6 hudebních vzpomínek na Jana Palacha
Odkazy na Jana Palacha v poslední době zaznamenáváme hlavně v oblasti kinematografie, ať už jde o loňský snímek Roberta Sedláčka Jan Palach nebo trilogii polské režisérky Agnieszky Holland Hořící keř. Připomínky na něj ale můžeme najít i v literatuře, architektuře nebo hudbě. Zde tedy přikládáme některé hudební připomínky na Palacha, od jehož činu letos uplyne 50 let.
1. Bohdan Mikolášek: Ticho
Folkový písničkář Mikolášek napsal tuto píseň už v lednu 1969. Při skládání se inspiroval tichým pietním pochodem, který následoval den po Palachově smrti. V písni se prý zároveň pokusil obsáhnout výčitku letargii a rezignaci. Celá písnička se zároveň stala hudebním podkladem pro stejnojmenný autorský dokument Milana Peera.
Ticho a lidé proudí ulicí
a každý úsměvu se vzdal.
Vždyť ticho je jen čára půlící
pak přijde výkřik
- přišel už výkřik a plamen plál.
2. Karel Kryl: Marat ve vaně
Vedle přímočařejší písně Dědicům Palachovým se tomuto tématu věnoval Kryl i v písni Marat ve vaně, která vyšla na albu Rakovina. Spolu s řadou písní z alba nahrál tento song v ostravském nahrávacím studiu. Poslední verš věnovaný Palachovi ale přidal až v německém exilu.
Kennedy ve voze proklíná raracha,
pohřebním na voze uvidíš Palacha
3. Dežo Ursiny: Imagine
Ursinyho remake Lennonovy proslulé Imagine opatřený textem básníka a textaře Ivana Štrpky, byl nahrán na festivalu Valašský špalíček ještě v létě 1989. Píseň se skládala ze dvou částí – první z nich má text originálu, ta druhá je už zpívaná slovensky. Jan Palach je zmíněn i v Ursinyho písni Kedy ak nie teraz.
Myslím na krásnych ľudí,
ktorí klíčia v nás.
A stále sa nám marí,
že si tu s nami Ján.
A úsmev v tvojej tvári
pokojne pláva k nám
4. Epydemye: Pochodeň
O aktuálnosti tématu svědčí i to, že je zpracovávají i současné kapely. Mezi ně patří například folková skupina Epydemie. V písni Pochodeň dost nepokrytě vzdávají Palachovi pomyslný hold.
Ve jménu života hořím
hořím...
Mrtvý je ten, kdo jen pro sebe žije
kdo vzdá svůj boj a za živa hnije
Hořím, hořím...
5. Kolektivní halucinace: Jan 69 (Ruce z popela)
Nanejvýš podivuhodný počin se povedl kladenské alternativní kapele Kolektivní halucinace. Kromě velmi zdařilého odkazu na tehdejší události se skupině podařilo implikovat Palachovo poselství i do současných dní, kde se teď jeví jako velmi opodstatněné. Sama kapela písni věnovala komentář: „Je nutné si minulost uložit do vědomí a vědět, že patří k přítomnosti a nelze ji vymazat, zapomenout, ani změnit. Proto Jan69!“
Řekni prosím tě copak uděláš až ti poručí heeej nože do zubů.
Řekni prosím tě copak uděláš až ti poručí skoč přes palubu.
Ruce z popela má, ruce z popela má, co to znamená co to znamená
6. Kasabian: Club Foot
Palachova činu si všimli i britští indie rockeři Kasabian. Černobílý klip režiséra Andrewa "W.I.Z." Whistona explicitně naráží na sovětskou okupaci nejen Československa, ale i Maďarska (v roce 1956). Klip je věnovaný právě Janu Palachovi.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.