10 slavných potomků slavných muzikantů
Griffin Taylor a Simon Crahan hrají ve Vended. Layne a Miles Ulrichovi v Taipei Houston. Znějí vám ta jména povědomě? Aby ne – o slovo se hlásí potomci Coreyho Taylora a Seana Crahana, neboli čísla 6 a 8 ze Slipknot, a Larse Ulricha z Metallicy. Nejsou zdaleka jediní, kdo se narodil slavným rodičům a chce se vymanit z jejich stínu. Těch, kterým se to povedlo, ale zas tolik není, a to i když uvážíme, že Miles je zhruba o třídu šikovnější bubeník než Lars. Níže si představíme deset nejúspěšnějších dětí slavných muzikantů, a to vzestupně podle data jejich narození.
1. Nancy Sinatra (1940)
Příjmení bylo pro nejstarší dceru Franka Sinatry současně darem i prokletím. Na jednu stranu měla k ruce napůl kouče a napůl terapeuta, producenta Lee Hazlewooda, a také všichni slyšeli zaručené zvěsti, že dobrým přítelem jejího otce je jistý Sam Giancano z chicagského „Syndikátu“. Na druhou stranu, jak sama řekla, „jediný způsob, jak zarazit nařčení z protekce, byl úspěch,“ což se jí nakonec povedlo. Swingující šedesátky si lze stěží představit bez jejího hitu These Boots Are Made for Walkin', bondovského otvíráku You Only Live Twice nebo jejího podání klasiky od Cher.
2. Lisa Minnelli (1946)
Herečka, zpěvačka a tanečnice ztvárnila titulní role v asi nejslavnějších adaptacích muzikálů Kabaret (1966) a New York, New York (1972). Také jako jedna z hrstky vyvolených patří do klubu EGOT, tj. držitelů cen Emmy, Grammy, Oscar a Tony. Nic míň se od ní ani nečekalo – vždyť její matkou byla Dorotka z Čaroděje ze země Oz (1939), neméně talentovaná Judy Garland.
3. Rosanne Cash (1955)
„Muž v černém“ ji vzal s sebou na turné – nejdřív jako kostymérku, pak jako doprovodnou a příležitostně sólovou zpěvačku. Nahrál také její první profesionální nahrávku, byť tehdy jen do šuplíku. Zbytek cesty už si Rosanne Cash musela proklestit sama, protože její rodiče Vivian a Johnny Cashovi žili odděleně od té doby, co se provalil tátův vztah s June Carter. Rosanne prorazila s pop country hitem Sever Year Ache (1981) a za jiný, I Don't Know Why You Don't Want Me (1985), získala Grammy. A to jen vyzobávám třešničky z veleúspěšné kariéry této uznávané country písničkářky a spisovatelky, jejíž povídky publikují vybíravé Timesy i Rolling Stone.
4. – 5. Hank Williams ml. (1949) a nejml. (1972)
Prostřední z klanu Williamsů nejdřív přehrával otcovy písničky a napodoboval jeho ikonický styl. Nakonec se ale propracoval k osobité fúzi country, blues a jižanského rocku, která od základu změnila tvář žánru. V hudebním vývoji mu paradoxně pomohl téměř smrtelný úraz v horách ve státě Montana. Měl po něm totiž dostatek času přehodnotit svoje dosavadní hudební směřování. Obdobně s rodinným odkazem naložil jeho syn Hank, toho jména třetí. Ten zase country sblížil s punkem, rockabilly a v projektu Phila Anselma Superjoint Ritual dokonce s metalem.
6. Sága rodu Marley (1979–?)
Rita a Bob Marleyovi si z reggae udělali rodinný podnik. Ze svých potomků, Cedelly, Sharon, Stephena a Ziggyho postavili (později světoznámou) kapelu The Melody Makers, která sice už roky nehraje, ale stačila utužit vztah dětí k muzice. Cedella řídí rodinné vydavatelství Tuff Gong International a Sharon je kurátorka Muzea Boba Marleyho. Nejvíc je ale pořád slyšet o Stephenovi a Ziggym, sólistech a mnohonásobných držitelích pozlacených gramofonků.
7. Jakob Dylan (1969)
Frontman kapely The Wallflowers žije v ústraní a občas vydá desku, z níž pak rádia točí pořád dokola některé skladby – třeba rozvážné devadesátkové fláky 6th Avenue Heartache nebo One Headlight. O tom, že si Jakob jede po svém a nenechá se tlačit do neustálého krmení fanoušků novou hudbou, svědčí kupříkladu letošní deska Exit Wound, která vyšla s desetiletým odstupem od předešlé Glad All Over. A z toho, že novináři v souvislosti s ním neustále zmiňují tátu Boba, si Jakob taky nic moc nedělá.
8. Dweezil Zappa (1969)
Většina potomků slavných hudebníků se snaží vyhnout srovnávání. Dweezil Zappa na to jde jinak – už patnáct let brázdí svět s představením Zappa plays Zappa. Ne že by předtím neměl žádnou kariéru, její průběh je ale ve své eklektičnosti sám o sobě zappovský. S hercem a zpěvákem Donem Johnsonem natočil Dweezil singl Heartbeat (1986). Sem tam si střihne štěk ve filmu (Běžící muž, Jack Frost) nebo v animáku pro dospělé (Adult Swim, Metalocalypse). A do produkce údajně až 75 minut dlouhé desky s příznačným názvem What the Hell Was I Thinking? zatáhl na tucty špičkových sólistů (May, EVH, Angus Young). Pořád s tímhle albem není hotový, a to ho natáčí už od začátku 90. let. Čeká prý už jen na příspěvek Jimmyho Page a Jeffa Becka.
9. Charlotte Gainsbourg (1971)
Herečku a zpěvačku vychovali vyhlášení provokatéři – šansoniér Serge Gainsbourg a Jane Birkin. Tihle dva spolu nazpívali dráždivý duet Je t'aime moi non plus a Serge si nic nedělal ani z obvinění z pedofilie, která se vyrojila po vydání podobně laděné mystifikace Lemon Incest (1984), pod níž byla jeho tehdy třináctiletá dcera Charlotte podepsaná. Není divu, že potom s vydáním druhého vlastního alba dlouho otálela. Komerčně úspěšné a kritikou po zásluze vychválené album 5:55 vyšlo až v roce 2006, patnáct let po Sergeově smrti.
10. Norah Jones (1979)
Jejího debutového alba Come Away with Me se prodalo více než 27 milionů kopií a Norah Jones za něj získala tři ceny Grammy. I její další alba se v prodejních žebříčcích držela vysoko. Sotva šlo o začátečnické štěstí. Pianistka, skladatelka a zpěvačka, která fúzuje jazz s country, blues, folkem a popem, používá příjmení po své matce Sue Jones, která je známou produkční. Jejím otcem je pak legendární hráč na sitár Ravi Shankar, který pochází z vážené rodiny bengálských brahmánů.
A koho byste na seznam připsali vy? Těším se na vaše návrhy dole v komentářích.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.