5 hudebních nástrojů, které sklízí ještě větší posměch než viola
Smát se violistům je zlé, nespravedlivé a hloupé – podobně jako smát se blondýnkám nebo lidem z Brna. Ale už jste slyšeli tenhle? „Jaký je rozdíl mezi violou a pračkou? Pračka má vibrato.“ Útěchou nebohým hráčům na „přifouknuté housle“ může být, že terčem vtipů bývají i jiné nástrojové obory: jakých rýpanců a ústrků už se dočkaly bicí, basa, horna a dechy obecně… A co teprve zpěv, dirigování nebo zvukařina! Pojďme si dnes ovšem připomenout nástroje, které jsou možná méně často zmiňované, ale i ony sklízejí svou pravidelnou dávku posměchu.
1. Akordeon
„Vykradli nám kapelní dodávku. Sebrali všechny nástroje – jen akordeony se tam objevily dva.“
Těžko říct, proč je tahací harmonika, zvaná také zednické piano nebo dršťky (podle varhánků na měchu, připomínajících kravské žaludky) mezi muzikanty tak „oblíbená“. Snad proto, že je považovaná za plebejský nástroj pro folk či folklór, nebo že (jen si to přiznejme) nevypadá nijak elegantně, nebo že umí nadělat spoustu kraválu a s oblibou na ni hrají na veřejnosti i lidé, kteří to vůbec neumí. Vždyť přece na levé straně stačí zmáčknout jeden čudlík a ono to rovnou hraje celý akord! Tse, to musí být snadné jako ovládání klávesových samohrajek v kapele Modřanka.
Tak určitě... Své o tom ví třeba tenhle týpek, který hrává na bajan (chromatický knoflíkový akordeon) v berlínském metru.
2. Banjo
„Jak se pozná banjista gentleman? Umí hrát, ale nedělá to.“
Tenhle bonmot se dá napasovat vlastně na všechny nástroje zmíněné v dnešním článku. Muzikantů-negentlemanů, kteří s chutí hrají pořád, je spousta. Ovšem zatímco některé nástroje jsou vysmívány pro jejich údajnou snadnou „hratelnost“, banjo naopak vyžaduje precizní ovládání prstové techniky. Přesto – nebo právě proto – bývá považováno za zbraň hromadného ničení. Jeho zvuk se nedá tak lehce ztlumit a není nic horšího než virtuózní hráč, který chce po celou dobu jamu uplatňovat své kulometné „rollování“. Věčné vtipy o banjistech tak vznikají téměř spontánně v rámci psychické hygieny.
3. Mandolína
„Tak dlouho se mandolína ladí, až ti ucho utrhne.“
Pokud během koncertů rádi mluvíte k publiku, pořiďte si do kapely mandolinistu. Spolehlivě vám zajistí dlouhé přestávky mezi skladbami, protože se bude (marně) snažit naladit svůj pekelný mininástroj s maxipočtem zdvojených strun, jehož ostrý zvuk hvězd se dotýká.
Hráči a hráčky na mandolínu také patří k nejhyperaktivnějším sólistům, protože pokud nedokáží vyplnit každou vteřinu drobným „pidlikáním“, mají pocit, že jako muzikanti zcela selhali. Jestliže ovšem dostatečně virtuózně pidlikat zvládnou, musí zase po písničce naladit – a tak to jde pořád dokola.
4. Ukulele
„Ukulele je kytara vypraná na 90°C – a taky tak hraje.“
Coververze písně Somewhere Over The Rainbow (jako medley spolu s What A Wonderful World), kterou natočil Hawaian Israela „Iz“ Kamakawiwoʻole, je pro ukulelisty podobně svatá jako „Amélie“ pro klavíristy – a také podobně otravná, pokud ji kdokoli začne drhnout někde na veřejnosti. Roztomilou minikytárku, která zní, jako by si lokla hélia, kytaristi považují za hračku pro děti – která vlastně ani moc nehraje, spíš jenom tak bzučí.
5. Dudy
„Proč dudáci při hře neustále chodí? Snaží se uniknout nepříjemnému zvuku.“
Na počest zesnulé královny Alžběty II. zahrál během smutečního obřadu do čestného ticha osamělý dudák. Připomněl tak tradici, kdy byl zvuk dud každodenním ranním budíčkem v Buckinghamském paláci. Dudy jsou zkrátka nástroj, jehož mečivý zvuk proniká do morku kostí a zaručeně vás zvedne ze židle – třeba jen proto, abyste poodešli dál a ulevili tak svým uším.
Kdo se rozhodne věnovat se „natahování moldánků“ (jak bývají dudy také nazývány), riskuje, že své spoluhráče skutečně přivede k pláči – už jenom tím, že naladit dudy je podobně náročná disciplína jako v případě mandolíny. Krom toho jsou dudy zdrojem obveselení díky mnoha lechtivým dvojsmyslným asociacím. Víte například, proč se Skoti tak málo žení? Protože sukně a dudy mají vlastní.
Na který nástroj jsme zapomněli? Co třeba taková niněra? Nebo triangl? Napište nám do komentářů!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.