5 kultovních kapel, které se obešly bez basáka
Ačkoliv jedno již téměř zlidovělé rčení z videoseriálu Basárny tvrdí, že kapela bez basy je jako ženská bez... no, však vy víte bez čeho, existují kapely, které dokazují, že se bez basy, potažmo bez baskytaristů obejít lze. Máte s tím zkušenost i z vlastní kapely? Z různých žánrů jsem vybral pětici mých nejoblíbenějších.
1. The White Stripes
Americké minimalistické duo, ve kterém bychom baskytaristu hledali marně, tvořil multiinstrumentalista Jack White spolu s bubenicí Meg White (donedávna se vedly spory, zda se jednalo o sourozence či manžele, neboť dvojice si své soukromí pečlivě hlídala). White Stripes se jako duo prezentovalo nejen na nahrávkách, ale i na koncertech. Potřebné basové spodky pak vytvářel Jack, většinou na podladěnou kytaru nebo klávesy či klavír. Kapela zaznamenala obrovský úspěch nejen na alternativní scéně, ale i v komerčním hudebním světě. Svoji činnost bohužel ukončila v roce 2011.
2. Pig Destroyer
Kapela vznikla v roce 1997 ve Virginii, ve Spojených Státech a tvořila ji trojice členů. Zpěvák J.R. Hayes, kytarista Scott Hull a bubeník John Evans. Až do roku 2006 se tahle grindcoreová partička obešla bez basáka. Toho začal částečně nahrazovat čtvrtý příchozí člen, hráč na klávesy a samplery Blake Harrison. V roce 2013 kapela nakonec přeci jen post baskytaristy obsadila Johnem Jarvisem, který kapelu v letošním roce opustil a nahradil jej Travis Stone. Kapela Pig Destroyer má na kontě šest studiových alb, z nichž zejména druhé album Prowler In The Yard z roku 2001 se stalo průlomovým a kapelu protlačilo nejen na stránky předních subžánrových magazínů, ale i na prestižní festivaly tohoto žánru.
3. The Evens
Americké indie-rockové duo The Evens, funguje od roku 2001 a tvoří jej kytarista a zpěvák Ian MacKaye, spolu s bubenicí a zpěvačkou Amy Farinou. Ačkoliv se zde nabízí jistá asociace s duem White Stripes, kromě podobného nástrojového obsazení spolu nemají prakticky nic společného a zejména hudebně jdou The Evens zcela jiným směrem. V jejich hudbě se kromě indie-rocku dají vystopovat i vlivy punku či post-punku. Společně natočili zatím tři řadová alba a jedno mini LP. Zejména jejich prozatím poslední album The Odds z roku 2012 zaznamenalo velký ohlas a dostalo se na přední příčky žánrových žebříčků.
4. Jon Spencer Blues Explosion
Kapela se zformovala v New Yorku v roce 1991 a od samého začátku vystupovala jako víceméně experimentální trio, které nyní působí v obsazení: Jon Spencer – kytara, theremin a zpěv, Judah Bauer – kytara a Rusell Simins – bicí. Na kontě maji devět studiových alb, která rozhodně nenudí a i přes termín „blues“ obsažený v názvu kapely, čerpá kapela především vlivy ze stylů jako je punk, rockabilly, soul, rhythm and blues, ale třeba i hip hop. Alba Jon Spencer Blues Explosion jsou nejen hudebně experimentální a pestrá, ale velmi často budí i značnou kontroverzi díky svým textům, které se nepokrytě zabývají ožehavými politickými tématy a rasismem.
5. The Doors
Patrně nejznámnější kapelou, ve které chyběl basák, jsou bezesporu The Doors. Skupina sice od svého počátku baskytaristu intenzivně hledala, ale po mnoha neúspěšných konkurzech se všichni členové dohodli, že baskytaristu prostě oželí a basové party na koncertech bude obstarávat klávesák Ray Manzarek. Basové linky hrál na klávesy Fender Rhodes Bass Piano, což nakonec výrazně přispělo k typickému soundu kapely. Při nahrávání alb kapela sice občas využívala studiové hráče, ale bylo to spíše výjimečně a tak i na většině nahrávek vytváří basovou linku Ray Manzarek.
Kapel, které se obejdou bez basáka, v hudebním světě samozřejmě nalezneme kvantum. Některé si jej najímají jen za účelem živého hraní a ve studiu jej zastoupí některý z kmenových členů, případně se bez něj obejdou i ve studiu a baskytaru nahradí jiným nástrojem či dokonce vůbec žádným. Chybí v mém výčtu některé zásadní jméno pro vás? Podělte se o něj s námi v komentářích.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.