Přejít k hlavnímu obsahu
Švédský kytarista Ola Englund v novém videu testuje různé aparáty | zdroj: Youtube
Švédský kytarista Ola Englund v novém videu testuje různé aparáty | zdroj: Youtube
Leon -

2 x Mesa, 2 x 5150 a různé boxy: Ola Englund testuje high-gainové aparáty

Ola Englund, švédský kytarista, youtuber a majitel značky Solar Guitars, navazuje na únorový test kytarových zesilovačů a boxů dalším dílem, věnovaným tentokrát aparátům Mesa Boogie Badlander – založený na bázi populární řady Rectifier s podporou patentované technologie Multi-Watt, Mesa Boogie Mark JP2C+ – signovaný zesilovač Johna Petrucciho, Peavey 5150 – klasika z 80. let se společnými korekcemi a EVH 5150 EL34S – stowattový tříkanálový model Eddieho Van Halena v úpravě Stealth.

Každý zesilovač je kromě vzájemného zvukového posouzení přes kabinet Mesa Oversized 4x12 Black postupně zapojován i do dalších boxů, tvořených modely Mesa Oversized 4x12 Burgundy, Marshall Heritage 4x12 a Engl XXL 4x12. S výjimkou „áčkového“ kabinetu Marshall, vybaveného reproduktory Eminence Legend s Alnico magnety, jsou boxy osazeny repry Celestion Vintage 30.

Snímání obstaraly kondenzátorové mikrofony Austrian Audio OC18, nechybí ani ukázky s předřazeným boosterem DAE Duality DX a celý test byl nahrán s pomocí „Telecasteru“ Solar T1.6 AN s olšovým tělem, javorovým krkem, ebenovým hmatníkem, kobylkou EverTune a dvojicí pasivních humbuckerů Seymour Duncan Solar. Pokud vás zajímá i předchozí Englundův videotest s aparáty Marshall JCM800 2205, Mesa Roadster, Engl Savage 60 a Fortin Satan, mrkněte na druhý přiložený záznam.

Mimochodem, při porovnávání se opět ukázalo, jak velmi důležitým faktorem je správný výběr reproduktorů – v případě high-gainového soundu zní Legend oproti V30 jakoby byla přes box Marshall přehozená deka, což ovšem v tomto testu může být dáno nejen rozdílnými magnety nebo naladěním frekvenčního spektra apod., ale svou roli zde mohl patrně sehrát také lehce posunutý mikrofon, který u levého spodního Eminence zřejmě snímá jinou část plochy membrány.

Všimněte si, že obě Mesy mají oproti Marshallu výrazně vyšší kolečka, přičemž výška všech mikrofonů je téměř stejná – to by znamenalo, že repro Marshallu je snímáno blíže k okraji membrány. Hlavně pro začínající hráče může být poučný také fakt, že slyšitelně rozdílně hrají i oba v podstatě identické boxy Mesa Boogie. Tady by se teoreticky mohlo jednat o mírně odlišné vlastnosti konkrétních reproduktorů V30. Proto si mnozí kytaristé u boxů 4x12 vybírají ke snímání ten pro ně optimálně hrající kus.

Tagy mesa boogie Peavey Marshall EVH engl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY