Výroční superakustika Martin Two Millionth

Americká společnost C.F. Martin & Co. byla založena už v roce 1833 a postupem doby se stala jedním ze světových lídrů v oblasti výroby akustických kytar. Martin stál u zrodu několika v tomto segmentu revolučních řešení, je držitelem řady patentů a jeho nástroje jsou mezi muzikanty pojmem. Konec letošního roku je pro firmu z hlediska marketingu významným milníkem, kdy společnost slaví dva miliony vyrobených kytar a tuto událost se rozhodla podpořit unikátním exemplářem akustiky nesoucím označení Martin Two Millionth Guitar.

Speciál vycházející ze slavného modelu D-45 má luby a zadní desku z letitého a dnes velmi těžce dostupného brazilského palisandru, top tvoří masiv smrku Engelmann a na výrobu zpevňujících výztuh uvnitř těla byl použit výběrový Adirondack. Krk z jednoho kusu mahagonu s profilem Modified V nese ebenový hmatník o radiusu 16-ti palců s dvacítkou pražců lemovaný plamínkovým javorem..

Martin se při vývoji tohoto skvostu spojil s pensylvánskou hodinářskou firmou RGM Watch Co. a výsledkem jsou efektní a mimořádně precizně provedené intarzie ve stylu hodinových mechanik, které najdeme jak na obou stranách korpusu tak i na hmatníku. Hrany hlavice a těla jsou zdobeny okrasnou bílou linkou abalonovými okraji a zvláštností je netradičně umístěný ocelový pickguard v kombinaci s hliníkovou rosetou.

Samostatnou kapitolu představuje hlavice potažená plátem palisandru, která má v místě loga zapuštěn prosklený hodinový strojek s ručním natahováním a k tomu stylové, luxusně působící, otevřené ladící mechaniky se speciálně soustruženými kolečkovými rondely. Jedinečný kousek výroční superakustiky Martin Two Millionth bude vystaven na nadcházejícím hudebním veletrhu NAMM a zástupci společnosti zatím nesdělili, zda bude nástroj nabídnut k prodeji.

Zároveň s tímto unikátem se na veletrhu představí také limitovaná edice kytar Martin D-200 Deluxe s obdobně koncipovaným designem z dílny Rolanda G. Murphyho (RGM) s intarziemi z pravé perleti, kovu, exotického Bloodwoodu, ebenu, havajského dřeva koa a očkového javoru. Ke každému z padesáti vyrobených nástrojů bude dodáván luxusní hliníkový kufr se zabudovaným vlhkoměrem a náramkové hodinky RGM. Cena tohoto setu má dosahovat astronomické částky 150 tisíc dolarů, což jsou v přepočtu téměř 4 miliony Kč.