Přejít k hlavnímu obsahu
Ilustrační foto k soutěži Jednou ranou na Sziget, už jste se přihlásili?
Ilustrační foto k soutěži Jednou ranou na Sziget, už jste se přihlásili?
Stanley -

5 dobrých důvodů, proč dělat muziku

Když jste začali hrát, bylo to trochu prvoplánově pro prachy, slávu nebo prohloubení atraktivity u opačného pohlaví? Nebo jste za tím vším už od počátku viděli hlubší poslání? Argumentů pro dělání muziky najdete kvanta, stejně jako výmluv, abyste se mohli válet jen doma u televize. Nebudu to ale nějak komplikovat. Podle mého názoru hudbu stojí za to dělat hlavně pro pět níže uvedených důvodů.

1. Hudba uklidňuje

A to nejen ta, která je k tomu jaksi primárně určená, tedy hudba relaxační či meditační. Stejné účinky můžou mít všechny žánry, podle vlastních preferencí. A samotné provozování hudby je na tom ještě líp! Je totiž vědecky i lékařsky potvrzeno, že hra prakticky na jakýkoliv nástroj u člověka vyvolává pocity radosti a štěstí a do mozku vyplavuje endorfiny, které jsou právě za tyto pocity zodpovědné. Máte-li tedy z jakéhokoliv důvodu právě nervy na pochodu, nesahejte hned po cigaretě, panáku či antidepresivech, ale zkuste si nejdříve hodit na krk kytaru, fouknout do trubky, sednout za klavír či za bicí. Nezoufejte ani tehdy, pokud nejste hudebně zrovna nadaní: existuje také tamburína, ozvučná dřívka či prachobyčejné kazoo. Výsledky se brzy dostaví. Uklidníte se a ještě se u toho procvičíte ve hře na svůj oblíbený nástroj.

2. Hudbou se všude domluvíte

Může se to zdát jen jako fráze z učebnic či příruček, ale hudba je opravdu univerzální jazyk. Přestože téměř celý svět je zmítán v nejrůznějších konfliktech, v muzice a mezi muzikanty tomu tak rozhodně není. Naopak, obrovské možnosti internetu nám umožňují bezproblémovou komunikaci i nahrávání z jednoho konce světa na druhý. A podíváte-li se na vpravdě kosmopolitní složení některých současných kapel, je jasné, že ve světě tónů a not neexistují hranice ani jazykové bariéry, a tím méně pak nějaké politické, rasové či dokonce vojenské třenice.


3. Hudba je pozitivní droga

Hudba a její provozování dokáže člověka pořádně nabudit a zdravě nakopnout. Ač bývá také setsakramentsky návyková, tak je nejen legální, ale lze ji konzumovat v míře prakticky neomezené. Navíc má i v určitých ohledech pozitivní vliv na zdraví. Mám-li tedy na mysli zdraví duševní, protože o křivých zádech, bolavých zápěstích a polohluchých uších by mohl nejeden muzikant vyprávět. Adrenalin a pozitivní energie, která zaplavuje tělo muzikanta stojícího na pódiu, dává každopádně rychle zapomenout na všechny tělesné neduhy i duševní stresy. Po koncertě se sice přirozeně dostaví únava a (nechráníte-li si sluch) i otravné pískání v uších, ale také určitý stav blaženosti. A ruku na srdce, to je vždycky lepší než nějaká kocovina, ne?

4. Hudba tříbí mysl a trénuje paměť

Napadlo vás někdy, jaké množství informací muzikant musí nosit v hlavě? Nemyslím termíny koncertů, zkoušek či nahrávání, s těmi si hravě poradí kdejaký telefon, tablet či obyčejný zápisník. Mám na mysli velké množství hudebního materiálu, který se muzikant musí nejen naučit, ale ve většině případů i pamatovat. Tedy ne, že by tedy byla ostuda hrát na koncertě z not, ale... Tudíž je nasnadě, že být muzikantem obnáší i řádný trénink mozkových závitů, který navíc nabírá na obrátkách nejen při komponování, ale i při cizelování nového repertoáru. A to nemluvím o prakticky nikdy nekončícím cvičení, neboť při hře na nástroj je téměř vždy co zlepšovat a trénovat.


5. Hudba dává pocit sounáležitosti

To platí nejen pro houf fanoušků v "kotli" pod pódiem. Rozhodne-li se člověk stát se hudebníkem, stane se obvykle nejen součástí nějaké kapely, ale zároveň i členem jakési komunity podobně "postižených" jedinců. Ačkoliv se prostřednictvím bulvárních plátků můžete téměř denně dočíst o tom, jak to v které kapele vře či jaké mezi konkurenčními umělci a obecně umělecké branži zuří boje (a neříkám, že tomu tak v řadě případů není), ve skutečnosti, alespoň mezi těmi "slušnými" a opravdovými muzikanty, panuje povětšinou onen zmíněný pocit sounáležitosti. Speciálně na festivalech se v zákulisí mezi dalšími muzikanty proto také většinou cítíte tak uvolněně a příjemně jako doma.

Napadají vás další důvody, proč dělat muziku? Podělte se s námi na našem Facebooku. Inspiraci můžete najít třeba i v našem starším článku 10 důvodů, proč hudba zlepšuje váš zdravotní stav.

Muzikou potěšíte i babičku Musíš hlavně hrát! Hudba se prosadí všude
Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY