Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Sládek -

3 tipy, kde se na netu přiučit nahrávání

Zabrousíte-li do vod domácího nahrávání a produkce, rychle zjistíte, že je třeba se učit. A to pořád. Nejlepší metodou je samozřejmě dělat někde ve studiu, pokud možno s lidmi, kteří se v oboru prosadili a je za nimi mnoho dobré práce. To si myslím nejde nijak nahradit. Nicméně, pro nás normální smrtelníky, co chodíme do práce a máme rodiny, existují i jiné cesty.

Zaměřuji se na zdroje, které se zabývají především nahráváním, mícháním a okrajově masteringem. Tréninkové věci, které potrápí vaše uši, necháme na jindy. Stejně jako kanály a knihy zdarma, které mě v nahrávání posunuly k lepším výsledkům. Nepopírám, že mít kvalitní mikrofony je pro nahrávání důležitější, ovšem tohle jsou z mého pohledu taky skvěle investované peníze. Navíc je to levnější než většina pluginů a vybavení. Z věcí, které jsem sám vyzkoušel, vybírám tři klíčové, které mě naučily tomu podstatnému.

1. pureMix

Předplatné na tři měsíce = 3 x 39 dolarů, minimálně tři měsíce

Server založený na velmi dobře udělaných videích se špičkami oboru dal dohromady Fab Dupont. Ten je sám špičkou v oboru mixu a také hudební produkce. Podle mého je i docela dobrý učitel. Za své peníze dostanete přístup ke všem videím (některá jsou zdarma, můžete vyzkoušet) a většinou tracky (nebo aspoň část – třeba Red Hot Chili Peppers). Videa jsou docela hutná a produkčně náročná, takže – když to zkrátím – jednou za rok si ty tři měsíce dopřeju a zpětně dokoukám všechno, případně se k něčemu vrátím. Server sleduje nahrávání, mix a mastering. Není zaměřen na jednotlivé produkty či pluginy, jde spíše po činnostech. A to docela extenzivně. Chcete vidět, jak Al Schmitt nahrává a míchá jazz? Tak jste prostě v jedné místnosti s ním a vidíte téměř každý detail. Navíc s jeho komentářem. Chcete vidět od začátku dokonce obrazovku mixu, který dělá Chris Lord-Alge, Andrew Schepps nebo Mick Guzauski? Je to tam i s jejich komentářem. Zvuková kvalita velmi dobrá – na dobrém poslechu (jinak to nemá moc smysl) prostě slyšíte každý pohyb a změnu.

Tento druh videí převažuje, ale najdete i tutoriály – co to je komprese a jak se ji učit slyšet, k čemu a jak použít reverb, co je dnes mastering a proč je důležitý, to všechno můžete vidět na konkrétním materiálu. Doporučuji v rámci tohoto serveru tři věci, které mi pomohly nejvíce.

- Fab Dupont a jeho How to listen série. Tam je velmi dobře ukázáno, jak funguje lidský poslech, jaké jsou klamy a časté chyby, na co se zaměřit.

- Nahrávání s Al Schmittem. Sice nikdy nebudu mít ani zlomek vybavení a hlavně lidí, se kterými pracuje, ale dopady umístění mikrofonů jsou v jeho videích velmi dobře popsány a to včetně dobrých zvukových ukázek.

- Série Mixing Lifeboats. Jedna písnička a míchá ji nazávisle na sobě šest lidí. K dnešnímu dni jsou venku mixy Faba Duponta, Chrise Lord-Algeho, Micka Guzauskiho nebo Andrewa Scheppse. Když se na tato jména blíže podíváte a hlavně poslechnete jejich práci, pochopíte, že na stejné písničce uvidíte úplně jiné přístupy. Nejen techniky, ale celkové přístupy. Velmi inspirativní a vztažitelné k vlastní zkušenosti. Navíc legrace.

Plusy: stylová rozmanitost, špičky oboru, velmi dobrá kvalita videí

Minusy: cena

2. Groove3

30 dní = 15 dolarů

Groove3 oproti pureMixu působí o dost skromněji – jak produkcí videí, tak jejich obsazením. Má ale jednu velmi podstatnou výhodu. Zaměřuje se přímo na jednotlivé produkty. A je tam daleko větší množství videí – šance, že tam bude něco vhodného právě pro vás, je větší. Je tam také trochu více detailů – zatím mi nikdo nikde odborněji lépe nevysvětlil, co je a jak funguje ekvalizér. Trochu nerdy, ale pokud chcete nahlédnout do detailu toho, s čím pracujete (eq, komprese, reverb) a máte čas (obecně jsou tam všechna videa docela dlouhá, místy oproti jiným serverům až zdlouhavá), toto je jasná volba. Opět vyberu tři věci, které mi nejvíce pomohly.

- Všechno ohledně Reaperu (DAW, ve kterém dělám). I když Repaer má vlastní velmi dobrá videa, které bohatě stačí i na pokročilé zvládnutí, Groove3 mě posunul ještě o kus dál a podstatně zefektivnil moji práci.

- Tutoriál k H-Reverbu od Waves. Můj velmi oblíbený plugin vysvětlen velmi názorně a hlavně kompletně, nad rámec běžných uživatelských videí, kterých je na YouTube dost. 

- Tutoriál k Waves Tune. Na jednom projektu jsem byl kdysi požádán o doladění zpěvu. Času málo, tohle video mně podstatně pomohlo k ovládnutí tohoto netriviálního pluginu. Tak trochu záchrana. Zvláště pokud najdete na Groove3 videa k vámi používaným produktům, je měsíc na tomto serveru něčím, co byste si měli dopřát. Potřebujete to více než další plugin (přestože je zrovna ve slevě).

Plusy: cena, produktově zaměřená videa

Minusy: občas trochu zdlouhavé, nenašel jsem tracky, uživatelsky trochu zastaralé prostředí

3. Produce Like a Pro Academy

Měsíc = 17 dolarů

YouTube kanál Warrena Huarta je jeden z nejlepších zdrojů zdarma. I proto mě zaujalo, co vlastně nad rámec tohoto dokáže nabídnout a pár měsíců jsem si vyzkoušel. A je to tak, jak říká – nejvíc nabízí komunita lidí s podobným zájmem, jako je ten váš. A ano, nějaká ta kompletní videa. V první chvíli jsem trošku pochyboval o své investici, možná taky díky hodně nevlídnému uživatelskému prostředí (když jsem chtěl subskripci zrušit, musel jsem to udělat přes email, a bylo mi potvrzeno, že jinak to nejde, to je trochu oldschool).

Nicméně, nikde jsem nečetl lepší diskuse. A hlavně, nikde jsem neviděl lépe zvládnutý žánr mix critique. Lidé posílají mixy buď svoje, anebo serverem poskytnutých tracků a ty jsou pak ve speciálním videu velmi podrobně (a mile!) rozebrány a porovnány s ostatními. To je docela dobré i pro vlastní sebevědomí a sebedůvěru. Řekl jsem si, že letos tam už svůj mix pošlu...

Plusy: komunita, komunita, komunita, jinde jsem to takto rozvinuté neviděl

Minusy: zastaralé a zmatečné prostředí webu

Závěrem jen zopakuji, odpusťte si letos pár pluginů a dejte peníze do svého vzdělání. Uškodit to nemůže a věřte, že vám to nejen pomůže k lepším výsledkům vlastní práce, ale ta práce vás bude ještě i více bavit.

 

Tagy domácí studio jak na to

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY