Přejít k hlavnímu obsahu
Tvoje malá chvíle dokáže udělat obrovský rozdíl
Tvoje malá chvíle dokáže udělat obrovský rozdíl | Foto: Unsplash
Vít Vojík -

4 + 5 tipů, jak podpořit umělce a kapely v době covidu

Podpora umělců v době krize je stále aktuální téma a nejspíše asi ještě chvíli bude. Příjem většiny hudebníků stojí primárně na zisku z koncertů, na které to zatím moc nevypadá. Rozhodl jsem se proto sepsat krátký přehled toho, jak může každý z nás podle svých možností (a to i úplně zadarmo) podpořit své oblíbené umělce a kapely. Podpora kultury je obecně důležitá věc, v dnešní době to ale může opravdu být rozdíl mezi zaplaceným a nezaplaceným nájmem.

Finanční podpora umělců – teď je ten čas na koupi oblíbené desky na vinylu

  1. Kupuj merch

Jasně, člověk si rád něco koupí na koncertě jako suvenýr, ale kolikrát sis někdy jen tak objednal merch přes web? Teď je ten pravý čas na koupi oblíbené desky na vinylu nebo třeba kapelního trička.

  1. Sleduj live streamy

Loňskou smršť živých přenosů vystřídalo virtuální ticho, protože ono i uspořádat takový live stream něco stojí a umělci si nejsou jistí návratností. Sem tam se ale i v dnešní době stále objevují online koncerty. Pokud tak na nějaký narazíš, kup si lístek a dej tomu šanci.

  1. Kup si hudbu nebo merch na Bandcampu

Bandcamp je platforma pro prodej hudby a merche, která se (na rozdíl od jiných platforem) férově dělí s umělci o zisky. V reakci na krizi způsobenou covidem navíc společnost pořádá tzv. Bandcamp Fridays, při kterých se vzdává veškerých zisků a všechny finance tak putují přímo k umělcům. A seženeš tam jak digitální kopie desek ve formátu FLAC (lepší kvalita než běžný streaming), tak i kapelní merch nebo vinyl.

TIP: Bandcamp má vlastní aplikaci, takže poslech není o nic složitější než na jiných platformách.

  1. Pořiď si předplatné a získej exkluzivní obsah

Platformy jako je Patreon nebo nové české Herohero vypadají jako běžné sociální sítě, umělci a kapely na ně ale dávají exkluzivní obsah, který jinde nenajdeš. Za měsíční předplatné se tak můžeš dostat k novým songům a demáčům dřív než ostatní, nahlédnout do zákulisí kapelních projektů nebo zjistit co umělce inspiruje.

Pokud dáš lajk příspěvku kapely nebo ho okomentuješ, zvýší to jeho dosah | GIF: GIPHY

Zadarmo – tvoje malá chvíle dokáže udělat obrovský rozdíl

  1. Sdílej jejich hudbu

Vím, že už se to dnes moc nenosí (zvlášť na Facebooku), ale pokud se ti nějaký song opravdu líbí, zasdílej ho na nějaké sociální síti. Třeba tě překvapí pozitivní odezva někoho z tvých přátel a nakonec si skvěle pokecáte o hudebních novinkách.

A pokud točíš na Tik Tok nebo Instagram Reels, až příště budeš váhat, jakej song vybrat, zkus třeba i někoho lokálního. Jedno virální video může udělat z písničky hit.

  1. Reaguj na jejich příspěvky na sítích

Pokud dáš lajk příspěvku nebo ho okomentuješ (klidně jen smajlíkem), zvýší to jeho dosah. Pomůžeš tak dostat hudbu k více lidem. Na Instagramu má aktuálně značný vliv na dosah příspěvku, pokud si ho uložíš (přes symbol záložky).

Naučit se reagovat na příspěvky umělců je malý zvyk, který ale může udělat obrovský rozdíl. Příspěvky se totiž po zveřejnění ukáží jen části fanoušků a k dalším se dostanou jen, pokud je příspěvek úspěšný (což mimo jiné znamená, že na něj reaguje dost lidí). Pokud má tedy kapela třeba 1 500 fanoušků, neznamená to, že by se příspěvky automaticky ukazovaly všem z nich.

Proto lajkuj, komentuj, sdílej, ukládej,..

  1. Přidávej si songy do playlistů

Řada playlistů na digitálních platformách jako je Spotify nebo Apple Music funguje na bázi algoritmů. Když posloucháš hudbu, algoritmy neustále vyhodnocují, co si pouštíš, v jakém pořadí atd. Přidávání songů oblíbených umělců do playlistů tedy může mít vliv na to, jestli se nabídnou někomu dalšímu.

  1. Poslouchej jejich hudbu na YouTube #reklamy

Zní to triviálně, ale pro úplnost to sem dám. Přestože z monetizace YouTube mohou žít jen „velcí hráči“, stále je to lepší než hudbu stahovat nelegálně.

  1. Zkus začít poslouchat hudbu na SoundCloud

SoundCloud chystá streamovací revoluci a chce platit umělcům férověji. Uvidíme, jaký dopad bude mít tato novinka ve skutečnosti. Už samotné stažení aplikace je ale začátek.

Napadá tě cesta jak podpořit umělce, na kterou jsem zapomněl? Napiš ji do komentářů na našem Facebooku. A nezapomeň dát lajk a sdílet článek dál. To může být první krok jak hudebníkům společně pomoct. :-)

Tagy koronavirus

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vít Vojík
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Songy, co mi hrály v hlavě, najdeš tady: witus.cz. Na Frontman píšu 10. rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY