Přejít k hlavnímu obsahu
Stevie Wonder
Stevie Wonder
mbx -

8 slavných skladeb, které jsou coververze

Pořádně se nadechněte a než začnete číst tento článek, napočítejte do dvaceti. Protože dnes se podíváme na osm slavných skladeb, které znáte a možná i milujete, ale které nejsou zas tak originální, jak si myslíte. Základním kritériem našeho výběru jsou populární skladby, které všichni znáte, ale které byly původně nahrané jiným interpretem/skladatelem. Ve výběru nenajdete české hity, protože u nich je tak vysoké procento coververzí anglických a amerických předloh, že snad ani nemá cenu se tím zabývat. Pojďme se podívat na překvapivé coververze slavných skladeb, u kterých byste to rozhodně nečekali.

1) Nothing Compares 2 U (Sinéad O´Connor, 1990)

Tato skladba uchvátila publikum na celém světě díky hypnotickému vokálu charismatické Sinéad O´Connor. Ovšem původní skladba byla z alba The Family z roku 1985, což byl vedlejší projekt funky-pop superstar Prince. Překvapeni? Co je ještě vtipnější, je fakt, že skladba z alba The Family nebyla nikdy vydaná jako singl a v době svého vzniku nevzbudila téměř žádné ohlasy. Nicméně Prince se na základě úspěchu skladby v podání Sinéad O´Connor rozhodl skladbu alespoň zařadit na playlist svých živých vystoupení.

2) Dazed and Confused (Led Zeppelin, 1969)

Není žádným tajemstvím, že Led Zeppelin jsou považováni nejenom za jednu z nejlepších a nejoriginálnějších kapel rockové historie, ale také za kapelu, která totálně změnila pravidla hry na hard-rockové scéně. O to větším šokem je zjištění, že jedna z jejich nejslavnějších skladeb Dazed and Confused je coververzí skladby od folk-rockového zpěváka Jakea Holmese z roku 1967 (vydané na albu The Above Ground Sound). Pokud by ale nebylo naléhavých vokálů Roberta Planta a mohutných riffů Jimmyho Page, tak by se skladba zřejmě nikdy nestala rockovou klasikou.


3) Superstition (Stevie Wonder, 1972)

Tady je historie trochu zamotanější. Základním faktem naštěstí zůstává, že Stevie Wonder napsal Superstition. Uf, to nám spadl kámen ze srdce... Ale Jeff Beck (slavný to kytarista) byl prvním, kdo skladbu oficiálně natočil ve studiu. Jak se to mohlo stát? Jeff Beck vždy obdivoval hudbu Stevieho Wondera a chtěl s ním spolupracovat. K tomu došlo, když se Beck stal kytaristou na Wonderově albu Talking Book. Wonder za to slíbil napsat Beckovi jednu písničku. V průběhu jejich spolupráce na albu přišel Beck s nápadem na part bicích, který se později stal základem Superstition. Beck měl také skladbu vydat jako první na svém novém albu s power triem Beck, Bogert a Appice, ale díky politice Motown vydavatelství (které vědělo, že skladba bude velkým hitem), se nakonec Superstition stala hlavním singlem Wonderova alba Talking Book, a vyšla tím pádem o rok dříve, než verze Jeffa Becka.

4) I Will Always Love You (Whitney Houston, 1992)

Tahle píseň je tak silně spjatá s osobností zpěvačky Whitney Houston a její kariérou, že se vám okamžitě zamlží oči a vybaví dojemné scény s Kevinem Kostnerem z jejich romantického filmového hitu Osobní Strážce. O to více překvapí, že skladba je původně od slavné country zpěvačky Dolly Parton (vydaná v roce 1974). Nicméně, k Whitney Houston nezpochybnitelně tahle píseň patří a asi navždy zůstane nejsilnější vzpomínkou na její hudební odkaz.


5) Tainted Love (Soft Cell, 1981)

Všichni víme, že Marilyn Manson není originálním autorem této popové skladby z osmdesátých let, ale není jím ani duo Soft Cell. Úplně původní verze skladby totiž pochází už z roku 1965 od zpěvačky Glorie Jones, jejíž rockový charakter dokázal rozpumpovat mnohé posluchače. Skladba je tak skvěle napsaná, že se zdá jakoby by byla přímo předurčena pro další interpretace a coververze.

6) I Love Rock and Roll (Joan Jett and the Blackhearts,1982)

Cože, to není původně od Britney Spears? Ok, žerty stranou, tahle skladba je opravdovou rockovou hymnou a vyznáním rock´n´rollového srdce právě díky verzi od Joan Jett and the Blackhearts. Jenže původními autory jsou rockeři ze sedmdesátých let The Arrows. Je zvláštní, že původní verze je v podstatě stejná rocková hymna, ale Joan Jett jí dokázala vdechnout charisma, které skladbu poslalo do rockového nebe.


7) Mambo Nr. 5 (A Little Bit of...) - Lou Bega, 1999

Kubánský mambo a jive hit původně z roku 1949 (Dámaso Pérez Prado) oživil německý umělec Lou Bega. Zvláštní kombinace, která ale byla extrémně úspěšná. Vždyť skladba se stala v roce 1999 hitem číslo jedna ve Velké Británii a Austrálii (kde se také stala nejprodávanějším singlem roku). Mambo Nr. 5 samozřejmě zabodovalo v Německu a ve Francii lámalo dokonce rekordy v délce umístění na prvním místě. Tak co, třicátníci, pamatujete?

8) Torn (Natalia Imbruglia, 1997)

Další hit devadesátých let, který jste slyšeli několikrát denně v rádiu a který není originálem. Původními autory jsou totiž alternativní američtí rockeři Ednaswap, kteří skladbu vydali na svém debutním albu v roce 1995. Torn byla inspirací překvapivému množství umělců, ale nejslavnější coververzí se stala verze od australské zpěvačky Natalie Imbruglie z roku 1997. A důvod? Asi pro ty velké oči...

Napadají vás další skladby, u kterých vás překvapilo, že nejsou původní? Podělte se s námi o vaše názory a zkušenosti na Facebooku Frontmana.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY