10 nejčastějších lží hudebníků

Nikdo není dokonalý, což samozřejmě platí i o hudebnících. I oni si tu a tam lžou do kapsy futrálu od kytary. Některé z těchto lží jsou legrační, jiné zase fungují jako taková malá obrana před hudebním světem, ve kterém často není snadné přežít.

Každopádně, až před vámi nějaký ten muzikant vypustí jakoukoli z následujících vět, hlasitě si odkašlejte nebo si rovnou odplivněte na chodník. Bude to totiž čistokrevná lež.

1. Zboží na benzínkách je nehorázně předražený, nenakupuju tam.
… ale do té doby, než pojede ve tři ráno z koncertu a zjistí, že pult s položluklými bagetami za sedm pětek je tou nejlepší věcí ve vesmíru.

2. Nikdy bych nehrál, co se mi nelíbí. Ani za prachy.
… říká, než se taková možnost naskytne. Jednou si zahraje za tolik, že se bezpečně zaplatí benzín, drinky, struny i bagety (který si nekupuje), a rád si na to zvykne.

3. Našel jsem nástroj, se kterym si vydržim až do smrti.
… říká do té doby, než najde jiný nástroj, se kterým vydrží až do jiné smrti. Totéž platí o aparaturách. Možná dvojnásob.

4. Když mi před koncertem něco nefunguje, nikdy to není moje vina.
… téměř vždycky je to jeho vina. Tu není zapojený kabel, tu je zapojený kabel do jiné díry, tu je stažená hlasitost, támhle zase stisknuté magické tlačítko „Standby“. Lidský faktor je v tomto případě téměř stoprocentní. Ale ta prvotní hysterie!

5. Na naše fanoušky tříakordovky na čtyři doby nefungujou. Chtěj naše 13/27 takty.
… ačkoliv jsou meshuggácký haluzo pasáže v módě, skoro každý jednou dospěje k tomu, že občas někam fláknout G-dur, D-dur, C-dur rozhodně není na škodu.


6. Ve výběru hudebního nástroje a výbavy se nenechám ovlivňovat.
… jasně. Ale jenom do té doby, než uvidí kámoše z jiné kapely s novou krabičkou nebo jinou vychytávkou. Pak už bude jenom následovat drbání se za uchem a dotazy kolik to stálo a kde že to koupil.

7. Nepotřebuju zaplněnej klub. Hraju rád i pro pět lidí, když je to baví.
… je pravda, že je lepší hrát pro pět lidí, které to baví, než pro pět lidí, které to nebaví. Ale ten zaplněný klub, sál, kulturák… Po tom touží všichni. Proto to přeci děláme, ne?

8. K přídavku se nechám ukecávat a vyvolávat aspoň dvě minuty.
... zaručená lež. Po super koncertu se z pódia nechce nikomu. Stačí, aby někdo zařval Ještě jednu! a kytara se s nadšením bere znovu do ruky. A to i v případě, že to zakřičel někdo na barmana, když chtěl jenom otočit další rundu.

9. Mainstreamovejm médiím vládnou židozednáři. Nechci s nima mít nic společnýho.
… říkaj s oblibou ti, kteří své jméno z rádia nebo televize nikdy neslyšeli. Když to ale jednou zažijí a vychutnají si tu euforii, že se o nich někde mluví, budou chtít být v rádiu pečený vařený. I na Impulsu!

10. Uklidili jsme si zkušebnu, takhle to už zůstane.
… do příští zkoušky. Možná. Zkušebna je prostě zakleté místo, kde se pořádek nedá udržet.

Nebo to máte jinak? Podělte se v komentářích...