10 důkazů, že pop punk povýšil na cool retro
Pop punk byly mrtvý poslední rok a půl – a vlastně celou uplynulou dekádu. Generace, které tahle muzika na první signální ještě bavila, odmaturovaly nejpozději v roce 2010, a tvrdě udeřilo také #metoo. Vážných obvinění ze sexuálního násilí bylo tolik, že kvůli nim žánrový Warped Tour Festival ani nesestavil line up. Naštěstí pro žánr ta samá demografie, která ho poslala do hrobu, jej znovu vrátila do hry. Potomci dnešních čtyřicátníků už jsou dost staří, aby hledali své vlastní hudební vzory – a mnozí je našli ve vypálených cetkách po rodičích. Někteří z nich dokonce zkoušejí hrát něco jako Blink 182 nebo Sum 41 – až na to, že do kurážných čtyř akordů častěji než životní elán prosakuje úzkost. Deset pozoruhodných objevů jsem seřadil níže v abecedním pořadí.
1. Lidský spam – Travis Barker
Nejdřív pár slov o osobnosti, která celou žánrovou renesanci pohání. Blink 182 už pár let nehrají, na jejich bubeníka ale narazíte všude, kde někdo Důležitý potřebuje pop punkového mazáka. Hostoval na desce Lately I Fell Everything od WILLOW, o níž bude ještě řeč, a stojí také za přerodem Machine Gun Kellyho z rappera v pankáče.
2. Šampiónky okresního přeboru – Doll Skin
Daly se do kupy před lokálním soubojem středoškolských kapel, který pískal Dave Ellefson, dnes popotahovaný za obtěžování nezletilých na internetu. Doll Skin zvítězily s plným počtem bodů a (dnes už bývalý) basák Megadeth jim nabídl, že jim debut vyprodukuje. Slib splnil a brzy z této mladé kapely nebyl nadšený jen on. Oblíbily si je také redakce Altpressu a Kerrangu.
3. Prostě držka – Machine Gun Kelly
Kulomet Kelly byl americký gangster z dob prohibice a svým způsobem endorser samopalu Thompson. Rapper (ročník 1990) úplně stejným způsobem používá svoji nevymáchanou hubou, čímž získal stálý přísun peněz i vlivných nepřátel. Proslýchá se, že tweet, v němž Kelly označil tehdy šestnáctiletou Eminemovu dceru jako „popi*i sexy“, nadzvedl jejího otce Marshalla Matherse natolik, že se postaral o citelné přibrždění Kellyho kariérního postupu. Tak či tak dneska už je MGK jinde. Chodí s Megan Fox a s vervou sobě vlastní se pustil do pop punku.
4. Hate Free Zóna – Magnolia Park
Na přelomu tisíciletí si punk přivlastnili bílí postpubescenti s kytarami a zjednodušili ho na party podmaz. Mladá floridská kapela jde ale hlouběji k jeho aktivistickým kořenům. Snaží se vytáhnout nahoru další míšené kapely a tvořit kolem sebe bezpečný prostor, kde by si všichni bez rozdílu mohli užít skočnou muziku, ať už ji hrají, nebo poslouchají.
5. Online kapela – Meet Me @ The Altar
Nejdřív si Téa Campbell a Ada Juarez přes YouTube poslaly pár pop punkových coverů. Pak přibraly Edith Johnson, začaly skládat a zkoušet vlastní věci a na turné vyjely až úplně nakonec. Ne, nemohl za to covid – vznikly ještě před pandemií (2015). Jenom většinou žijí na Floridě, v Georgii a New Jersey. Název kapely vznikl vtipně na twitteru, kde probíhal konkurz na poslední místo v kapele. Na slova vítězné Edith Johnson (vyznělo to jako: „Vezmeš si mě?“) Ada Juarez odpověděla: „Sejdeme se u oltáře.“
6. Virál z karantény – Pinkshift
Z jejich loňského březnového turné sešlo. Začínající pop punková kapela z Baltimoru proto znatelně slevila ze svých ambicí a doufala, že se jí povede alespoň natočit klip. Vtipná skládanka domácích záběrů několikanásobně překonala jejich očekávání. Video připomínající rané No Doubt pak nasdíleli Anti-Flag a už to jelo.
7. Vari pryč od Disneyho hradu – Olivia Rodrigo
Zahrála si v Muzikálu ze střední a Disney s ní měl velké plány. Rodrigo ale stejně jako mnozí jiní (Miley Cyrus, Demi Lovato) odmítla být jejich součástí. Její kariéra už se ubírá jiným směrem. Z prvního pokojíčkového singlu Driving License byl hit bez jediného koncertu a doslova přes noc. Trefil se do nálady spousty puberťaček, které nechápou, jak si mají užívat života, když venku kromě pandemie zuří klimageddon, a kluci se chovají jako bezcitní kreténi.
8. Riot Grrrls – War On Women
Druhá vlna pop punku vynesla na světlo světa i starší kapely. Ashrita Kumar z Pinkshift (viz výše) v rozhovoru pro Altpress kromě jiných vyzdvihla jinou punkovku z jejího rodného Baltimoru – War On Women, které už přes deset let urputně brojí proti sexuálnímu násilí a bojují za práva žen na antikoncepci a potrat.
9. Slavné jméno – WILLOW
Willow Smith má k úzkostem pádný důvod. Jakkoliv je talentovaná, těžko se může bránit spojování se svými slavnými a úspěšnými rodiči, Jadou Pinkett a Willem Smithovými. Taky jí dlouho trvalo vyrovnat se s bisexuální orientací. Zřejmě proto se odklonila od černé muziky a přičichla k džískám a říznějším kytarám.
10. Dobrej magor – Yungblud
Ze školy ho vyrazili. Zkuste sedět na zadku a dávat pozor, když máte ADHD, jehož příznaky ještě zhoršuje chronická nespavost. Vrozená roztěkanost a neschopnost vidět hranice tam, kde je většina vidí velmi ostře, ale má i svá pozitiva. YUNGBLUD umí stejně dobře rapovat i zpívat. Soucit s lidmi, kteří stejně jako on mají startovní čáru nakreslenou daleko za ostatními, ho přivedl k podpoře feminismu, LGBTQ+ a hnutí Black Lives Matter.
A kdo z nové pop punkové generace oslovil vás? Těším se na vaše tipy.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.