Přejít k hlavnímu obsahu
Banner
Banner
Paul Gilbert, zdroj: Wikipedia
Paul Gilbert, zdroj: Wikipedia
mbx - Pá, 13.11.2015 - 08:00

10 pádných důvodů, proč necvičit na kytaru

Moje babička vždy říkala, že všechno jde, když se chce. Jenomže to neznala kytaristy a baskytaristy, kteří si vždy dokážou najít pádný důvod, proč necvičit. Pojďme se podívat na deset neprůstřelných argumentů.

1) Chuck Norris

Možná se vám už někdy přihodilo, že jste se ocitli v jeho legendární přítomnosti. Pokud jste přežili, můžete děkovat své štěstěně za to, že Chuck zrovna podruhé počítal do nekonečna. Nikdy neriskujte přímý pohled do jeho očí. Okamžitě vám totiž vymaže všechny módy diatonických stupnic. A nezapomeňte, že pokud vám Chuck Norris ukáže prostředníček, ukazuje kolik sekund života vám zbývá.

2) Svoji poslední kytaru jste zapálili na koncertě

Nejste sice Jimi Hendrix ani nosáč z The Who, ale koncerty prožíváte naplno. Nemůžete se pak divit tomu, že když druhý den s dobrým úmyslem cvičit na svou oblíbenou kytaru otevřete kufr, objevíte pouze ohořelé trosky. A takhle je to skoro po každém koncertě. Jak pak má chudák vášnivý kytarista cvičit?

3) Začínáte být lepší než Paul Gilbert

Paul se rozhodl, že dobude YouTube, a tak je v podstatě nepřetržitě před kamerou a natáčí jedno instruktážní video za druhým. Naposledy nám hezky poradil, jak si nastavit výšku pásu nebo co má ve svém futrálu na kytaru. Pokud to přeháníte se cvičením, tak se vám snadno může stát, že jeho Technical Difficulties jsou pro vás Simple Things a podobná instruktážní videa na YouTube můžete točit také. A co pak chudák Paul? Musel by pak zase založit nějakou kapelu a trmácet se v dodávce po klubech. Takže pokud cítíte, že Paulovi šlapete na paty, ihned přestaňte prohánět pentatoniku.


4) Objevili jste své skryté hlasové kvality

Nezáviděli jste někdy zpěvákům a zpěvačkám? Jsou vždy hlavní hvězdy, mají větší honorář než vy a přitom jediné, co si na pódium přinesou, je hlas. Zato vy? Zesilovač, bedna, kytary, pedalboard, větrák... A ještě musíte každý den cvičit na nástroj. No není to nespravedlivé? Třeba máte úžasný hlas, který čeká na objevení. Pak s klidem odložte kytaru do kouta a vyplňte přihlášku do Superstar.

5) Jste Casanova

Proč cvičit na kytaru, když díky svému vzhledu a šarmu snadno získáte srdce každé dívky? Stačí zajít do nejbližšího baru, rozehrát duchaplnou konverzaci a užívat večera. Kdo by se pak chtěl trápit sweeping technikou.

6) Vyděláváte víc peněz prodejem hrnců než hraním na kytaru

Po přečtení pár výtisků Rolling Stone či Brava (každý dle svého vkusu) můžete získat dojem, že stát se bohatou a slavnou rock'n'rollovou hvězdou je snadné. Stačí koupit kytaru, naučit se pár riffů, založit s kámoši na gymplu kapelu a pak už jenom hurá do studia, na festivaly a na párty do backstage. Ale počkat, váš příběh je poněkud jiný. Poctivě cvičíte na kytaru (již několik let jste nevynechali jediný den), máte tři kapely a stejně je zázrak, když se vám povede dostat na nějaký festival, který nemá jméno v pavoučím kódu. No řekněte, není lepší prodávat ty hrnce?

7) Potkali jste Oldu Říhu

Kdo cvičí, nástroj si ničí. A pokud vás víc zajímá písnička, než prohánění arpeggí, tak si vemte příklad z Oldy Říhy. Je kytarovou legendou přesto, že neřeší nejenom cvičení na kytaru, ale rozhodně se netrápí ani takovými podružnostmi jako je ladění, tón či pořadí efektů v pedalboardu.


8) Zlomené obě ruce i nohy

Ovšem některým lidem nestačí ani tohle a dokážou velice obstojně hrát i jinými tělesnými party. No nic, nebudeme na sebe přísní a řekněme, že někdy stačí i jedna zlomená ruka na pauzu od cvičení. A nemluvě o dalších nemocech. Jedna z nejzávažnějších chorob bývá diagnostikována jako GAS – Guitar Acquisition Syndrome neboli český NTNK – neovladatelná touha po nové kytaře. V tom případě jsou vaše pokusy o cvičení téměř pokaždé přerušeny listováním katalogů, nutností vidět nejnovější YT videa, přispět do diskuze na GAS fórech a samozřejmě procházením hudebnin, kde vše náležitě vyzkoušíte v "praxi".

9) Koupili jste si multiefekt

... anebo přenastavujete pedalboard. Ano, zvuk je nesmírně důležitý. Vždyť záleží na každém detailu, jako je pořadí efektů, propojky, napájení, nastavení. Samozřejmě potřebujete hodně času, kdy procházíte presety, nastavujete presety, zkoušíte presety, procházíte presety, znovu nastavujete presety, znovu zkoušíte presety... Kdo by pak měl ještě čas na cvičení?

10) Píšete tohle TOP 10 na Frontmana

No comment :0

Prosím vás, berte vše s humorem, neberte se vážně a užívejte si každého okamžiku, který můžete strávit s kytarou či basou. Napadá vás ještě nějaký nesestřelitelný argument? Podělte se s námi v komentářích. Love, peace and music all around!

Chuck Norris Olda Říha
Tagy humor
Artist, bassist, tutor, father --- http://marekbero.co.uk
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY