Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

11 nejlepších kytarových značek podle magazínu Beginner Guitar HQ

Redakce kytarového internetového magazínu Beginner Guitar HQ, orientovaného především na začínající hráče, zveřejnila před časem článek mapující jedenáctku nejlepších kytarových značek současnosti. Žebříčky a přehledy podobného typu jsou pro mnohé muzikanty vítaným tématem, ale na druhou stranu se patrně nikdy nevyhnou určité míře subjektivity, což je dáno mnoha faktory včetně osobních preferencí a vkusu autorů, jež vždy nemusí konvenovat s názorem čtenáře. Jak se říká – sto lidí, sto chutí, a v hudebním průmyslu to platí dvojnásob.

Současný svět kytar je obrovský a situace na trhu s nástroji může být i pro zkušenější bardy někdy trochu nepřehledná, takže zmíněný článek, který je pojat jako průvodce hlavními značkami, má přesto své opodstatnění. Vzhledem k množství informací obsažených v originálním textu, přinášíme pouze základní přehled témat.

1. Fender

Tento tradiční a dnes už legendární výrobce samozřejmě nesmí v přehledu chybět. Typický cinkavý zvuk single coilových snímačů v kombinaci s olšovým nebo jasanovým tělem se stal v podstatě etalonem pro čistý či crunch zvuk, a nástroje jako Stratocaster nebo Telecaster patří nejen do slabikáře snad všech kytaristů, ale jsou nedílnou součástí historie moderní hudby.

2. Gibson

Další ikona excelující v případě el. kytar hlavně masivním kulatějším tónem, což je dáno jak lety osvědčenou mahagonovou konstrukcí s lepeným krkem, tak humbuckerovými nebo P-90 snímači. Páteřní kolekce zahrnují modely Les Paul, SG, Flying V, pololubovou sérii ES, akustiky J-45 apod. Stejně jako Fender nabízí i Gibson také luxusní edice z dílen Custom Shopu.

PRS

3. PRS

Marylandská firma založená kytarářem Paulem Reedem Smithem, jejíž produkty zažívají nebývalý boom. Nástroje vyrábí kromě americké centrály také nová továrna v Indonesii vyhrazená pro kytary z edice SE. Popularitu PRS nastartoval v 80. letech model Custom 24 následovaný verzemi McCarty nebo CE se šroubovaným krkem. Na vrcholu nabídky stojí luxusní sběratelské kousky řady Private Stock.

4. Gretsch

Americká klasika, která si renomé vydobyla pololubovými a lubovými kytarami, jež najdou své uplatnění v country, rockabilly, rock and rollu a příbuzných žánrech. Mezi nejznámější série patří řada 6120 osazená snímači Filter’Tron, produkujících jasnější tón, než např. humbuckery Gibson PAF. Nechybí zmínka o variantě Country Gentleman navržené pro Cheta Atkinse, modelu Duo Jet s masivním tělem nebo novější kolekci Streamliner se snímači Broad’Tron.

5. Martin

Značka s bohatou historií se v průběhu času stala synonymem pro akustickou kytaru. Společnost sídlící v Nazarethu (Pensylvánie) vyrábí kytary už více než 150 let, takže zkušeností má na rozdávání. Její nástroje používá spousta špičkových hráčů a mezi oblíbené série patří verze Dreadnought nebo Orchestra, ale v poslední době slaví C.F. Martin také úspěchy např. s novějším modelem Little Martin, jenž posloužil jako předloha k signatuře Eda Sheerana.

6. Ibanez

Japonská značka, která se v raném období věnovala především kopírování modelů Gibson a Fender, vděčí za svou nynější marketingovou pozici na světovém trhu z velké části signatuře JEM (Steve Vai), která koncem 80. let dala základ produktové řadě mimořádně oblíbených superstratů typu RG. Úspěšné jsou také nástroje z edicí Saber, JS (Joe Satriani), elektroakustické kytary a samozřejmě i lubové a pololubové série nebo retro odpověď na Telecaster v podobě modelu Talman.

7.-9. Guild, Reverend, Seagull

Pod jednu kategorii zahrnula redakce Beginner Guitar HQ rovnou tři výrobce, kteří sice nejsou tak notoricky známí, jako některá z výše uvedených jmen, ale to jim rozhodně neubírá na zajímavosti, ani na kvalitě produkce. Guild boduje poctivě zpracovanými akustickými kytarami a aktualizoval své el. modely Starfire či Thunderbird, firma Reverend se vedle signatur Billyho Corgana, Reevese Gabrelse a Petea Andersona prosazuje také sériemi Double Agent, Charger či Jetstream s výhodným poměrem cena/výkon, a kanadský Seagull, patřící pod křídla koncernu Godin, představuje dobrou volbu při výběru celomasivních akustických kytar.

10. Squier

Trochu překvapivě zařadil magazín Beginner Guitar HQ mezi desítku nejlepších značek firmu Squier (divize Fenderu), jejíž výrobky se řadí k nejdostupnějším nástrojům na trhu. Nicméně v daném případě je třeba zopakovat, že web míří hlavně na mladé začínající muzikanty, kteří při nákupu kytar nemají neomezené finanční možnosti.

Navíc díky přístupu společnosti FMIC (Fender Musical Instruments Corporation) se kvalita produkce asijského Squieru zvedla, o čemž svědčí i fakt, že někteří hráči dávají po dílčí modifikaci elektroniky a hardwaru těmto nástrojům přednost před originály. Pomineme-li nejnižší řady, tak pozornost si zaslouží především kolekce Classic Vibe a netradiční verze Starcaster nebo Cabronita Tele.

11. Epiphone

Podobný post jako Squier u Fenderu zaujímá u koncernu Gibson značka Epiphone, která sice původně stála u zrodu ikonického nashvillského výrobce, ale v současné době obstarává kromě produkce stylových modelů Casino, Riviera, Texan, Wildkat či Emperor hlavně výrobu finančně dostupných kopií originálních Les Paulů, SG, Flyingů, Explorerů atd.

I Epiphone se snaží držet krok s agilní konkurencí, což se v posledním desetiletí odrazilo na kvalitě hardwaru, lepších snímačích nebo pečlivěji provedených povrchových úpravách, a letos také v inovovaném tvaru hlavice, blížící se svými liniemi a rozměry nástrojům americké provenience.

Jaké značky ve výčtu chybí?

Osobně mi v článku, ze kterého čerpám, chybí alespoň zmínka o špičkových kytarách Suhr, superstratech Jackson, ESP či Charvel, které pomáhaly formovat sound thrash metalu, podobně koncipovaných nástrojích Kramer, jejichž mateřská firma Gibson letos uvedla na trh novou kolekci, vynechány byly i butikové kytary Tom Anderson, modely Music Man, Knaggs, Kiesel (bývalý Carvin) fungující na bázi Custom Shopu, švédské headlessky Strandberg, specifické Rickenbackery, série EVH stavěná kytaráři Fenderu podle návrhů Edwarda Van Halena apod. I když je na místě přiznat, že s další várkou značek by redaktoři webu Beginner Guitar HQ daleko přesáhli číslovku „jedenáct“ obsaženou v titulku.

A jaký je váš favorit mezi kytarovými značkami? Své názory na toto téma můžete vyjádřit v diskuzi pod příspěvkem.

Tagy kytarové značky Fender Gibson PRS Gretsch C.F. Martin Ibanez Fender Squier epiphone Beginner Guitar HQ

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY