Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Kulturní průvodce do deště: za muzikou do galerií

Sychravé podzimní počasí nahrává spíše urputnému sledování seriálů a čaji, než hyperaktivitě, pokud ale nehodláte prožít konec roku komponováním tklivých melodií ve zkušebně, stojí za to vydat se do galerií. Pokud se muzeím vyhýbáte obloukem, stojí za to udělat pro jednou výjimku. Slovutné stánky výtvarného umění totiž mají hudebníkům co nabídnout.

Vzhledem k tomu, že jsem ještě před týdnem krmila v Hyde parku veverky, nemohu zde nezmínit brilantní výstavy, které právě můžete navštívit ve městě kultuře zaslíbeném.

Šedesátky. Snad nepřekonatelné ve všech směrech, navždy opěvované, doba velkých společenských změn a skvělé muziky. Právě spojení slavných koncertů a festivalů, zásadních desek a hudebních osobností, ale i politických událostí, si pro návštěvníky připravilo londýnské Victoria & Albert Museum na výstavě pod názvem You Say You Want a Revolution? Records and Rebels 1966-1970. Ta stojí za samostatný výlet přes kanál. Ostatně V&A nezklame nikdy – ať už se jednalo o velkou výstavu o Davidovi Bowiem nebo s napětím očekávanou expozici The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains, která bude otevřena příští rok v květnu. Jen elektrárnu Battersea, proslavenou z alba Animals, už možná ani nepoznáte. Probíhající horečnaté stavební práce na budově i v okolí industriálu značně ubraly na kráse.


Pokud byste se ale do Londýna vydali v následujících měsících, jste fanoušky Eltona Johna nebo fotografie, vřele doporučuji The Radical Eye: Modernist Photography from the Sir Elton John Collection. Fascinující sbírka slavných fotografií obsahující navíc také skvosty od Sudka, Drtikola nebo Funkeho. Ani stopy po kýči, vídaném ve spojení se Sirem Eltonem až až.


Pokud byste měli dost brouzdání po Denmark street (vím, nehrozí) a jejím nadupaném výběru hudebních obchodů, lze navštívit nově otevřené muzeum Jimiho Hendrixe v Brook street nebo stihnout Bowieho muzikál Lazarus s Michaelem C. Hallem v hlavní roli. Ano, zabiják Dexter umí i zpívat. A jak!


Ale ať nepropagujeme pouze zahraniční muzea. Praha se letos na podzim vytáhla více než slušnými výstavami. Galerie hlavního města Prahy přichystala výstavu slavného fotografa Sama Shawa, autora notoricky slavné fotografie Marilyn Monroe v bílých šatech. Tu, i portréty slavných umělců napříč kulturní scénou – například Dukea Ellingtona během natáčení filmu Pařížské blues – uvidíte v Domu fotografie. U jazzu a blues můžete setrvat také během výstavy Americká grafika tří století z National Gallery of Art ve Washingtonu. Milovníci retra nemusí ani do Británie, stačí zajít na výstavu Retro do Národního muzea, se výbornou ukázkou nejrůznějších hudebních přehrávačů. Kdo by pak chtěl obdivovat všemožné hudební nástroje od středověku po současnost, neměl by vynechat České muzeum hudby.

O program tak máte během plískanic postaráno, kulturnímu vyžití zdar!

Tagy david bowie lazarus elton john pink floyd jimi hendrix retro glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY