Přejít k hlavnímu obsahu
AI má jako dobrý sluha co nabídnout i v hudbě. | Foto: Pxhere
AI má jako dobrý sluha co nabídnout i v hudbě. | Foto: Pxhere
Jiří Skalický -

4 příklady využití umělé inteligence v muzice

Kromě toho, že prudký nástup umělé inteligence zvyšuje poptávku po čipech, a krade umělcům ceny v soutěžích, má i celou řadu zábavných a užitečných využití, a to i v hudbě. Na pár z nich se podíváme.

Možná jste už také narazili na umělou inteligenci Suno, která umí vytvářet poměrně pokročilé tracky buďto pouze na základě uvedení žánru, nebo dokonce z vašeho textu, který více či méně zdařile zhudební. Já na ni narazil v Kovyho videu.

Ačkoli Suno umí zpívat překvapivě dobře česky, vygenerované písně – a zejména hlasy – někdy mohou působit příliš uměle. Není divu, v nahrávce v podstatě není nic živého, a tak by mohl vzniknout dojem, že i z hudby se postupně stane nelidská pustina, pokud budeme umělou inteligenci používat.

Nemyslím si, že by to tak bylo. Myslím si, že lidi bude vždy zajímat, co dělají ostatní lidé, a pokud se umělá inteligence přijme jako dobrý sluha (ačkoli by určitě byla zlý pán), má nám co nabídnout. K čemu se tedy AI náramně hodí?

1. Extrémně levné prototypování

Berete hudbu spíš vážně? Znáte to, každý projekt sleduje v základu tři veličiny: kvalita, cena, čas. A v tomhle trojúhelníku musím Suno pochválit, ačkoli se nejedná o placenou spolupráci.

Pokud máte námět na písničku, náčrt textu, a chcete si ověřit, jestli se dá vůbec použít, asi v současnosti není rychlejší a levnější cesta, jak na to, než vzít text, vložit ho do custom módu AI, zadat žánr, který máte rádi, a generovat. Výstup je hotový cca za minutku a několikrát denně můžete generovat zcela zdarma.

AI Suno je podle mého názoru naprosto mimořádná propracovaností algoritmů, které generují melodie. Pokud je text alespoň trochu zpracovatelný, umělá inteligence ho ve většině pokusů opatří poměrně chytlavou melodií (pokud je to požadováno). Pokud vám nevadí nekomerční příklady, tady najdete, co v takové situaci vypadlo mně: Lanýže (spíš sranda) a Dobrou noc (možná by stálo za to udělat druhou sloku?).

2. Experimenty se žánry

Berete hudbu spíš jako zábavu? Vaše kapela hraje metal, ale máte námět na písničku, která by mohla být super funky? Umělá inteligence váš může pobavit tím, jak snadno a hravě překoná žánrové bariéry. Pokud by na zkoušce kytarista hledal C#mi9 a snažil se ho poprvé v životě zahrát funky, ještě ho (nebo sebe) nemusíte vyhazovat z kapely. Možná stojí za to zvážit, jestli všechny neušetřit a prostě nehodit si svůj nápad do generátoru. Mně z jednoho textu vypadl zároveň trochu Ota Klempíř – a taky zároveň Richard Krajčo s hlavou Xindla X na tripu v Japonsku.

3. Totální zkrácení produkčního řetězce

Možná je nakonec maličko pravda to, co už léta říkají kluci z #Kumštu: „Již není nutné chodit do hudebních škol!“ Aby vznikla opravdu kvalitní písnička, je totiž třeba, aby se sešlo spousta nepravděpodobných událostí. Pokud si totiž chcete udělat písničku sami, nejen že potřebujete být aspoň trochu textař a mít představu o tom, jak text doprovodit třeba na kytaru („písničkář“), musíte ale také dosáhnout určité herní a pěvecké zručnosti, nebo alespoň nějakým nápadem své performerské nedostatky vykompenzovat.

To ale není zdaleka všechno. Není vůbec žádnou samozřejmostí nahrát nápad na písničku do počítače v rozumné kvalitě. Protože zpěv a jednotlivé části doprovodu většinou chcete doma nahrávat zvlášť, je potřeba dokázat jednotlivé stopy smíchat, aby nevznikla šumící zvuková koule, a nakonec třeba ještě zmasterovat, aby se písnička dala poslouchat jak v hi-fi sluchátkách, tak v autě nebo z rádia na stavbě.

A celkovou kvalitu výstupu určuje nejslabší článek řetězce, takže hodně štěstí. Že je to práce třeba tak pro pět lidí? Ano, je to tak. Nebo prostě hoďte nápad do AI a párkrát s ní zakruťte – dostanete něco, podle čeho si pak třeba můžete být víc jistí, jestli nápad může dávat smysl.

Ačkoli jsem hudbu studoval, nedokážu si představit, že bych jinak než přes AI, dal za daných okolností (nejsem ani dobrý zpěvák, ani kvalitní hráč ani neumím mixovat) dohromady tuhle srandu, která mi zní trochu jako starší Nightwork.

4. Sranda tracky

Vaše kamarádka nepřišla na párty? Je potřeba ji s tím trochu poškádlit? A už jste to zkoušeli písničkou? Mí kamarádi bývají celkem dobře pobavení, když jim místo výčitek pošlu srandovní písničku, kterou jsme s ostatními během pěti minut nabouchali do AI. Nejvíc pobavená byla asi Pavlína:

Schválně jsem o výrobcích umělé inteligence mluvil jako o prototypech a jako o srandě, protože si myslím, že ačkoli jsou její výtvory fascinující, bál bych se je označit třeba jen za demo nahrávky. AI může krásně fungovat jako studnice inspirace, zdroj zábavy, nebo jako konzultant bez blbých keců (což může být nakonec i trošku škoda).

Tagy AI umělá inteligence

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jiří Skalický
Miluju hudbu, studuju hudbu, skládám hudbu.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY