10 upřímných vánočních písní z Čech, Moravy a Slezska

Pro Kumštýře jsou vánoce zlatej důl. Rolničky, chimesy, dětský pěvecký sbor, druhořadá hvězda muzikálu a sponzoři se jen pohrnou. Samozřejmě to jde i uvěřitelně a od srdce. Inspiraci můžete najít v následujícím výběru. Odstupňoval jsem ho podle kvality a taky nevůle jít morálnímu kýči vstříc.

1. Květy – Vánoce, bláto, smetí

Koňskou dávkou nihilismu je píseň od jedné z vlajkových lodí brněnské alternativy. O osamělosti, všudypřítomném pokrytectví, kapřích jatkách a taky dopadu globálním oteplování. Atmosféru naprostého zmaru a bezvýchodnosti umocňují naprázdno vymačkávaná telefonní čísla.


2. Traband / Bonus – Koleda

„Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili,“ učil Ježíš Kristus. Traband rozvernou písničkou o zmrzlém bezdomovci do éteru podsouvá totéž. A jako bonus z ní Martin „Bonus“ Hůla udělal pozvánku ke sbírce ošacení pro lidi bez přístřeší.


3. Jan Burian – Předvánoční koleda

Obžaloba konzumu, který zničil skutečný smysl Vánoc a před kterým není úniku. Někdo možná ke své újmě zůstane trčet před marketem a Panence Marii zase v metru hrozí potrat. Tolik ke šťastným a veselým.


4. Karel Kryl – Vánoční

Ani od kusu z alba Maškary tajtrdlíkování nečekejte. Proti Narodil se Kristus Pán totiž Kryl postavil přesný kontrapunkt. Truchlohru o nadbytečné židli u štědrovečerní tabule a prázdnotě po odchodu blízkých.


5. Lucie – Medvídek

Důvod, proč jsem se Kodymovi vysmál za Fénixovy slzy. Tiskem vděčně rozmáznutá zmínka o exnutém odvaru z marjánky je vedle Medvídka k smíchu. Při natáčení padla asi nejedna lajna kokainu, když Filip Renč z každé statistky udělal málem regulérní hvězdu dětského porna.


6. Václav Koubek – Vánoce

Kramářská píseň a průběžně rozšiřovaný sumář všeho, co o svátcích rozhodně zažít nechcete. Včetně návratu nacamraného fotra z hospody a návštěvy místního činovníka SSM. Od roku 1991 nesmí chybět o žádných Vánocích. Omluvte proto prosím zhoršenou kvalitu záznamu.


7. Václav Neckář a Umakart – Půlnoční

Neckář v době umakartové patřil k hrstce oficiálních umělců, která si udržela poměrně velkou tvůrčí svobodu. Také jeho současná tvorba hezky čeří šeď rádiových playlistů. Viz sudetská vánoční píseň pro Aloise Nebela.


8. Bratři Ebenové – Koleda

Tichá domácnost je u Bratrů Ebenů jiný výraz pro rovnováhu mezi špičkovým hraním, humorem a trefnými glosami. Esencí toho je i tato koleda. Věčná škoda, že z tohohle Marka Ebena ve finále ve StarDance zbyl už jenom recitátor vygooglených fórů pro starší a pokročilé.


9. Jaromír Nohavica – Ladovská zima

Cynický úšklebek z doby, kdy si Nohavica místo Arabů a Romáků dobíral jen ostravské platfusáky, žhavou novinku Pendolino a Pražáky. Bohužel spousta jeho hlodů z té doby už povážlivě zastarala.


10. Sodoma Gomora – Zasraný Vánoce

A jsme na šťavnatém dně. De Sade má narození Páně na čuráku. Místo trapnejch tradic se s Řezníkem vychlastali z podoby a vyšel z toho disstrack na svátky. Není tak špatný, až je dobrý, jenom špatný, ale náladu zvedne spolehlivě, když nedojde fernet a v lednici zbude citrus.


Zapomněl jsem na někoho? Vůbec se nestyďte a nebojte se mi to v diskuzi pod článkem omlátit o hlavu.

Tagy: