Přejít k hlavnímu obsahu
Popularita vinylů roste, foto: Scott Akerman
Popularita vinylů roste, foto: Scott Akerman
Vojtěch Roupa -

Vyždímejte ze svého vinylu maximum, část I.

Není třeba zdůrazňovat, že ve světě digitálních médií a streamů má vinyl stále obdivuhodnou fanouškovskou základnu. Zatímco prodeje CD už čtvrtým rokem stagnují, „černé“ desky za stejnou dobu nenašly vrchol a letí strmě nahoru. Chystáte se s kapelou vydat album a přemýšlíte nad vinylem? Nebudu polemizovat nad tím, které z médií zní lépe. Pokusím se však osvětlit, jaké faktory zásadně ovlivní výsledný zvuk vinylové desky.

Doba hraní a žánr

Naštěstí jsou pryč časy, kdy se umělci snažili nacpat co nejvíce hudby na jednu desku. Je třeba si uvědomit, že čím delší záznam máme, tím vyšší je šance, že s ním bude zvukový inženýr „kouzlit“. Hodně záleží na žánru a dynamickém rozsahu. Standardní LP (12", 33.3 rpm) snese i 35 minut mluveného slova na stranu, drážka totiž nezaznamenává zásadní rozdíly v šířce a „nemeandruje“. Nástrojově rozmanité album (pop, bluegrass, klasika) by v ideálním případě nemělo přesáhnout 18 minut na stranu. Tvrdší žánry snesou o dvě tři minuty navíc, ale přesnější časy je vždy lepší konzultovat s technikem.

Otáčky

Pokud jsme schopní obětovat čtvrtinu standardní hrací doby, zvolme otáčky 45 rpm. Ty vedou k lepším geometrickým parametrům drážek, a tedy i k lepším podmínkám pro přehrávání. Deska se otáčí rychleji, tím pádem za stejný časový úsek projede přenoska delším úsekem drážky. Informace v ní uložená se rozloží do větší plochy a velmi nám pomůže například na koncích stran, kdy bývá největší zkreslení. Výjimkou jsou scratchovací desky. Ty jsou výhradně ve 33.3 rpm, aby si DJs nevykloubili ruku.

Velikost desky

Nejčastěji se setkáme s 12" LP (long play, 30 cm) a 7" SP (standard play, 17 cm). Existuje také velikost 10" EP (extended play, 25 cm), která má především marketingový význam (odlišuje se od ostatních). Je však noční můrou pro sběratele, kterým třetí formát tak nějak zabírá víc prostoru.

Hmota

V dnešní době je možné zvolit si různé barvy, tvary i potisky (tzv. Picture disc – v průhledné pryskyřici je zalisovaná potištěná fólie). Obecně však platí, že deska z černého polyvinylchloridového granulátu má nejlepší zvukové vlastnosti i trvanlivost.


Typ řezu

Mnoho kapel preferuje tzv. „loud cut“, tedy hlasitý řez, kdy se úroveň hlasitosti pohybuje okolo -12dB RMS. Oproti tomu „standard cut“ je průměrně o 6dB tišší. Zvukový inženýr se na základě poslechnutých podkladů snaží citlivě nastavit poměr hlasitosti a zkreslení tak, aby podtrhl poslání a žánr desky, ale vždy je lepší zadat, přeje-li si kapela spíš hlasitější výsledek i přes vyšší míru zkreslení, nebo kultivovaný, čistý zvuk bez jakéhokoli zásahu (flat cut).

Zaplnění

Na začátcích stran, tedy u kraje desky, je zvuk nejlepší. U středu desky je pak nejvyšší zkreslení, protože přenoska logicky neujede za stejný časový úsek tak velkou dráhu jako na kraji. Čím víc se blížíme středu, máme také ostřejší úhel, který svírá přenoska vůči drážce - což nám také nenapomáhá. Pokud to dramaturgie dovolí, vždy dávejte dynamičtější pecky na začátek a pomalé cajdáky na konec strany. Komu na zvuku hodně záleží, je možné zařídit, aby zvukový inženýr nahustil drážku co nejvíce k okraji a nechal střed prázdný. A naopak, pokud preferujete krásně zaplněnou desku od okraje až ke středu, napište si o to - vypadá to lépe a jde to i při kratší stopáži.

Podklady

Máte-li milionové rozpočty na vaše album, není problém zpracovat vámi zaslané analogové pásky, ale buďme realisté. Drtivá většina masterů je v digitální podobě. Standardem je wav v 44.1 kHz / 24bit buď rozdělený do tracků, nebo jako celek (1 strana = 1 wav). Flac soubory jsou také vítány. Export do DDP ušetří technikovi čas s nastavováním markerů. Formát mp3, ať už v jakémkoli bitrate, je nevhodný.

Artwork/Balení

Výhodou vinylů je oproti CD větší plocha pro vlastní design, grafik má větší prostor se vyblbnout a album tak může dostat krásnou vizuální podobu. Nezapomeňte však, že obal je především ochranným prvkem, a proto nezapomeňte na vnitřní sáček a minimálně třímilimetrový hřbítek (spine). Desky ukládejte vertikálně, aby se neprohnuly.

Detaily ohledně přípravy masteru pro vinyl a další informace najdete ve II. části.

Drážka vinylu pod mikroskopem (zvětšení 340x) Velikosti desky (zdroj: Wikina) Picture disc (zdroj: Epic sound) Na okraji desky má stejný časový úsek větší prostor na zápis Detail vinylu Vinyly, foto: Dun.can
Tagy vinyl jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

:: Textař, autor a především frontman akupopové kapely Potichu. :: Píšu texty pro kapely Discoballs a Deepers, kde hraju na saxofon. :: Připravuju mastery pro vinylové desky ve středočeské Loděnici a rád poslouchám vše, co mn…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY