Přejít k hlavnímu obsahu
Olga Kern, oficiální foto: Chriss Lee
Olga Kern, oficiální foto: Chriss Lee
Stanley -

7 krásných klavíristek, které opravdu umí

Je parno a poptávka po odborných článcích se snižuje. Pojďme se raději trochu potěšit. Krásky s kytarou, baskytarou i za bicími jsme tu už měli. Zavítejme nyní do světa černobílých kláves. I tam častokrát máme nejen co poslouchat – můžeme rozjitřit i své oči.

1. Diana Krall

Začneme současnou královnou jazzového klavíru. Rodačka z Kanady má na svém kontě nejen dvanáct řadových a tři živá alba, ale také třináct nominací na cenu Grammy, z nichž pět získala (např. za album When A Look In Your Eyes, The Look Of Love či Quiet Nights). Je také osminásobnou držitelkou ceny Juno Awards a její alba patří k nejprodávanějším. Po celém světě se jich prodalo již více než 15 milionů kusů, za což obdržela 9 zlatých, 3 platinové a 7 multiplatinových desek. Diana Krall složila i několik titulních písní k filmům a několikrát se také ve filmu sama objevila. Občas se Diana Krall objevuje také v roli producentky a čas od času s chutí na koncertech doprovází i muzikanty ze zcela jiných žánrů (naposledy to byl v roce 2012 Paul McCartney). V současnosti žije se svým manželem Elvisem Costellem a desetiletými dvojčaty v New Yorku. A jen pro zajímavost: Diana Krall je firemní hráčkou slavných (a proklatě drahých) klavírů Steinway & Sons.



2. Eliane Elias

Neméně zajímavá je i kariéra "druhé" dámy jazzového klavíru. Tato původem brazilská umělkyně se v roce 1981 přestěhovala do New Yorku, kde se stala po úspěšném absolvování Juilliard School Of Music součástí fusion kapely Steps Ahead. Což byla dle jejích slov další vysoká muzikantská škola, neboť za spoluhráče zde měla taková esa jako je saxofonista Michael Brecker či bubeník Peter Erskine. Později začala spolupracovat s bratrem Michaela Breckera Randym, za nějž se i na nějaký čas provdala a poté odstartovala i svou velice úspěšnou sólovou kariéru, která zůstala zvěčněna na 23 řadových albech, za něž ji neminula řada ocenění, včetně několika nominací na Grammy. Tuto cenu nakonec získalo její prozatím poslední album Made In Brazil z roku 2015.



3. Norah Jones

Ačkoliv se dnes tato zpěvačka a klavíristka pohybuje především v popovějších vodách a také trochu fušuje do filmu, její začátky jsou spjaty s jazzem a jazzovou fúzí. Její první dvě alba, vydaná u proslulého jazzového labelu Blue Note, Come Away With Me a Feels Like Home získala několikanásobnou platinu a za debut ještě navíc pro jistotu posbírala hned pět cen Grammy. Ačkoliv se narodila v New Yorku, její původ je - jak vidno i z jejího zjevu - trošku exotičtější a jejím otcem není nikdo jiný, než jeden z nejlepších indických hráčů na sitár a druhdy guru pro členy The Beatles, Ravi Shankar. Její procítěná hra na klavír, lehce zastřený hlas a nepopiratelný půvab prostě zafungoval nejen v začátcích kariéry, ale funguje stále.


4. Clara Ponty

I další klavíristka je doma především v jazzových notách a rovněž se jedná o dceru slavného muzikanta. Otcem Clary je totiž proslulý francouzský jazzový houslista a skladatel Jean-Luc Ponty. Clara se sice narodila v Paříži, nicméně již od svých pěti let žije v Los Angeles, kde začala studovat hru na klavír a housle. Svou první vlastní skladbu údajně složila již v osmi letech. Přestože se věnovala převážně studiu klasického klavíru, její debutová nahrávka Clara Ponty se nesla již ve striktně jazzovém duchu a přinesla originální kompozice pro sólový klavír. Na stejné jazzové vlně se nesou i její následující čtyři alba včetně instrumentálního alba Echoes, nebo zatím poslední nahrávka Into The Light z roku 2011, kterou produkoval slovutný Stuart Bruce a mezi hosty na tomto albu nechybí ani Clařin otec. Její podmanivá hudba plná emocí rozhodně není záležitostí pro povrchní poslech a zaslouží si větší pozornost.


5. Delta Goodrem

Půvabná Australanka Delta Goodrem sice začínala svou kariéru více jako dětská herečka, než muzikantka, ale v patnácti letech se přeci jen rozhodla pro hudbu a již v 18 letech vydala své debutové a hudebně překvapivě velmi vyzrálé popové album Innocent Eyes (2003). Album se rychle stalo multiplatinovým a také jedním z nejprodávanějších alb v historii Austrálie. Slibný start ale vystřídal šok. Při nahrávání druhého alba Mistaken Identity se Delta dozvěděla že onemocněla rakovinou. I přes náročnou léčbu ale album dokončila a nakonec za podpory lékařů i svých fanoušků vybojovala i svou životní bitvu. Delta jako poděkování všem odehrála turné The Visuallise Tour a v roce 2007 věnovala svým fanouškům i nové album Delta, ke kterému v roce 2012 přibylo zatím poslední album Child Of The Universe. Mezi výrazné spolupráce patří její společné koncerty s operním pěvcem Andreou Bocellim. Delta Goodrem je rovněž držitelkou několika cen ARIA Music Awards a MTV Australia Awards.



6. Anja Lauvdal

Z norského severu pochází další jazzová klavíristka Anja Lauvdal. Po studiích na tamní hudební škole Trondheim Musikkonservatorium založila se dvěma bývalými spolužáky akustické jazzové trio Moskus, se kterým sbírala své první hudební zkušenosti jak na pódiu tak ve studiu. Natočila s ním zatím tři řadová alba, z nichž to poslední z roku 2016, s poněkud netradičním názvem ULV ULV, se prosadilo nejen na severu Evropy, ale zaznamenalo výrazný úspěch i na celoevropské jazzové scéně. Moskus ovšem zdaleka není jedinou kapelou, kde můžete tuto veskrze skromnou a nenápadnou dívčinu za klavírem spatřit. Souběžně totiž koncertuje a natáčí i s kapelami Skadedyr a Broen. V roce 2011 natočila také stejnojmenné album s uskupením Your Headlights Are On a o rok později se skupinou Avalanche natočila prozatím jediné album Whiteout. Ve své hudbě Anja spojuje tradiční jazz s prvky norské lidové hudby, která jí dle jejích slov pomáhá lépe vyjádřit své pocity a názory. Ale nebojí se ani pořádně experimentovat.


7. Olga Kern

Poslední kráskou za klavírem z našeho dnešního výčtu, je jediná zástupkyně klasické klavírní hry, Ruska Olga Kern. Pochází z muzikantské rodiny s přímými příbuzenskými vazbami na rodové linie Čajkovského a Rachmaninova. Což ji tak trochu předurčilo pro její budoucí kariéru a že se geny nezapřou dokazuje i ocenění, kterým je velmi ceněná zlatá medaile z mezinárodní soutěže klavíristů Van Cliburn International Piano Competition v roce 2001. V souvislosti s tímto prestižním oceněním byl v roce 2003 o její umělecké dráze natočen i dokument Olga´s Journey. Olga Kern si již zahrála takřka ve všech světově proslulých sálech jako např. Carnegie Hall, Lincoln Center, Hollywood Bowl, Royal Albert Hall, samozřejmě nechybí ani Velký sál Moskevské konzervatoře a dokonce ani pražské Rudolfinum, kde si zahrála s Českou filharmonií. Je držitelkou celé řady prestižních ocenění a na svém kontě má prozatím rovnou desítku nahrávek vydaných převážně na labelu Harmonia Mundi. Stejně jako Diana Krall i Olga Kern se nedávno stala firemní hráčkou značky Steinway & Sons.


Znáte další půvabné a zároveň šikovné klavíristky? Podělte se s námi na Facebooku.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY