Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Muzikanti za mřížemi

Ačkoliv celá řada muzikantů z nejrůznějších příčin zakusila, jaké to je nosit vězeňský mundúr, následující řádky budou patřit zejména těm, kteří zdi věznice na krátkou dobu obývali zcela dobrovolně.

Není pochyb o tom, že koncertovat se dá prakticky kdekoli – nad zemí, pod zemí, na souši i na vodě, v arénách pro desetitíce diváků i ve sklepích či garážích pro pár kamarádů. Jedno místo je ale pro koncertní činnost velice specifické nejen tím, že se vyznačuje zvláštní atmosférou, ale i tím, že běžný fanoušek nemá prakticky možnost takový koncert navštívit. Leda by se kvůli tomu nechal zavřít.

1. Johnny Cash – Folsom Prison (1968)

Stěží můžeme na první místo zařadit někoho jiného než Johnnyho Cashe. Byl to totiž právě tento countryman, který tolik zpopularizoval koncertování ve věznicích. Kromě Folsomského vězení si zahrál hned v několika dalších (San Quentin, Pa Österaker aj.) a také dost často balancoval na hraně, aby se kvůli své závislosti na nejrůznějších návykových látkách sám neocitnul mezi svými vězeňskými posluchači. K tomu mohlo ostatně dojít i při vystoupení samotném, protože Johnny Cash byl ještě těsně před vstupem na pódium varován ředitelem věznice, aby vynechal z repertoáru písně o vězení či svobodě, jinak koncert okamžitě ukončí. A provokatér Cash? Bleskově změnil playlist a jako úvodní píseň programu zařadil samozřejmě Folsom Prison Blues. Koncert sice nakonec dohrál, ale ředitel věznice údajně podal na Cashe a jeho management žalobu. Zakrátko ji ale stáhl.


2. Sex Pistols – Chelmsford Top Security Prison (1976)

Punkoví výtržníci a rebelové Sex Pistols také poměrně často balancovali na hraně mezi jimi proklamovanou anarchií a svobodou a životem za mřížemi. Na krátkou chvíli se za mříže podívali v britském Chelmsfordu, kde jim bylo k překvapení všech (včetně kapely samotné) povoleno uspořádat koncert. Vystoupení se neobešlo bez výtržností jak na straně publika, tak na straně kapely, která vězeňské publikum nepokrytě provokovala. Nakonec byla kapela ráda, že byla z vězení vůbec propuštěna a nebyla ji rovnou přidělena cela v tomto přísně střeženém objektu. Záznam z tohoto vystoupení vyšel pod názvem Live In Chelmsford Top Security Prison až v roce 1990. Bohužel ale obsahuje celou řadu dotáček a úprav, které navíc vůbec nepocházejí od kapely samotné a z vlastního vystoupení je tak původní vlastně jen projev mezi písněmi, potlesk, pískot a řev publika. Původní záznam koncertu bez úprav lze ale najít na albu pod názvem Sex Pistols Alive.

3. John Lee Hooker – Soledad Prison (1972)

Další bluesový velikán si pro své vystoupení vybral pro změnu kalifornskou věznici Soledad. I toto vystoupení zůstalo zvěčněno na záznamu Live At Soledad Prison, který je dnes velmi vyhledávanou a ceněnou raritou. Několik písní z tohoto vystoupení je i součástí jiného Hookerova živého alba Live At The Cafe Au Go-Go.

4. B. B. King – Cook County Jail (1970)

Popularita hraní ve věznicích a pro vězeňské publikum se nevyhnula ani bluesovému veličenstvu. Ten tak v roce 1970 uspořádal jeden ze svých koncertů v chicagské věznici Cook County. Z tohoto koncertu vzešla o rok později i živá nahrávka Live In Cook County Jail, která je řazena mezi 500 nejlepších alb všech dob podle časopisu Rolling Stone. Zvláštností tohoto koncertu byl jistě i fakt, že vězni, kteří se směli koncertu zúčastnit, dostali zároveň i zvláštní povolení, aby jej spolu s nimi mohli sledovat i jejich manželky. B. B. King si stejně jako Cash nakonec zahrál ještě v několika dalších věznicích včetně neblaze proslulého Sing Singu a v roce 1990 hrál ve věznici San Quentin.


5. Black Uhuru – Soledad Prison (1982)

Populární jamajské uskupení Black Uhuru, přineslo své houpavé reggae v roce 1982 do kalifornské věznice Soledad. Celý koncert tehdy přenášelo několik amerických rádiových stanic a při troše štěstí je dodnes možné sehnat i polooficiální záznam z tohoto koncertu na LP či CD pod prozaickým názvem Soledad. Zatímco při většině ostatních koncertů "za zdí" je cítit hmatatelné napětí, Black Uhuru se alespoň na chvíli podařilo vnést do těchto ponurých míst trochu radosti a pozitivní euforie, kterou lze slyšet i ze zmíněného záznamu.

6. Jerry Garcia – Oregon State Penitentiary (1982)

Frontman kapely Grateful Dead spojil v roce 1982 síly se svým letitým spoluhráčem, basistou a kontrabasistou Johnem Kahnem a společně odehráli akustické vystoupení v Oregonské státní věznici. Repertoár byl poskládán z písní Grateful Dead, Jerryho sólové tvorby, několika cover verzí a tradicionálů. Záznam z koncertu s místy až magickou atmosférou lze nalézt na neoficiálním albu Lonesome Prison Blues.

7. Metallica – San Quentin (2003)

Neblaze proslulým vězením v San Quentinu nezní čas od času jen country či blues, ale také řádně nabroušený metal. To když za vysoké zdi tohoto trestaneckého zařízení pronikla skupina Metallica. Mezi pozoruhodnosti tohoto unikátního koncertu patří mimo jiné i fakt, že to byl první koncert Metallicy s novým baskytaristou Robertem Trujillo a také že na základě této zkušenosti a domluvy s vedením věznice vznikl v prostorách vězení i klip k titulní skladbě z tehdy aktuální desky St. Anger.


Výše uvedený výčet umělců vystupujících v nápravných zařízeních a věznicích je samozřejmě jen zlomkem. Ještě před tím, než z takovýchto koncertů udělal fenomén Johnny Cash, vystupoval ve věznicích např. Frank Sinatra, Count Basie či Freddy Fender a řada narostla ještě více po obrovském ohlasu Cashových vystoupení. Za všechny můžeme ještě jmenovat např. Glena Sherleyho, Marka Vickeryho, Joan Baez či skupinu The Cramps. Svou stopu v těchto svým způsobem unikátních koncertech má ovšem i Česká republika a to zásluhou Michala Tučného, který podobný koncert uspořádal v nápravném zařízení ve Valdicích a dal tak vzniknout i jedinečnému albu Michal Tučný ve Valdickém lapáku.

Šli byste do toho taky? Znáte ještě další muzikanty, kteří někdy koncertovali za vysokými zdmi věznic? Podělte se o ně s námi.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY