5 filmových drsňáků, kteří mají blízko k hudbě
Spatřit na filmovém plátně čas od času nějakou hudební hvězdu není nic neobvyklého. Méně časté je to obráceně. V některých případech jsou tito herci muzikanty natolik dobrými, že to téměř zastiňuje jejich hlavní profesi. Přesto pro ně ve většině případů hudba zůstává hlavně koníčkem.
1. Kris Kristofferson
Kde tento dnes bezmála osmdesátiletý rodilý Texasan nasbíral více úspěchů, to je velmi těžké určit. Jeho první dlouhohrající deska s prozaickým názvem Kristofferson vyšla v roce 1970 a na filmovém plátně se poprvé objevil až o rok později ve filmu The Last Movie, kde si zahrál po boku Denise Hoppera.
Jeho filmová dráha je na každý pád stejně úspěšná a pestrá jako ta hudební. Na filmovém plátně se zhostil dobře rolí pistolníků ve westernech (Pat Garrett a Billy Kid, Poslední dny Jesse Jamese aj.) i dramatických rolí drsných chlápků s dobrým srdcem (např. kultovní snímek Konvoj, Vojákova dcera nepláče či Kde roste červené kapradí). Cizí mu ovšem nebyly ani role padouchů (Tajný agent Jack T.) nebo muzikantů, kde vlastně až tak moc "hrát" nemusel (Zrodila se hvězda, Písničkář).
Kris Kristofferson má na kontě téměř dvacítku alb a řadu spoluprací s těmi nejzářnějšími jmény nejen ze světa country hudby. Je autorem několika světově proslulých hitů, jako například Me And Bobby McGee, Sunday Mornin´ Comin´ Down či For The Good Times.
2. Hugh Laurie
Ve druhém případě je situace o něco jednodušší. Britský herec a držitel dvou Zlatých Glóbů Hugh Laurie si napřed vydobyl své místo ve světě filmovém (pro mnohé zejména jako nezapomenutelný mrzout Dr. House) a ve světě hudby se rozhodl ukázat svůj talent až v posledních několika letech.
Pokud pomineme účast na soundtracku k TV seriálu The World Of Jeeves and Wooster z roku 1993, natočil Laurie zatím dvě – mimochodem velmi úspěšná – sólová alba, která se nesou v poklidném duchu neworleanského blues s příměsí jazzu. Osobně již stanul na jednom pódiu i s nejednou veličinou tohoto žánru (např. Dr. John, Allen Toussaint).
Hudbě se věnuje od mládí a ovládá hru na klavír, kytaru, saxofon a foukací harmoniku. Jeho hudební um jsme si mohli koneckonců několikrát vychutnat naživo i v našich končinách.
3. Clint Eastwood
Kdo by ho neznal – tajemného, mlčenlivého pistolníka z legendárních westernů Sergia Leoneho... Pětaosmdesátiletý Eastwood má za sebou ale mnohem bohatší hereckou dráhu a vytvořil v ní tolik nezapomenutelných rolí, že by to vydalo na samostatný článek. V některých jeho filmech (jako např. S nasazením života nebo Honky Tonk Man) jej ale můžete vidět a slyšet i v pozici méně známé a to buď za klavírem, či s kytarou na klíně. A to zdaleka nejen proto, že mu to ukládala filmová role.
Ačkoliv Clint Eastwood nikdy nenatočil svou vlastní desku (vyjma účasti na soundtracku ke svému filmu Gran Torino a k již zmíněnému snímku Honky Tonk Man), hudbou se několik let i živil. Ještě před započetím své herecké a režisérské dráhy hrával po barech na piano a byla to podle jeho slov velká hudební škola, neboť: "barový muzikant musí hrát tak aby svou hudbou nerušil a naopak dokresloval příjemnou atmosféru podniku, nesmí na sebe strhávat zbytečně pozornost, ale zároveň musí být natolik dobrý a zručný, aby dokázal zahrát třeba i na přání a navíc přiměl hosty k opakované návštěvě baru či vinárny. A v tom je velký kus umění..."
V roce 2003 Eastwood natočil pro dokumentární seriál Martina Scorseseho o blues, filmový dokument Piano Blues, kde se zaměřil na svou celoživotní vášeň pro jazz a blues a úlohu klavíru v tomto žánru. V dokumentu tak naleznete jeho rozhovory s umělci jako je Ray Charles, Dr. John, Dave Brubeck či Henry Gray.
4. Kevin Costner
I herec Kevin Costner vytvořil řadu geniálních rolí ať už ve veleúspěšných westernech jako Tanec s vlky či Krajina střelců, dramatech typu Dokonalý svět nebo naopak v romantickém filmu z hudebního prostředí Osobní strážce. Od roku 2007 ale tento americký herec obráží i hudební pódia se svou country-rockovou kapelou Modern West.
Na kontě s ní má dvě hudebně i komerčně velice slušná alba Turn It On a Untold Truths. Kevin Costner ve své kapele zpívá, hraje na akustickou kytaru, ale velmi dobře ovládá i hru na klavír.
5. Bruce Willis
To nejlepší na konec? Bruce Willis se proslavil především jako takřka nesmrtelný hrdina, který vždy v pravý čas (min. na filmovém plátně) dokáže spasit nejen sebe, ale téměř celý svět. V několika filmech si jej ale můžete vychutnat i v jeho komediální poloze – a nelze si nevšimnout, že i tento drsňák má často velmi blízko k hudbě.
V komedii Schůzka na slepo Willise můžete vidět a slyšet hrát na elektrickou kytaru a v kdysi velmi populárním béčkovém seriálu Moonlightning se to jeho hudebními a pěveckými čísly jen hemží. Co na tom, že nepatří zrovna mezi nejlepší či originální zpěváky. Jeho nefalšovaná radost a nadšení to bohatě vynahradí.
Willis má na kontě i několik sólových alb, byť kritikou často přijímaných značně "rozpačitě". Ale že to s jeho muzikantským umem rozhodně není nejhorší, dokazuje i fakt, že si již nejednou zahrál na svou oblíbenou foukací harmoniku i s takovými bluesovými velikány jakými jsou Johnny Winter či B. B. King.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.