10 způsobů, odkud brát inspiraci
Napsat text, který by měl hlavu a patu a zároveň korespondoval s rytmem a melodií, není lehká věc. Každý dojde určitě k poznání, že hudba je odrazem lidských emocí, o čemž se přesvědčili jak domorodé kmeny, co zběsile bušily do primitivních bubnů, tak i klasičtí skladatelé, co do svého komponování začlenili vlastní zážitky a pocity. Na druhou stranu ne každý může čerpat z osobních zkušeností a subjektivních nálad. Jak tedy začít?
1. Život není peříčko
Život je boj. Nepříjemné a bolestivé zkušenosti neminou nikoho. Můžou se ale stát inspirací a autor může napsat opravdový opus, který i naživo bude mít díky skvělé atmosféře ohromnou sílu. Channeling aka sdělení o vlastním bolu, s kterým lidstvo zápasí odnepaměti, se promítlo do hromady písní, operních popěvků, lidových jinotajů i moderních elektro-smyček. Stačí se unášet na vlně vlastních emocí, anebo popsat okamžitou situaci, jak je těžké najít tu pravou inspiraci…
2. Láska je láska
Milostný trojúhelník nebo že dotyčný dostal kopačky od své milé jsou snad nejstaršími motivy komponování vůbec. Milostné songy o bolestivém rozchodu, ztrátě bližního svého a drásajícím nitru se nevyhýbají snad žádnému hudebnímu žánru, v prefabrikovaném popu je to téma, které se neustále točí dokola. Autor se většinou nevyhne tomu, aby se nesvěřil okolí, jak se cítí. A není nic lehčího, než říct celému světu, že jste zamilovaný až po uši. Radost a optimismus chce totiž sdílet úplně kdokoli. Někdy je to ale na úkor kvality.
3. Příroda umí uhranout
Jestliže klid a krása přírody může být inspirativní pro básníky nebo spisovatele, totéž platí i pro skladatele. Sednout si s tužkou a papírem na pařez v lese a oddávat se vlastním myšlenkám je nejjednodušší způsob, jak pouhou relaxací najít téma písničky.
4. Historie se opakuje
Fakta z válečných konfliktů, lidské utrpení a hlásání o míru se staly nedílnou součástí image některých kapel (např. U2). Propagace a kritika bojechtivé politiky se stává na čas módou, která se vrací jako bumerang. V některých případech se ale časté opakování úspěšného nápadu může stát unavujícím faktorem a brzdou.
5. Komerční Vánoce
Před Vánocemi se většinou roztrhne výběr s koledami nebo předělávkami v komorním aranžmá, které by se coby nosiči v dárkovém provedení měly objevit pod stromkem, přičemž mají jediný cíl, a to vydělat prachy interpretovi. Ne každá úprava tradičního šlágru je ale k zahození a skvělé na tom je, že dotyčný dostane šanci, aby svůj vlastní humor umělecky zúročil.
6. Práce smrdí
Pokud existuje téma, které se týká úplně každého, jsou to nadávky pracujících lidí, kterým jejich job zrovna nevoní. Často se tak posluchač umí ztotožnit s textem, co se bouří proti zavedenému systému, z něhož není úniku. Snad akorát v některých případech smrdí to, že ona rocková star k manuální práci sotva kdy v poslední době přičichla, ale halasně o tom umí prozpěvovat, což není rozhodně případ Johna Lennona.
7. Umění přežít
Motivovat sebe i ostatní, jak přežít další den, je rozhodně bohulibá činnost. Nakopnout se, abychom přežili onu otupující všednost, je určitě vítané téma pro každého, kdo den co den vstává do práce a nevidí v tom žádnou budoucnost.
8. Tvůrčí peripetie
Přijít nakalenej z klubu nebo hospody, sednout si za stůl a nechávat se unášet fantaskními vizemi stálo zato mnoha osobnostem hudební branže. K tomu když se připojí i noční šichta odehraných koncertů, za které umělec nedostal zaplaceno, může vést k napsání skladby, ke které se bude vracet i v dobách své větší slávy. Anebo stačí si jen tak přehrávat jednu stupnici a hit je na světě…
9. Rodina je základ
Nejjednodušším způsobem, jak lehce komponovat, je vyznat se v lásce k svým nejbližším. Zvlášť narození potomka hraje dominantní roli v mnoha písních.
10. Nechte to na náhodě
Nemáte nápad? Zkuste náhodně skládat slova za sebou a třeba něco z toho vyleze. Sice to nebude nic hlubokého k zamyšlení, ale kreativitu to nezapře.
Co preferujete vy? Podělte se s námi v komentářích.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.