10 slavných, natruc založených kapel
Jedno měli nedávno zesnulí Radim Pařízek a Lars Göran Petrov společné. Jsou to spory o název, které vyústily v rozpad jejich domovských kapel, Citronu a Entombed. Kromě nich připomenu dalších osm neblaze proslulých schizmat, jichž v posledních dvaceti letech výrazně přibylo. A ať je to srovnání spravedlivé, pět jich bude ze světa a pět z ČR. Seřadil jsem je chronologicky.
1. Beach Boys (1998-2008)
Po smrti Carla Wilsona získal výhradní licenci na jméno Beach Boys zpěvák Mike Love (1998) a spoluhráče zabanoval. Al Jardine to schytal za turné „Al Jardine of the Beach Boys“ a „Beach Boys Family & Friends.“ Bratránek Brian Wilson za nedokončené album SMiLE. O deset let později Love oba z kapely vyhodil.
2. Z pekla ďábla nevyženeš – Venom vs. Venom Inc. (1999-2002)
Kultovní proto-blackmetalové těleso se rozpadlo dvakrát, podruhé zřejmě bolestivěji. Snaha zmírnit napětí v kapele vyhazovem basáka a vokalisty Conrada „Cronose“ Lanta ztroskotala. S Venom bez frontmana nechtěl vydavatel nic mít. Cronos se tedy obklopil novou sestavou a vzbouřenci Abaddon, Demolition Man a Mantas se před pár lety sešli ve Venom Inc. (2015).
3. Scott Weiland vs. Stone Temple Pilots (2013)
Na kapelu napsali práva na jméno, logo, grafiky, ochrannou známku a autorská práva – s výjimkou těch členů, kteří by letěli proto, že to jsou lemplové. Smlouva se skupině vyplatila, jakmile vylila úžasného, a jinak krajně nespolehlivého zpěváka. Scott Weiland chvíli zkoušel pokračovat na vlastní triku s jinou stejnojmennou kapelou. Soud mu však zakázal vydávat svoji doprovodnou kapelu za originál Stone Temple Pilots a nepřiznal mu ani status bývalého člena skupiny.
4. Queensrÿche vs. Operation: Mindcrime (2012-2014)
Zpěvák Geoff Tate při kapele zaměstnal nevlastní dceru Mirandu a manželku Susan. První se starala o fanoušky, druhá o kapelu. Ostatní členové Queensrÿche tudíž usoudili, že jejich skupina není tak docela jejich, mění se na rodinný podnik a obě vyhodili. Geoff Tate se namíchl, a po sérii potyček skončil taky. Kytarista Michael Wilton, basák Eddie Jackson a bubeník Scott Rockenfield se shodli, že tolerovat v kapele dotčenou, jakkoliv talentovanou primadonu, jim za to nestojí. Od té doby Tate jede sólo.
5. Entombed vs. Entombed A. D. (2014)
Sedm let se čekalo na pokračování Serpent Saints – Ten Amendments (2007), a když už konečně klasici švédského deathmetalu uzavřeli kontrakt s Century Media, Entombed se rozštěpili. Jedna dotčená umělecká ega se od roku 2007 nezmohla na dlouhohrající album. Druhá, s nimiž chroptil nebožtík Petrov, stihla tři.
… a zatím v tuzemsku
6. Pražský výběr vs. Pražský výběr II (2006-2009)
Jeden z mála příběhů se šťastným koncem. Jako mediátor konfliktu mezi Kocábem na jedné straně a Pavlíčkem na druhé překvapivě zapůsobil Václav Havel. Tváří v tvář majestátu jeho smrti si podali ruce a uznali, že nemá cenu zbývající čas marnit žabomyšími spory. Předtím Pražský výběr tři roky existoval de facto jako sólový projekt Michaela Kocába. Z nejslavnější sestavy přizval jen bubeníka Kryšpína.
7. Törr vs. Henych 666 (2010)
Törr založil kytarista Ota Hereš v roce 1977. Legendární je však až od doby, kdy baskytarista a bývalý bedňák Arakainu Vlasta Henych kapelu přiblížil Venom a Celtic Frost (1986). I tak Hereš Henycha vypudil. Právě jemu navzdory Henych rozjel sólový projekt. Aby mohl hrát starý repertoár a aby ho taky po jednom EP nechal usnout, jednou kvůli obnoveným Master‘s Hammer, podruhé kvůli Zemětřesení 2, poctě Jiřímu Schellingerovi. Ze zjevné příčiny - je pandemie a není kde hrát - tedy Henych 666 ožívá až v poslední době.
8. Když nemáte Citrón, tak tam dejte Limetal (2015)
Bubeník a mediální magnát Radim Pařízek si zaregistroval značku Citron. Ti, co ji vybudovali, si raději na zelené louce postavili vlastní kapely. Pařízkovy výtky, aby přestali hrát jeho hudbu, řešili svérázně; jeho staré texty přepsali. Tak se z Už zase mi scházíš stalo Sto falešných frází a z Dej mi s tím pokoj zase Dej si s tím pohov.
9. Plastic People of the Universe – The Original Series vs. Nová Generace (2015)
Rozkol v kapele prý vyvolali manželé Kabešovi. Violista Jaroslav v kapele hrál, manažerka Irena záležitosti kolem údajně až moc dirigovala. Proto bubeník Jaroslav Kvasnička a baskytarista Eva Turnová z Plasticů odešli. Naneštěstí se tak stalo krátce před slavnostním komponovaným večerem k 17. listopadu. Nebyl čas repertoár secvičit v nové sestavě, tudíž se Kvasnička s Turnovou „ještě jednou, naposled“ zapřeli. Zatím Kabeš a kytarista Josef „Joe“ Karafiát dali od skupiny ruce pryč a založili si vlastní Plastiky. Dohady, kteří jsou ti praví, trvají.
10. Nepřichází v úvahu vs. Vzato v úvahu (2019)
Makeba po třiatřiceti letech v N.V.Ú. cítil, že se stává revivalem sebe sama. Proto je opustil a založil !V.V.Ú. Těžko říct, jestli se dočkal kýžené změny. Pořád hraje staré fláky, a navíc se obklopil lidmi z Na rovinu!, které předtím proslavil ředitel Žižkovské Noci. Marek „Zefv“ Dočekal je za hraní s plackami IVČRN vypoklonkoval s osmaosmdesátikorunovým cesťákem.
Máte věcnou nebo faktickou? Zapomněl jsem na někoho? Prosím, pomozte tento text ještě vylepšit v diskuzi pod článkem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.