Přejít k hlavnímu obsahu
O atmosféru se v songu stará hned několik synthů, často navrstvených na sebe | Foto: VIZO
O atmosféru se v songu stará hned několik synthů, často navrstvených na sebe | Foto: VIZO
VIZO -

150 stop k remixu

Byl podzim 2020, někde uprostřed druhé vlny covidu, a my jsme právě doposlouchali zbrusu nový singl „I Long 4 U“ od pražského elektronického projektu Bull in China. Oba milujeme funky a song nám i s vokály Mikoláše Růžičky (mj. ex-Republic of Two) a kytarou Yardy Helešice (ex-Support Lesbiens) přišel nesmírně chytlavý. Řekli jsme si, že si vyzkoušíme remix.

Za originálním singlem „I Long 4“ U pražského projektu Bull in China stojí hudební producent Pavel Kučera. Na jeho originál kladně zareagovaly zahraniční hudební blogy, jako například francouzský Riptide Mag nebo australský Acid Stag. Zaujal však také nás, a proto jsme se rozhodli singlu navléct nový kabát.

Těšili jsme se, jak budeme moci pojmout track z našeho úhlu poslechu při zachování respektu k originálu. Oslovili jsme Pavla, který na remix kývnul a poslal nám obratem stemy. Nejednalo se tedy o každou stopu zvlášť, ale o groupy (vokály, bicí, basa, klávesy viz screenshot níže).

150 stop k remixu

Chtěli jsme track pojmout víc uvolněně, proto jsme trochu ubrali na tempu. Začali jsme hned první frází vokálu a pomocí VariAudio v Cubase jemně poladili tóny zpěvu. Zároveň jsme lehce pozměnili akordy. Potom jsme přidali naše bicí a začali se věnovat samplům z originálu. Prostor dostaly v podstatě všechny původní stopy. Celkem jsme si vyhráli s kytarou a basou, pracovali jsme ale významně i s vokálem, který je různě nastříhaný, zefektovaný nebo přeladěný tak, aby dobře zapadl do celku. Původní stringy jsme například zkreslili pomocí kytarového aparátu. Song také dostal novou basovou linku, mají ji na svědomí synthy Roland JU06, Waldorf Blofeld nebo VST plugin SubLab.

O atmosféru se v songu stará hned několik synthů, často navrstvených na sebe. Jsou to především Ensoniq ESQ-1, Waldorf Blofeld, Yamaha FB-01, Waldorf Pulse 2, Behringer CAT, Behringer CRAVE nebo třeba i skvělý VST nástroj Knifonium. Na nástrojích bývá většinou hodně automatizací a různých efektů. Za zmínku zde stojí například skvělý free efekt Valhalla Supermassive. Kdo nemá, tak neváhejte.

Ještě než jsme začali propracovávat disco part v druhé části remixu, tak jsme do tracku dodali jako vždy několik zvuků a ruchů, které si zaznamenáváme na cestách po světě. Tentokrát dostaly prostor například ptáci z uliček italské Neapole.

Celý projekt před exportem na mix vypadal nějak takto a obsahoval cca 150 stop včetně všech možných subgroup a efektů (některé stopy jsou zamutované):

150 stop k remixu

Jak jste se s remixem vaší oblíbené skladby poprali vy? Podělte se s námi v komentářích nebo napište na redakce@frontman.cz, rádi vám dáme prostor.

Cover
 

Tagy komunita VIZO

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

VIZO
Jsme producentské duo VIZO. Dvojice, která sází na melodičnost a originální zvuk. Hrajeme si s různými hudebními styly a spolupracujeme s jinými interprety. Známe se od malička, kdy jsme spolu hráli hokej za Černošice a…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY