10 slavných potomků slavných českých muzikantů
Posledně jsme se přesvědčili, že potomkům světoznámých rodičů někdy není co závidět. Když se rozhodnou pro hudební kariéru, nadřou se snad ještě víc než děti „normálních“ rodičů. Ze stínu slavné mámy nebo slavného táty se totiž můžou vymanit jedině tak, že je sami zastíní. V tuzemsku takových hudebníků moc není, poněvadž zkrátka nejsou pod tak zdrcujícím tlakem. Najde se nicméně dost takových, kteří rodinný odkaz svým způsobem dál rozvíjejí. Seřadil jsem je podle věku od nejstaršího po nejmladšího.
1. Marek Eben (1957)
Jablka nepadají daleko od stromu, obzvlášť v rodinách klasicky vzdělaných hudebníků, kde se řemeslo předává z generace na generaci. Tohle ale přepadlo přes plot kamsi k lidovému sousedovi. Prostřední syn skladatele Petra Ebena si na rozdíl od staršího bratra Kryštofa (vědce v oblasti informatiky), a mladšího Davida (pěvce, sbormistra a muzikologa), vybral herectví, moderování a hudebně překvapivě podnětný folk rock. Do kapely Bratři Ebenové zapřáhl Kryštofa, Davida a spoustu dalších špičkových hudebníků (Bittová, Honzák, Kulhánek, Merta, Vřešťál, Skála...).
2. Marta Verner, za svobodna Jandová (1974)
Dcera Petra Jandy mohla tatínka odmalička sledovat, jak skládá, hraje a dělá byznys okolo. Ale to je asi tak celá protekce, na kterou se mohla spoléhat později, když odjela za dobrodružstvím do Německa a založila tam rockovou kapelu Die Happy. Zpívala v ní se svým pozdějším prvním manželem, kytaristou Thorstenem Mewesem. Než se tahle partička vypracovala do evropské extraligy, její frontwoman Marta Jandová utírala stoly, roznášela letáky nebo myla nádobí. Kudy se její kariéra ubírá dnes, to už je jiná story. Hlavní roli v ní hrají muzikály a porotcování v talentových soutěžích. Sotva jí však může kdo upřít odhodlání jít si za svým cílem navzdory všem překážkám.
3. Jiří Urban ml. (1981)
Vystudoval prestižní taneční školy. Dokonce po nějaký čas vystupoval v pražském Národním divadle. Nakonec ale převážila rodinná zátěž (Jiří Urban st. je frontman Arakainu), takže divadelní zkušenosti dnes Jiří Urban ml. zužitkuje hlavně během opulentní metalové show. Členové kapely Dymytry, kterou založil, vystupují v hmyzích maskách, které pro ně zhotovil právě jeden maskér a nadšený entomolog ze Zlaté kapličky. Běžné také jejich pódiovou prezentaci zpestřují Urbanovy kytarové akrobacie.
4. Tereza Černochová (1983)
Před více než dvaceti lety jistou bizarní pěveckou soutěž „zbouraly“ Tereza Černochová, Tereza Kerndlová a Helena Zeťová, později známé jako R'n'B trio Black Milk. Rychle se rozkřiklo, že první je dcerou Karla Černocha, druhá Ládi Kerndla a třetí z nich že vychoval Lešek Semelka. Trio tří silných osobností společně vystupovalo pět let, pak se každá vydala vlastní cestou. Hudebně nejzajímavější je dnes asi dráha Terezy Černochové. S Romanem Holým natočili solidní album Little Monstrosities a Tonyu Graves vystřídala jako hlavní zpěvačka v Monkey Business.
5. Otakar „Marpo“ Petřina ml. (1985)
Rapper, bubeník, ale také zápasník v thai boxu spadl do šoubyznysu přímo z kolébky. Hana Petřinová je známou manažerkou (Žlutý pes, Chinaski) a kytarista, textař a skladatel Ota Petřina se zase proslavil s kapelami Golden Kids, Bacily nebo s Petrou Janů. Po smrti bubeníka Pavla Grohmana bubnoval Ota junior na mámin popud chvíli s Chinaski. Nakonec ale zakotvil v hip hopu, kde přeci jen může vystupovat víc sám za sebe.
6. Ektor
Tak jako jsou děcka na učilištích dnes odvařená z tohohle rapového nadsamce, byly jejich babičky celé paf z jeho mámy. Ektor se totiž jmenuje Marko Elefteriadis po Teně Elefteriadu, která v 70. letech zpívala v ohromně populárním sesterském duu Martha a Tena.
7. Adam Koller (1986)
Táta ho posadil za bicí soupravu ještě jako nezletilého (Kollerband) ne proto, že je to jeho syn, ale protože je prostě dobrý. Svým bubenickým uměním si Adam Koller získal také Anetu Langerovou, Vladimíra 518 nebo Monkey Business. Má také vlastní projekt Bug’n’Dub, za který byl nominovaný v žánrových Cenách Anděl (2011) v kategorii Ska & Reggae.
8. Lenny (1993)
Matka i dcera působí jako milé chytré holky do nepohody, od mala ale byly vychovávané pro závratnou hudební kariéru. Lenka Filipová starší od útlého věku dřela stupnice u kytarového mistra (a taky antropozofa a znalce esperanta) Štěpána Urbana, hrála s BROLNem (Brněnský rozhlasový soubor lidových nástrojů) i orchestrem Karla Vágnera. Dokonce se jí podařilo za normalizace vyjet na studijní pobyt ve Francii. Lenka Filipová mladší, než se proslavila pod jménem Lenny, se zase od čtyř učila anglicky a hrát na klavír a později studovala prestižní soukromé školy (česko-anglické gymnázium AMAZON, britský a irský institut moderní hudby v Londýně). Její charizmatický nakřáplý alt spolu se schopností napsat chytlavý, ale ne kýčovitý hit, dávají u Lenny tušit, že by se v hudební džungli neztratila ani bez slavné mámy.
9. Anna Julie Slováčková (1995)
Prosadit se v hudebním byznysu vlastními silami není pro Aničku Slováčkovou ani tak meta, jako spíš životní nutnost. Mámu (Dagmar Patrasovou) vídala odmalička hlavně v televizi jako hvězdu srdcí cizích dětí. Táta (Felix Slováček) doma skoro nebyl, protože štace s bigbandem a různá dobrodružství u něj měly přednost. Pak se rodičům manželství rozpadlo a na jeho troskách se od té doby pase bulvár. Když se tohle všechno sečetlo, Anna Julie Slováčková se nejdřív léčila s rakovinou a potom s depresemi. S obojím se obdivuhodně a statečně vyrovnala tvůrčím způsobem. Vydala sólové album Aura, zazářila v show Tvoje tvář má známý hlas a s Pokáčem spáchali potrhlý benefiční fít.
10. Adam Mišík (1997)
Jako dítě trávil prázdniny na filmových natáčeních a letní tábory dost nesnášel. Zažít, jak s vámi dospělý jedná jako se sobě rovným, a že vás pak lidé poznávají ve filmovém trháku (Kráska v nesnázích), je silně návykový pocit. Tohle skončilo, když přestal být malý a roztomilý, a lidé si víc všímali, že je to syn TOHO Mišíka. Přešlo je to poté, co se odpoutal od indie rockové kapely The Colorblinds a zužitkoval svou roztomilost jinak. Začal dělat regulérní a komerčně velmi úspěšný pop.
Koho byste na seznam přidali a koho z něj zase odebrali vy? Diskutujme.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.