Přejít k hlavnímu obsahu
Rick Nielsen
Rick Nielsen
Stanley -

10 největších kytarových podivínů

Mezi muzikanty najdete poměrně velké množství nejrůznějších podivínů, bláznů a dalších individuí, to je věc obecně známá. Ostatně enfant terrible nejen hudební scény Tom Waits kdysi řekl: "Každý, kdo je divný, má v muzice obvykle co říct."

Pojďme se podívat speciálně na deset takových kytaristů. Nejzajímavějších, nebo nejpodivnějších?

1. Robert Johnson

Začněme hluboko v minulosti. Záhadná postava bluesového potulného umělce je obestřena mnohým tajemstvím, stejně jako otázka jeho kytarového umu. Z průměrného hráče se totiž stal nezvykle rychle excelentní kytarista a to hned poté co na nějakou chvíli zmizel neznámo kam. Spekulacím, že jej naučil hrát sám ďábel výměnou za jeho duši, dodával na věrohodnosti i sám Johnson a také jeho předčasná a rovněž záhadná smrt v 27 letech, poté co mu údajně kdosi z neznámých příčin podal otrávenou kořalku.


2. Buckethead

A teď rychle do současnosti. Kytarista s přezdívkou Buckethead (vl. jm. Brian Carroll) proslul nejen jako vynikající kytarista, který se na určitou dobu ohřál v řadách Guns N´Roses, ale především svou neobvyklou image, ke které patří vystupování v masce a s kyblíkem z KFC na hlavě. Ještě coby člen GN´R vyvolával vášnivé dohady, kdože se pod maskou skrývá a médii dokonce proletěla kachna, že je to sám Steve Vai. Jméno tohoto muže je dnes již známo, jeho tvář ovšem stále ne.


3. John 5

Postava Marylin Mansona do našeho tématu sice také skvěle zapadá, nicméně nám jde o kytaristu, který se léta objevoval po jeho boku. John 5 (vl.jm. John William Lowery) se za svou pódiovou image také rozhodně stydět nemusí a jeho hororové líčení občas nabírá takových bizarních rozměrů, že Alice Cooper vedle něj působí jako milý strýček. Pod maskou se ovšem skrývá velký kytarový talent a John 5 dnes již patří mezi velice uznávané a inspirativní hráče. Není divu, že ho před časem zlanařil do své kapely další podivín, zpěvák a režisér filmových hororů Rob Zombie.


4. Max Cavalera

Lehce výstřední image už k tomuto legendárnímu trasherovi prostě patří, ať už to bylo v řadách Sepultury, Soulfly či v bratrském projektu Cavalera Conspiracy. Mnohem podivnější je ovšem jeho záliba v počtu strun na kytaře. Max si totiž v pohodě vystačí se čtyřmi a to ještě jen proto, aby se příliš nekroutil krk... jinak prý zvládá většinu svých riffů odehrát i na dvě struny. Tady bledne závistí i teorie Keitha Richardse že pět prstů = pět strun.


5. Rick Nielsen

Pravým opakem Maxe Cavalery pak může být excentrik Rick Nielsen z kapely Cheap Trick. Tento často neprávem opomíjený hudebník se do našeho výběru právem řadí jednak pro svou zálibu v pěti a více krkých kytarách a také proto, že tato podivuhodná monstra mu neslouží jen jako efektní pódiová show, ale že na ně skutečně umí hrát a umí jejich potenciál dokonale využít.


6. Syd Barrett

Bláznivý démant a dobrá duše raných Pink Floyd nemůže v našem výčtu chybět. Tenhle člověk byl tak trochu mimo již od dětství a své podivínství ještě prohloubil kvantem halucinogenů a psychedelik, které nakonec tak změnily jeho osobnost, až už byl povětšinou zcela mimo realitu a byl z Pink Floyd odejit... z čehož se v podstatě nevzpamatoval až do své smrti v roce 2006.


7. Ritchie Blackmore

Rockový trubadúr, hysterik a nervák, věčně nespokojený hašteřivec, ale zároveň geniální muzikant - to do naší kategorie přesně zapadá. Ritchie tak dlouho odcházel a znovu přicházel do řad Deep Purple a tak dlouho měnil a měnil sestavu svých hardrockových Rainbow, až se nakonec na svět bigbítu vykašlal a se svou mladičkou manželkou Candice se konečně našel ve světě renesanční hudby. Podle posledních zpráv, ale nevyzpytatelný Blackmore znovu pokukuje po starých kámoších z Rainbow...


8. Jeff Skunk Baxter

Ač je tento statný šedesátník známý především jako kytarista kapel Steely Dan či Doobie Brothers, jeho druhá profese je neméně zajímavá a na rockového hudebníka i řádně podivná, Pracuje totiž jako člen poradní komise pro protiraketovou obranu a také jako konzultant v Pentagonu. Prošel řadou bezpečnostních prověrek a má údajně přístup i k maximálně utajovaným informacím na americkém ministerstvu obrany. Od roku 2005 je také členem rady NASA Exploration System.


9. Peter Green

Jeden z nejlepších bílých bluesmanů, člen legendárních Fleetwood Mac, kterému byla bohužel v 70-tých letech diagnostikována schizofrenie vyvolaná či přinejmenším zhoršená nezřízenou konzumací drog a v jejímž důsledku udělal tento muzikant řadu nepochopitelných rozhodnutí. Jedno z nich bylo i to, že prodal všechny své kytary (a že to byly povětšinou samé extra kousky) a peníze z prodeje, jakožto i veškeré příjmy z tantiém věnoval různým pochybným charitám, sektám a církvím. V 80-tých letech prakticky úplně zmizel ze scény a pracoval jako nemocniční zřízenec, ale nakonec se ještě dokázal dát dohromady a dnes již (byť sporadicky) znovu křižuje svět s kytarou v ruce.



10. Katherine Thomas

Aby nebylo pochyb o tom, že podivínství není výlučně mužská záležitost, dáme si na závěr jeden ženský příklad za všechny. Kytaristka skupiny The Great Kat je ostatně dostatečně zářným příkladem. Její snaha působit maximálně tvrdě a drsně sice vždy vyznívala poněkud lacině a trapně, ale rychlost s jakou dokázala drtit struny na kytaře, byla přezevšechno obdivuhodná. Byla dokonce podezírána ze studiových triků, ale po předvedení jejích hbitých prstíků naživo všem remcalům sklaplo. Její ultrarychlé verze Beethovenových skladeb byly ovšem někdy až příliš velké sousto i pro otrlé milovníky rychlosti. A když už si všichni mysleli, že se po Velké Kateřině slehla zem, vyděsila nás nedávno myšlenkou na nové album...

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY