Úspěšný rozjezd...

Věříme v mladé talenty

S naší partou 4Students už čtvrtým rokem spojujeme zábavou studenty a všechny hudební a kulturní nadšence. Baví nás to čím dál víc.

V roce 2013 jsme jako parta pěti akčních studentů (a spolubydlících z kolejí na Jižáku) založili pod střechou VŠCHT v Praze neziskovku 4Students. Už tehdy nás bavilo pořádat kulturní večery (resp. párty s mlhovačem, karaoke a „made in china“ diskosvětly z ebaye) přímo u nás na kolejním pokoji a tak jsme se rozhodli to převést do trochu většího měřítka. Navíc nás tak trochu štvalo, že si každá vysoká škola pořádá akce víceméně pro své studenty, zatímco my jsme vždy rádi na našich divokých večírcích spojovali všechny se všemi, každého s každým... no, asi víte, jak to myslíme.

Naší první oficiální akcí a takzvanou srdcovou záležitostí byl multižánrový festival Rock4Students. Koncept téhle akce jsme vymysleli tak, aby jejím hlavním smyslem bylo dát prostor mladým talentovaným kapelám z pěti hlavních pražských univerzit. Z každé vysoké školy (VŠCHT, ČVUT, ČZU, VŠE a UK) si tak zahrála jedna studentská kapela a celý večer uzavřeli (a přímo na stage zapálili své bicí) jako speciální host Dirty Blondes, tehdy ještě s původní „frontwomankou“ Beego. Celé se to odehrálo v RockCafé. Dlouho jsme hledali vhodné místo kde naši první akci uspořádat a člověk by nevěřil, jak to je těžké.

Potřebovali jsme za 1) najít klub, kde nebudou chtít nájem, kvůli kterému bychom pak celý měsíc museli jíst chleba s kečupem (ano, i tohle jsme v dobách nouze občas na koleji jedli); za 2) klub, který je ideálně v centru a leží tak na pomyslném průsečíku spojnic zmiňovaných pražských VŠ a za 3) najít klub, kam by se vešlo pár set lidí a měl ucházející zvuk (většina z nás jsme muzikanti a tak rádi předstíráme, že nemáme hudební hluch a rozumíme tomu). Když jsme k tomu připočetli ještě to, že „magický trojúhelník“ RockCafé-Vagon-KFC byl naší oblíbenou víkendovou štací, již zmíněné RockCafé bylo jasná volba. Na naši historicky první akci přišlo tehdy přes 500 lidí, byla to fakt pecka a dodnes ji každoročně v listopadu pořádáme znova.


No a to byl jen začátek. Nějak se nám zalíbila myšlenka pořádat eventy s přidanou hodnotou a přijít vždycky s něčím novým co tu ještě nebylo, i kdyby nás to mělo stát nemalou investici (ať už v podobě probdělých nocí či milionu emailů a telefonátů). Do našeho portfolia jsme tak přidali např. podzimní open-air festival na zahájení akademického roku v Kampusu Dejvice – KampusFest nebo jarní sportovně-hudební festival Sport4Students v našem domovském hoodu, v areálu kolejí Jižní Město, na Jižáku. Jelikož hudbu milujeme a sami jsme muzikanti, zásadní součástí každé naší akce je zajímavý hudební lineup. Při jeho sestavování se držíme pro nás klíčové myšlenky – dát kromě ostřílených hudebních jmen prostor také mladým talentům a nebát se kombinovat různé hudební žánry.

Během poslední jmenované akce, už 4. ročníku Sport4Students, tak budete moct zdarma ve středu 17. května na stage vidět studentskou kapelu Two Finger Slide, mladé talenty Ghost of You a We on the Moon po boku popové trojice Poetika, rockovějších Zoči Voči a šíleného nářezu Hentai Corporation. Přijďte si s námi dát pivko, pokecat s kapelami nebo si slanit kolej na Jižáku!

Vidět nadšené lidi, jak si užívají akci, na které makáte několik týdnů, je pro nás ta nejlepší odměna. Člověk pak zapomene i na to, že poslední noc skoro probděl a vstával už ve 4h ráno, kdy přijela stage naložená v kamionu // Show Paulieho Garanda – Sport4Students 2015
Zažehnout v sobě nadšení, originální myšlenku a neustále přemýšlet nad tím, co nového lidem přinést, to je hnacím motorem 4Students // Show Dirty Blondes – Rock4Students 2013
Letos na Sport4Students vystoupí Hentai Corporation