Přejít k hlavnímu obsahu
Milan „Banán“ Trachta | Foto: Déé X Géé (Czechcore)
Milan „Banán“ Trachta | Foto: Déé X Géé (Czechcore)
Jan Hamerský -

10 českých a slovenských angažovaných písní

Davy vyšly do ulic. V tuzemsku kvůli trestně stíhanému premiérovi v demisi a poslanci, který před bezmála třiceti lety pomáhal rozhánět protirežimní demonstrace. Na Slovensku vzbouřila hladinu veřejného mínění politicky motivovaná vražda novináře Jána Kuciaka a jeho družky. Opět se ulicemi rozléhal tentýž repertoár jako bezmála před třiceti lety. Kryl, Hutka, Modlitba pro Martu. Pohříchu však mezi nimi chyběly jakékoliv současnější písně.

Jak ale následující výběr ukazuje, důvodů k vymezování se i po zhroucení Východního bloku a rozpadu Sovětského svazu naskytlo víc než dost; strhujících i rozplizlých, jdoucích přímo k věci i těch povrchních. Do výběru se proboxovali MC's, pankáči, vegani i éterická písničkářka. Nenávistné příspěvky typu Mešita od Ortelu tu nemají místo.

1. PSH – Fuck Off

Rázný postoj trojice Vladimír 518 – Orion – Mike Traffic k pravicovému extrémismu je všeobecně známý. Track s výmluvným názvem ho pouze shrnuje. V klipu, který se vymezuje vůči xenofobii a zároveň si zahrává s rasismem sociálním, se v prostřizích mihnou Aleš Brichta i kořenový vězeň.

2. Vec – Krv na rukách

K dvojnásobné vraždě žurnalisty Jána Kuciaka a jeho družky se Zákon zatím na rozdíl od Ulice staví laxně. Jedním z jejích mluvčí se stal také rapper a DJ Vec. Ten pouliční poezii, utápějící se často v balastu okázalého konzumu, aspoň na chvíli vrátil ztracenou čest.

3. David Koller a Barbora Poláková – Sami (Jsme v prdeli)

David Koller se k politickému dění vyjadřuje se stejným zápalem, s jakým se věnuje charitě. Jeho zatím nejpesimističtější nejasná zpráva o konci demokracie ale dnes budí spíš úsměv. Ukázalo se totiž, že co se politického marasmu týče, lze dosahovat stále nových hloubek.

4. Gattaca – Smrt jako jediný účel života

Film Gattaca vypráví o jednom z posledních lidí, jenž se narodil dvěma milujícím se rodičům a jehož doživotním údělem je poklízet centrum tzv. dokonalých lidí. Téma stejnojmenné kapely je obdobné. Práva tzv. hospodářských zvířat, jimž je hned po narození přiděleno datum popravy.

5. Katarzia – Nikomu nepatríš

Ženy jsou fascinující, samostatné lidské bytosti s názorem. Od koho jiného by takové poselství mělo mít váhu než od Kataríny Kubošiové. Píseň Nikomu nepatríš věnovala ženám, které stále ještě snášejí domácí násilí. Slyšet ji můžete z i benefiční kompilace Superhrdinky.

6. Lahar – Řecko

V roce 2011 Evropou ještě obcházelo strašidlo řeckého dluhu. Na to, že se to celé nedá zjednodušit na líné řecké rozcapence a zbytek Evropy, apelovali thrashoví Lahar, tehdy ještě hrdlem neoficiálního mluvčího hardcorepunkové scény. Tím nebyl nikdo jiný než Milan „Banán“ Trachta.

7. Krucipüsk – Sjetej

V roce 2005 politice rozehnala legální taneční party, CzechTek. Tehdejší premiér Jiří Paroubek nepřiměřený a navíc ilegální zákrok schválil. Hodně lidí to tehdy neskouslo a strejda Tom už vůbec, proto jednu z písní z alba Ahoj! věnoval právě jemu.

8. Nightwork – Vyměňte politiky

V roce 2009 nejznámější herecká kapela lobbovala za obměnu osazenstva Strakovy akademie. Těžko říct, jestli se jim tehdy povedlo něco změnit k lepšímu. Do sněmovny se dostaly Domy, resp. Věci veřejné a vládu sestavil později trestně stíhaný premiér Petr Nečas.

9. Cruadalach – Revolt without the Name

Jan Vrobel pomáhal jako dobrovolník v uprchlických táborech na Balkáně. Také veřejně vystupuje proti ruské okupaci Krymu, rasismu nebo xenofobii. Už tím zvedne ze židle kdejakého diskutéra. Promítlo se to i do dva roky staré rozporuplné desky folkmetalových Cruadalach Rebel Against Me.

10. Tomáš Klus – Pánubohudooken

Sportoval, hrál ve filmech nebo na festivalech a mluvil o politice nebo vyšších sférách bytí. Vždy byl jako král Midas. Čeho se dotknul, to proměnil v cenný kov. Skladbu Pánubohudooken také, byť jako jedna z nejhranějších skladeb tuzemského éteru v souladu se svým názvem vyšuměla do ztracena.

Tagy politika aktivismus protestsong

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY