Přejít k hlavnímu obsahu
Label Bigg Boss byl instituce, která určovala vkus | Foto: David Sedlecký
Label Bigg Boss byl instituce, která určovala vkus | Foto: David Sedlecký
Jan Hamerský -

10 zásadních akvizic labelu Bigg Boss

Bigg Boss končí – prý na vrcholu sil a právě včas, aby se z pět set osmnáctky a dalších nestali znudění rutinéři. Můžete a nemusíte jim věřit. Tak či onak label připomínal pytel blech, ve kterém se s DJ‘s a MC‘s mleli kapely, pisálci a grafici. A taky instituci, která určovala vkus. Nejzásadnější milníky její čtrnáctileté historie následují níže.

1. Peneři Strýčka Homeboye

Už to jsou klasici, pro zlé jazyky udýchaný rapový Olympic, který současnější trendy jako grime a trap těžce nedává. Jenže bez Vladimíra 518, Oriona a Mika Traffica by česká poezie ulice byla dětinská jako Chaozz. Anebo by nadlouho ustrnula ve stádiu „zápecnická karikatura“ by Jirka Korn a Manželé z pražského Jižáku.

2. Supercroo

James Cole a Hugo Toxx label čtvrtým rokem dissí, kudy chodí. Než se rozešli s PSH, kteří položili základy rapu, Supercroo na nich vystavěli šílený postmoderní labyrint. Jejich opus magnum, debut Toxic Funk (2004) vyšel tři roky před založením labelu, navždy ale změnil pravidla, podle kterých se rap hrál. Hurikán vynalézavých vulgarismů, vyšinuté představivosti a lokalizovaných narážek nestrávila Dáda ani hyeny od bulváru, zato ho hodně žrali puberťáci. Dost se jich později postavilo před mikrofon.

3. WWW

Ondřej Anděla rapoval už zkraje devadesátek, žánr ale nenávratně poznamenal, až když vévévéčka obnovil (2006). Nastudoval Dälek a rap otrávil industriálními zplodinami i složitou poetikou. Podle véček vaří kde kdo, pankáči i absolventi DAMU, originálu se však přiblížil málokdo. Za řeč stojí Martin „Bonus“ Hůla a občas Mutanti, co ještě nenašli východisko.

4. Smack One

Toxic Funk uctívá Jakub Janeček alias Smack One. Díky němu v tuzemsku zdomácněla zfetovaná pouliční směs rapu s dupstepem, drum‘n‘bassem, junglem a kdo ví čím ještě, známá jako grime. Pod Bigg Bossem vydal album Sick (2015) a získal za něj Anděla. Jinak jeden na sebe pod Archetypem 51.

5. Hentai Corporation

Rok, kdy se vrátili WWW a metalizovaný crossover vyklízel pole retro hoblovačkám, viděl Radek Škarohlíd jasně. Promo je na bandzonu, honíme si péra v Modřanech, k pivu přikusujeme ďábelský tousty. Přitom Hentai Corporation pšenka naopak vykvetla. Vyvěsili mufta demo a ničili svými rozmary zapšklé pořadatele, dokud je Bigg Boss neadoptoval.

6. Wild Tides & Lazer Viking

Začátkem minulé dekády i Bigg Boss vycítil, že potřebuje víc nových hipsterů než hoperů. Do cesty jim přišli Wild Tides a především jejich frontman Jakub Kaifosz, audiofil a bratranec magora z videopůjčovny. Je okázalý jako Tarantino, libuje si v muzice rockových dinosaurů a škodolibě se baví tím, že skládá pocty těm nejlépe utajeným mistrům.

7. Nostalgický X-Kmet pět set osmnáct

Mikrofon je naše bomba, Všechny kočky jsou šedé. Angažovanější, odbornější, ale ne tak sentimentálně-fandovské tituly o subkulturách postupně přibývají. Ale jen Kmeny od Bigg Bossu místo uznalého pokyvování vzbudily živou, a proto dodnes neuzavřenou diskuzi. Musel Budvar nutně platit knihu o lidech, kteří před ním a dalšími korporacemi utíkají? Je to encyklopedie nebo obrazový katalog kuriozit? A proč jeden píše jako vědec a druhý jako subjekt jeho výzkumu?

8. The Atavists

Kolem roku 2014 se víc rozmohl stoner. Akademici z hrstky žánrových kapel vyhmátli The Atavists – nejspíš proto, že byli nejzpěvnější, nejrozpustilejší a největší psi na zvuk. Produkce galavečera se zas upnula k nápadu, že by Hradečáci mohli dát jednu s šéfem labelu. Kolabo s Gorilou Brožem zatím pokračování nemá, zato kariéra kapely pokračuje víc než slibně.

9. Rising grrl Power: Hellwana & DJ Black Angelika

Kdekoliv se hromadí moc, peníze, nebo je člověka trochu víc vidět, po polovině lidstva není vidu ani slechu. Můžete předtím strčit hlavu do písku a brblat něco o genderismech a feministickém džihádu. Anebo nebýt součástí problému a začít ženy brát vážně. Bigg Boss je pánský klub, ale i sem si ženy našly cestu. Maniakovy tracky míchá „žena za pultem“, talentovaná DJka a rapperka Black Angelika. Výbušnou grimeovou flow a hebký soulový zpěv plynule střídá vítězka Czechingu 2018 Monica Evans neboli Hellwana.

10. 7krát3

Štěpán Hebík se s PubAnimals dostal na prestižní festival reggae Rototom Sunsplach v Barceloně – a ansámbl dohrál. Zato Hebíkovi se místo jedněch zavřených dveří otevřelo hned několik dalších. Přeorientoval se na češtinu a r'n'b, vymyslel si identitu uťápnutého loveboye s plnou hubou keců a chabou koncovkou a s podprahově erotickým virál zboural český youtube. Samo s masivní podporou Bigg Bossu.

Chybí někdo? Bude se vám stýskat? Prosím, buďte co nejsdílnější.

Tagy Bigg Boss Hellwana The Atavists Lazer Viking 7krát3 Vladimír 518 James Cole Hugo Toxxx WWW Smack Hentai Corporation Kmeny

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY