Vertigo, foto archiv umělce

Vertigo patnáctku oslaví ve velkém stylu

Patnáct let existence se hudebníci z Vertiga chystají prožít naplno. V pražském Divadle Archa chystají na 4. října atraktivní koncert, na kterém společně s nimi vystoupí také zpěvačka Lenka Dusilová, kytarista David Dorůžka, Kvintesence Quartet a duo Tara Fuki.

Původně Vertigo vzniklo jako kvartet. Založili ho pianista Vojtěch Procházka, saxofonista Marcel Bárta, kontrabasista Rastislav Uhrík a bubeník Daniel Šoltis. K nim se pak postupně přidali trumpetista Oskar Török a zpívající violoncellistka Dorota Barová, kteří výraz kapely posunuli ještě dál.

Společným cílem Vertiga je hledání vlastního hudebního jazyka. A daří se jim to znamenitě. Vydali už šest alb, získali tři ceny a čtyři nominace. Odehráli desítky koncertů na české i zahraniční scéně. Doma jsou v sofistikovaných kompozicích i totální improvizaci.

Skladby na posledním albu NONONONONINININI působí písňovějším dojmem, neztrácí však na rafinovanosti a originalitě. Ostatně díky neutuchajícímu entuziasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo stalo stálicí evropské hudební scény.

Návštěvu koncertu Vertiga všem muzikantům, ale samozřejmě nejen těm, doporučujeme. Bude to paráda. A už brzy se můžete těšit na rozhovor Tondy Kocábka s Danielem Šoltisem.

Tagy: