6 ruských a ukrajinských písní, pro které je válka vůl
Virus, zdá se, minulý týden skončil. Vystřídal ho Rus Vladimír Putin, z jehož vůle jsou teď nepřáteli Ukrajina na jedné straně a Ruská federace a Bělorusko na druhé. Těžko říct, jestli se s tím dá hnout. Určitě ale má smysl připomenout si to podstatné – že hudba lidi spojuje. Proto jsem vybral po třech populárních protiválečných písničkách za Rusko a Ukrajinu. Řadím je od nejstarší po nejmladší.
1. Maciej Kamieński – Hej, sokoli! (1778)
Nejstarší píseň na seznamu začíná slovy: „Hej, tam kde kdesi u černé vody / sedlá si koně kozák / mladý / těžko se loučí s (svou) dívčinou, / ještě tíže s Ukrajinou.“ Pochází z 18. století a naráží na tragické povstání Bohdana Chmelnického (1648-1654) proti polské szłachtě. Pro první polskou operu jménem Štěstí v neštěstí (Nędza uszczęśliwiona) ji složil rodák ze slovenské Pusté Úľaně Maciej Kamieński (1734-1821). Písnička zlidověla za polsko-sovětské války (1920). Za svou ji od té doby považují jak Poláci, tak Rusové a Ukrajinci. Česky ji zpívají Kantoři.
2. Bulat Okudžava – Loučení s Polskem (1966)
„Jdem v ošuntělých šatech a sandály nás tlačí / a slzy našich sester jak Jaroslavnin pláč / zahrajte, harmoniky, ať lépe se nám kráčí / jdem za svobodu bít se a je nám sedmnáct.“ Jarek Nohavica je bezesporu rozporuplná osobnost. Nikdy pořádně nevysvětlil okolnosti, za jakých spolupracoval se Státní bezpečností, Putin mu udělil Puškinovu cenu za popularizaci ruské kultury. Tím se ale zároveň dostávám k prvnímu ze dvou důvodů, proč o Nohavicovi smýšlet o trochu lépe, totiž k brilantnímu překladu písně od Bulata Okudžavy (1924-1997), ruského poety původem z Kavkazu a velkého ctitele polské kultury. Ústředním tématem Loučení s Polskem jsou falešné naděje každé generace, která se vydá bojovat za svobodu.
3. Vladimir Vysockij – On se nevrátil z boje (1969)
Tím druhým plusovým bodem pro Jarka Nohavicu je neméně citlivě přeložený text od zpívajícího básníka Vladimíra Vysockého (1938-1980), který si rozhodně zaslouží čestné místo mezi nejkrásnějšími protiválečnými písněmi. Zpívá se v něm lakonicky a jímavě: „Proč se svět jiný zdá, vždyť čím byl, je i dnes, / dob je čtvero a oči jsou dvoje, / vzduch je stejný, i voda je stejná, i les, / jenom on se už nevrátil z boje.“
4. Jinjer – Home Back (2019)
Nelze vynechat Jinjer, nejpopulárnější ukrajinskou kapelu současnosti v čele s charismatickou a všestrannou zpěvačkou Taťou Šmajluk. „Válce v sedě“, která od roku 2014 do minulého týdne probíhala na Krymu a východě Ukrajiny, i jejímu mediálnímu ohlasu, se věnuje skladba Home Back.
5. IC3PEAK – Marš (2020)
Válka na Ukrajině oživila zájem o teorii her, která zkoumá rozhodování se ve zvlášť vypjatých situacích. IC3PEAK, Moskvané Anastasie Kreslina a Nikolaje Kostileva, se vehementně hlásí k odkazu slovinských Laibach a zabývají se tím, jak se přes dětské hry, říkanky a písničky vychovávají poslušní nevolníci. Cenzura ze strany Kremlu na sebe nenechala dlouho čekat. Umělecký projekt to na vládním indexu rychle dotáhl na úroveň Pussy Riot.
6. 1914 – Blind Leading the Blind (2021)
Youtubový kanál Black Metal Promotion plošně zpopularizoval východoevropský blackmetal, naneštěstí včetně spousty kapel podporujících krajní pravici, například Drudkh. (Snad) jednou z mála výjimek jsou ukrajinští 1914, kteří si válku nijak neromantizují.
A jakou písničku byste na seznam připsali vy? Těším se na vaše komentáře, opatrujte se a přeji všem bez rozdílu národnosti nebo vyznání pevnou naději!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.