Jan Sládek

Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel, nahrávač.

www.honzasladek.cz.

Mým hlavním koníčkem je hudba. Baví mě nejen kytara, ale vcelku cokoliv dobrého. Na kytaru hraju od 1991, v roce 1996 jsem měl první koncert. Mám za sebou několik desek a pár desítek hodin ve studiu. Občas taky zaskočím jako nájemný hráč, anebo něco někomu nahraju. Hraju především funk/jazz/rock, ale kromě tvrdých metalových stylů (ty si rád poslechnu, ale neumím hrát) si rád zahraju skoro vše. Dáno mým povoláním a povahou přemýšlím nad věcmi, které jiní dělají tak nějak automaticky. Učím sociologii na FFUK a působím jako zastupitel za Stranu zelených (Praha 6).

Hraní na kytaru beru jako rovnoměrný rozvoj myšlení, techniky, umění poslouchat a hlavně sdílet pocity a myšlenky. Baví mě zkoumat české výrobce, a tak hraju na Hot Amps, Salvation Mods, Smrčku a další. Je neuvěřitelný, co tu vzniká. O moje kytary se stará Faktor Guitars, o můj hudební rozvoj Tomislav Zvardoň. Na Facebooku jsem jako Cesta Kytary.

V případě zájmu o lekce či konzultace, mail: sladek.jan@gmail.com, tel.: 775 999 689, případně se domluvíme na koncertě. První setkání zdarma.

Kapely (chronologicky)

Potrubí

Spíše rock než funk, ale má léta dospívání. Prvních několik desek a asi 250 koncertů. Za ta léta je to skoro rodina a navíc perfektní rytmika. Hodně jsem se naučil. Asi tam někde je dodnes můj přístup ke zvuku a aranžím. Taky jsem tam složil svoje první songy. Hrajeme občasně hlavně po jižních Čechách dodnes.

Blueset

Z té formace je teď kapela ONI pod laskavou demokratůrou Tomáše Martíška. Naučil jsem se tu tři věci. Hrát písně jiných výrazně po svém (od Hendrixe přes King Crimson po Scofielda). Potom improvizovat jak sóla, tak aranže. A konečně, vyslechnout představu autora písně a snažit se k tomu přidat své, takže základ session hraní. Desku Živě v kině jsme nahráli přesně tak, jak se jmenuje. Mám z ní dodnes velkou radost.

Inversion

První parta v Praze, takže taky první konkurz (2013). Mnohem víc r'n'b/soul/jazz/funk plus pěkné a harmonicky zajímavé věci. S touhle partou je radost koncertovat, dycky vymyslíme nějakou novou energii a tak. Asi nejlíp reprezentuje směr, kudy se chci v muzice posunout.

Pohřební kapela

Lano od legendy se prostě neodmítá, že jo. Hodně energie a moře srandy s touhle partou. Dvě podstatné věci se od nich učím. Vystupovat se šťávou a krásu (musím říci i z hlediska harmonie a textů) lidovek. Absolvoval jsem s nimi asi nejveselejší natáčení.

James Bond Quartet

Rok 2005 jsem strávil na studiích v New Orleans. Mimo jiné jsem si odnesl závislost na dřevním funku a soulu, návštěvu Staxxu v Memphisu jsem absolvoval zatímco ostatní šli na Elvise. Takže playlist, kde jsou hity jako Cissy Strut, songy Marvin Gaye a další pecky, to se hraje krásně. Učím se tu (snad ne až tak pomalu) pokoru k původním partům. Je to vlastně taková studijní kapela.

Apple Jam Showband

Na sezónu v této kapele vzpomínám rád. Jednak kapela jasně ukazuje, že i na svatbě či večírku může hrát dobrá kapela dobrý současný repertoár. A potom, že hraní v tzv. zábavové kapele může být opravdu zábava.

Vybavení

Kytary:
Fender Standard Stratocaster, r.v. 1996
Godin LGX-SA
Godin Multiac Nylon Duet Ambience
Epiphone Joe Pass (notně modifikovaná)
Cort akustika (po tátovi :-))

Zesilovače:
Victory Amps V30 (Countess)
Hot Amps The Thirty
1x12 Cel Heritage box (Hot Amps)
Peavey Classic 50W 4x10 (90. léta, USA)

Efekty (pořád měním, ale v pořadí nenahraditelnosti 2016):
ladičky TCE Polytune 2 a Peterson Strobo (clip)
Hermida Zen Drive
Lee Hooker ´66 Trip
MXR-CAE Wah
Strymon El Capistan tape echo
Salvation Mods Vivider
TCE Hall of fame mini reverb
Surh Koko Boost Reloaded

Trsátko Dunlop Stubby (malé) 3.0 mm nebo V-Picks, struny D´addario NYXL 0.10, Thomastik Infield 0.12 na lubovku, D'addario Pro Atre Hard tension na nylonku (v kombinaci s prsty Sládek 1981)

Hudební info:
http://bandzone.cz/fan/honzabobrsladek

Obecné info:
http://honzasladek.cz

Články