10 opomenutých hudebních osobností, s nimiž jsme se v roce 2021 rozloučili
Uplynulý rok je dost těžké vyhodnotit. Všechny nás pohltily starosti o holé přežití. Proto se také smutný odchod spousty osobností, bez nichž by hudba nejspíš zněla docela jinak, odehrál bez většího ohlasu. Abych tenhle deficit aspoň zčásti dorovnal, sestavil jsem z nich samostatnou topku. Řadím je abecedně podle oblastí, kterými se zabývaly.
1. Folk
V Dublinu náhle zemřel Paddy Moloney (†83). Spoluzakladatel a tvůrčí mozek folkové skupiny The Chieftains (1961) měl zásadní podíl na celosvětové popularitě irského folklóru. Zasloužil se také, aby na irské dudy nesedal prach v muzeích a dál se na ně hrálo.
2. Hard & Heavy
Joeyho Jordisona nebo LG Petrova (Entombed) asi dvakrát připomínat nemusím. Větší pozornost si zaslouží bývalý operní zpěvák a vyhledávaný hlasový kouč Ron Anderson (†75). Stačí se probrat jeho impozantními referencemi. Lekce od něho brali Ozzy Osbourne, Axl Rose, M. Shadows (Avenged Sevenfold), Hayley Williams (Paramore), Lzzy Hale (Halestorm) nebo Matt Heafy (Trivium).
3. Jamajka
Ke zvěčněnému Bobu Marleymu se připojily hned tři klíčové postavy jamajského reggae a dubu. Byli to jeho bývalý spoluhráč z The Wailers a nevlastní bratr Bunny Wailer, basák Robbie Shakespeare, který definoval reggae rytmiku, a konečně Lee „Scratch“ Perry (†85). Posledně jmenovaný byl mezi producenty nefalšovaným šamanem. Z mixážního pultu si udělal oltář, s kapelami se domlouval přes telepatický most a na pásky foukal kouř z jointů, aby jim dodal kýženou atmosféru. Ještě šílenější bylo, že si ho proto kromě Marleyho najali třeba Paul McCartney, Clash nebo Johnny Lydon.
4. Jazz
Ve čtyřiaosmdesáti letech zemřel rovněž trumpetista a skladatel Jon Hassell. Ze všech sil se snažil vážnou hudbu vyvázat z dominantního evropského vlivu. Mísil jazz a minimalismus s elektronikou, etnickými vlivy a avantgardními prvky a stále živé hudební tradice „Třetího světa“ propojoval s hudebními technologiemi ze Západu.
5. LGBTQ+ elektronika
V Athénách se nešťastnou náhodou utopila nadějná transgender producentka Sophie (†34). Její originální styl na pomezí popu, trance a undergroundové taneční hudby zpopularizovala před šesti lety Madonna singlem Bitch, I’m Madonna. Bohužel od té doby Sophie stihla vydat pouze jedno sólové album. Kromě ní předčasně odešla ještě jedna zásadní postava LGBTQ+, Steve Bronski (†61), který rovněž šířil povědomí o tom, jak se komunitě vede. Jeho synthwave kapela Bronski Beat zažila svůj zlatý věk zhruba v polovině 80. let.
6. Muzikály
Navždy nás opustil skladatel a textař Stephen Sondheim (†91). Jedna z nejvýraznějších postav divadla 20. století uměla do muzikálu zapracovat daleko temnější, sofistikovanější a komplexnější akcenty. Sondheim je zodpovědný mimo jiné za textovou složku West Side Story (1961) a za hudbu a texty muzikálu Sweeney Todd (1979), který v roce 2007 zfilmoval Tim Burton.
7. Punk
Po dvou letech podlehl rakovině Sylvain Sylvain (†69), kytarista New York Dolls, kteří spolu s Velvet Underground patří k průkopníkům dřevního punk rocku. A co se současné podoby žánru týče, těžkou ztrátou je taktéž předčasné úmrtí charismatického norského pošuka Hanka von Hell (Turbonegro). S největší pravděpodobností spáchal sebevraždu během depresivní epizody, kterou se snažil přebít drogami. Bylo mu devětačtyřicet let.
8. Rap
DMX (†50), jeden z komerčně nejúspěšnějších rapperů přelomu tisíciletí se po vzoru Willa Smithe, Ice Cuba a dalších zkoušel prosadit v Hollywoodu. Objevil se například v béčkových bijácích Romeo musí zemřít (2000) nebo Od kolébky po hrob (2003). Bohužel se současně od časné puberty potýkal se závislostí na drogách, která se mu loni stala osudnou.
9. Rock
Co se klasického rocku týče, kromě mnohokrát vzpomínaného bubeníka Charlieho Wattse (†80) nebo Dustyho Hilla (†72) ze ZZ Top se na věčnost odebrali ještě kytarista a zakládající člen The Animals Hilton Valentine (†77) nebo kytarista a zpěvák The Monkees Michael Nesmith (†78).
10. Technologie
V pětaosmdesáti letech podlehl rakovině Emmett Chapman, jazzový kytarista, který se zapsal do dějin hudby vynálezem Chapman Stick. Tento kříženec kytary s baskytarou ve světě proslavili především Tony Levin (Peter Gabriel, King Crimson) a v tuzemsku Jakub Vejnar (Hudba Praha). Ve čtyřiadevadesáti letech odešel rovněž nizozemský konstruktér Lou Ottens a dlouholetý zaměstnanec Philipsu, který pro firmu vynalezl první kompaktní magnetofonovou kazetu.
Chybí vám tu něčí nekrolog? Přepsali byste nějaký, nebo ho raději vynechali úplně? Připomínkujte v diskuzi pod článkem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.