Trojice lampových kytarových preampů Victory V4

Britská firma Victory Amps, známá výrobou špičkových kytarových zesilovačů, spustila sériovou výrobu nové edice podlahových preampů, tvořenou celolampovými modely V4 Countess, V4 Sheriff a V4 Kraken, jejichž obvody jsou převzaty ze stejnojmenných aparátů této značky.

U zrodu luxusní preampové série stojí amp-guru Martin Kidd, jenž před tím zastával post šéfkonstruktéra společnosti Cornford a je také podepsán pod signovanými zesilovači Richieho Kotzena Cornford RK 100 a Victory RK50/RK50C. Aparáty Victory používá mimo jiné i Guthrie Govan, Rabea Massaad, Rob Chapman nebo Graham Coxon.

Dvoukanálové předzesilovače osazené 1 lampou EC900 a třemi elektronkami CV4014 NOS (new old stock) – jedná se o pentody se 7 piny, jenž jsou rozměrově srovnatelné s klasickými triodami 12AX7/ECC83. V letech 1963 až 1981 vyráběla CV4014 společnost Mullard pro armádní účely a podle informací techniků z Victory Amps nebyl tento typ lamp doposud nikdy masově využíván v audio technice.

Netradiční elektronka se vyznačuje dlouhou životností, spolehlivostí, minimální mikrofoničností a v tomto případě vyžaduje napětí 12V a min. proud 800 mA. Všechny předzesilovače řady V4 jsou vybaveny nezávislými potenciometry hlasitosti (gainu) a masteru pro každý kanál, společnými třípásmovými korekcemi, třípolohovým páčkovým spínače Bright pro posílení pásma vyšších středů a dvěma nášlapnými footswitchi (kanál1/2, bypass).

Zařízení funguje ve standalone režimu (jako klasický pedál) nebo v tzv. Amp Through modu, kdy vypnutý V4 ponechává při zapojení do efektové smyčky tradičního aparátu zcela funkční jeho předzesilovač a po zapnutí V4 se preamp zesilovače automaticky odpojí ze signálové cesty. Tento elegantní systém tak umožňuje plynulý přechod mezi dvěma nezávislými preampovými sekcemi a samozřejmě zásadně rozšiřuje možnosti řetězce.

Jednotlivé verze nabízejí následující zvukový charakter: V4 Countess – čistý a zkreslený kanál postavený na flexibilním aparátu V30 navrženém pro Guthrieho Govana, V4 Sheriff – sound starého Plexi Marshallu s využitím obvodů aparátů Sheriff 22/44, V4 Kraken – haigh gainový model na bázi zesilovače VX Kraken vyvinutým ve spolupráci s Rabeou Massaadem.

Kanály a bypass preampů Victory V4 lze navíc přepínat externím footswitchem zapojeným do vstupu Remote na boku ocelového šasi, zbytek konektorů (nástr. vstup, send/return, Amp In) je umístěno na přední straně. Ceny novinek se mají na evropském trhu pohybovat pod hranicí 400 eur včetně adapteru 12 V DC.