Přejít k hlavnímu obsahu
Lidi nepřišli koukat na to, jak hypnotizuješ hmatník své kytary. Udržuj oční kontakt, mluv s publikem, zapoj je do dění. | Foto: Unsplash
Lidi nepřišli koukat na to, jak hypnotizuješ hmatník své kytary. Udržuj oční kontakt, mluv s publikem, zapoj je do dění. | Foto: Unsplash
Jan Sládek -

5 věcí, které je dobré si pohlídat na koncertě

Koncert může být buď zážitek, na který publikum nikdy nezapomene, nebo jeden velký chaos, který si budeš chtít vymazat z paměti. Jak zajistit, aby vše klaplo a večer měl šťávu? Tady je pět věcí, na které byste měli myslet.

1. Propagaci děláš hlavně ty, nespoléhej na druhé

Ano, pořadatel řekl, že udělá promo, ale ruku na srdce – kdo nejlépe ví, kdo jsou tvoji fanoušci? Ty. Propagace není jen o jednom postu na sociálních sítích. Udělej pořádnou kampaň, sdílej událost, spamuj kamarády (s citem) a neboj se i fyzických letáků.

Je super mít parádní setlist a skvělý zvuk, ale pokud o koncertu nikdo neví, můžeš zahrát leda pro barmana a jeho smutnou pípu. Ptej se sám/sama sebe: „Ví o tom moje babička? Ne? Tak jsem to asi nepropagoval/a dost!“

2. Koncert začíná příchodem včas, v dobré náladě a kondici

Doraž na místo včas a v kondici. Žádné divoké párty večer před koncertem, pokud se nechceš na pódiu proměnit v chodící zombie. Připrav si nástroje, ujisti se, že všechno funguje, a buď ready. Publikum nemá rádo čekání a ty přece chceš být profesionální.

A hlavně – měj plán. Vědět, kdy co a jak bude probíhat, ti ušetří spoustu nervů. Pokud si myslíš, že stačí přijít, zapojit kytaru a „nějak to dopadne“, tak věz, že to obvykle dopadne jako tříhodinová zvukovka a naštvaný zvukař.

3. Zvukovka má pravidla: pokud je před lidmi, ať je hlavně rychlá

Zvukovka není čas na sólové exhibice. Každý má svůj prostor a je potřeba respektovat ostatní. Čím rychleji a efektivněji ji zvládnete, tím lepší dojem uděláte. A pokud zvučíte už před publikem, snažte se to mít co nejrychleji za sebou – nikdo nechce dvacet minut poslouchat ladění virblu.

Taky si zapamatuj: „Nejlepší zvukovka je ta, kterou si nikdo nepamatuje.“ Jestli se místo koncertu večer změní v nekonečné dolaďování činelů, fanoušci se pak na začátku ostré akce radši otočí ke stolu s pivem, než aby čekali na tvoje epické intro.

4. Komunikuj s publikem a členy kapely, nekoukej si do hmatníku

Lidi nepřišli koukat na to, jak hypnotizuješ hmatník své kytary. Udržuj oční kontakt, mluv s publikem, zapoj je do dění. Stejně tak si všímej svých spoluhráčů, ať kapela působí sehraně. Hudba je dialog – a koncert je ten nejlepší moment, kdy ho vést.

Nehraj si na introverta. Pokud se mezi písničkami nikdo z kapely ani nehne, jediný zvuk je cinkání lahví u baru a v sále by se dal chytat netopýr, tak máš problém. Řekni vtip, povídej o kapele, nebo aspoň představ členy. Ticho mezi songy je smrtící.

5. Konec dobrý, všechno dobré – po koncertě zkus ještě pobýt s lidmi

Nezmiz hned po poslední písničce jako duch. Fanoušci ocení, když s nimi zůstaneš, pokecáš, podepíšeš merch nebo si s nimi dáš drink. Tohle je moment, kdy si tvoříš věrné publikum, které se příště vrátí – a přivede další kamarády.

A pokud se ti chce prchnout, protože koncert nevyšel podle představ, pamatuj si, že poslední dojem je stejně důležitý jako první. Lidi si zapamatují tvé chování, ne tóny, které se úplně netrefily. Opravdoví fans ti odpustí občasnou chybu v songu, ale ne zmizení po koncertě beze slova.

Zůstat chvíli s publikem je ta nejjednodušší investice do budoucnosti tvojí kapely. Přátelské gesto, pár fotek a upřímný zájem o lidi, kteří přišli podpořit tvou hudbu, udělá víc než tisíc reklamních kampaní. Buduj vztahy, ne jen setlisty!

Dodržuj těchto pět pravidel a tvůj koncert bude nejen skvělý, ale i zapamatovatelný. A pokud ne? Tak aspoň budeš mít historky na vyprávění u piva.

Co dalšího je podle tebe důležité pro hladký průběh koncertu? Napište nám do komentářů pod článkem na Facebooku!

Tagy 5 koncert zvuková zkouška fanoušci publikum profesionalita

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY