Přejít k hlavnímu obsahu
Serge Gainsbourg a Jane Birkin
Stanley -

8 výjimečných duetů

Povedených duetů je v hudební historii slušná řádka a asi každý posluchač má nějaký ten svůj "top". Některé mohou být ale z nejrůznějších důvodů výjimečné. Co třeba tahle vybraná "osmička"?

1. Nick Cave a Kylie Minogue – Where The Wild Roses Grow

Spojení temného a charismatického rockera Nicka Cavea s popovou star Kylie Minogue se zpočátku jevilo jako přinejmenším hodně odvážné. Nicméně výsledek nakonec předčil všechna očekávání a ze skladby se stal celosvětový hit, který posbíral i řadu ocenění. Ponurá balada, která vyšla na Caveově devátém studiovém albu Murder Ballads v roce 1996, má textový předobraz v tradicionálu Down In The Willow Garden a jedná se v podstatě o dialog mezi vrahem a jeho obětí. Neméně působivý je i videoklip k této písni, který vznikl pod režijní taktovkou legendárního Rockyho Schencka. Existuje i alternativní verze této písně, kde pěvecké party Kylie Minogue zpívá Blixa Bargeld, který léta spolupracoval s Caveovou kapelou Bad Seeds. Tato verze je dostupná na kompilaci B-Sides and Rarities.


2. Queen a David Bowie – Under Pressure

Další z výjimečných duetů vznikl jako spontánní nápad v Mountain Studios ve švýcarském Montreux, kde kapela Queen natáčela své album Hot Space. Shodou okolností ve vedlejším studiu tou dobou natáčel i David Bowie. Jeho podmanivý hlas ve spojení s Mercuryho rozsahem a vzletností se i přes počáteční rozpačitost producenta Davida Richardse ukázal jako mistrovský tah a vydavatelská společnost EMI prosadila vydání skladby jako pilotního singlu z alba. Píseň se za několik dní vyšplhala na první místa žebříčků. Zajímavě pojatý je i videoklip, který režisér David Mallet pojal jako koláž z němých filmů a zpravodajských záběrů z občanských nepokojů během hospodářské krize. David Bowie tuto píseň zazpíval i po Mercuryho smrti, na The Freddie Mercury Tribute Concert v roce 1992, kde se k němu připojila zpěvačka Annie Lennox. Nezaměnitelnou basovou linku z této skladby si v roce 1990 "vypůjčil" raper Vanilla Ice do své písně Ice Ice Baby. Následoval soudní spor o autorská práva, který ovšem Vanilla Ice zcela jednoznačně prohrál.


3. Peter Gabriel a Kate Bush – Don´t Give Up

Duet dvou výrazných pěveckých osobností s velice působivým textem, vznikl na základě fotografií Dorothey Langeové z kolekce Depression-era, zachycující chudé americké obyvatelstvo na začátku 30.let v období vln sucha, které výrazně poškodily americké hospodářství a eko-systém. V Peteru Gabrielovi fotografie evokovaly složité ekonomické podmínky v Anglii po vedením Margaret Thatcherové v osmdesátých letech. Napsal tedy text popisující situaci nezaměstnaného muže v těžké sociální i rodinné situaci, jehož pocity izolace, samoty a zoufalství zpíval on a slova naděje a povzbuzení Kate Bush. Původně Gabriel zamýšlel nazpívat duet s americkou country zpěvačkou Dolly Parton. Ta ovšem píseň odmítla a tak oslovil Kate Bush. K písni vznikly dokonce dva oficiální videoklipy. Později píseň převzala zpěvačka Alicia Keys, která ji nazpívala společně s Bono Voxem z kapely U2.


4. Eros Ramazzotti a Tina Turner – Cose Della Vita/Can´t Stop Thinking Of You

Rocková "babička" to uměla ve svých písních vždycky pěkně rozparádit. Totéž lze s určitostí tvrdit i o Ramazzottim. Není tedy divu, že se tahle dvojice ve své kariéře potkala v jednom pěkně "žhavém" duetu. Píseň sama sice původně duetem nebyla a Eros Ramazzotti ji vydal v roce 1993 na svém albu Tutte Storie, ale o čtyři roky později ji natočil znovu a tentokráte již jako dvojjazyčný duet, právě s Tinou Turner. Anglická slova si k ní napsala sama Tina a píseň získala nový dovětek v názvu Cose Della Vita/Can´t Stop Thinking Of You. A bez zajímavosti určitě není ani fakt, že bicí nástroje pro tuto skladbu natáčel Vinnie Colaiuta a ony fantastické kytarové vyhrávky jsou dílem Mike Landaua. Jako duet se píseň stala hitem a vyšvihla se na čelní místa světových žebříčků. Píseň sama pak existuje ve třech verzích a to ve španělské, italské a portugalské a v roce 1998 přibyla verze živá, která byla natočena během turné Eros and Friends, na kterém Tina vystupovala jako host.


5. Youssou N´Dour a Neneh Cherry – 7 Seconds

I v případě tohoto duetu si příjdou na své zejména multilingvisté. Senegalský zpěvák Youssou N´Dour v této písni totiž zpívá hned třemi jazyky. Jednak svým rodným - senegalským (tzv. Wolof), francouzským a anglickým. Naproti tomu Neneh Cherry zpívá toliko anglicky. Původně byla dvojice požádána, aby byl celý text v angličtině, ale Neneh Cherry odmítla s tím, že ne všude na světě umí anglicky. Skladba, ve které se dokonale mísí prvky world music, soulu i popu zaujme nejen svou zvláštní, naléhavou atmosférou, ale i textem pojednávajícím o prvních vteřinách dítěte po narození. Tedy o vteřinách kdy je nově narozený člověk nejšťastnější a absolutně bezstarostný neboť ještě nemá ponětí o problémech a násilí ve světě, do kterého se narodil. Skladba, která původně vyšla pouze jako singl se v roce 1994 objevila na N´Dourově albu The Guide: Wommat´ a o dva roky později ji zařadila na své album Man i Neneh Cherry.


6. Serge Gainsbourg a Jane Birkin – Je t´aime moi non plus

Duet, který bývá často označován za nejerotičtější nahrávku v dějinách hudby. Skladatel, zpěvák, herec a známý bouřlivák a provokatér Serge Gainsbourg byl osloven herečkou Brigitte Bardot o napsání milostné písně. Serge tedy pro ni napsal Je t´aime, kterou s ní v roce 1967 i nazpíval. Ovšem proti jejímu vydání rázně zakročil tehdejší manžel Bardotové, kterému píseň přišla až příliš erotická. O rok později se Gainsbourg zamiloval do anglické herečky Jane Birkin a požádal ji, zda by s ním tuto píseň nenatočila znovu ona. Poprosil ovšem Jane, aby zpívala o oktávu výše než Bardot, což vedlo k oněm pro tuto skladbu tak typickým hlubokým nádechům a také ke spekulacím, že nejedná ani tak o milostnou píseň, jako o zachycení milostného aktu samotného. Singl byl nakonec prodáván s přelepkou: Mládeži do 21 let zakázáno! Píseň byla dokonce v řadě zemí zakázána a někde se směla vysílat až po 23 hodině. Komerční úspěch skladby byl ovšem mimořádný a singl trhal rekordy v prodejnosti i v umístění v žebříčcích. Nakonec se na světlo světa dostala i původní nahrávka s Brigitte Bardot a to v roce 1986.


7. Paul McCartney a Stevie Wonder – Ebony And Ivory

Dva hudební velikáni, kteří se sešli v tomto duetu si jako téma pro svou píseň vybrali problematiku rasové rovnoprávnosti. Jako příměr pak použili černé a bílé klapky na klavíru, bez kterých by v hudbě nebyla harmonie. Ačkoliv skladba již díky textu neměla na růžích ustláno, bylo jí ze strany kritiků i části posluchačů vytýkáno i poměrně jednoduché hudební téma a později byla v některých anketách označována jako jeden z nejhorších duetů všech dob. V Jihoafrické republice byla píseň dokonce oficiálně zakázána a jedná se v podstatě o jedinou McCartneyho skladbu v jeho sólové kariéře, kterou postihl oficiální zákaz. I přes uvedené se ale skladba na dlouhých sedm týdnů usadila na 1. místě v žebříčku Billboard Hot 100 a stala se čtvrtým největším hitem roku 1982. Ještě v roce 2013 figurovala na 69. místě v anketě nejlepších písní všech dob časopisu Billboard.


8. Motörhead a Girlschool – Please Don´t Touch

Poslední duet v našem výčtu vlastně ani není duetem v pravém slova smyslu, ale spíše spojením dvou kapel v jední písni. Své síly zde spojila dívčí kapela Girlschool s legendárními Motörhead. Skladba sama je pak coververzí, přičemž původní verzi natočila v roce 1959 britská kapela Johnny Kidd and The Pirates. V roce 1981 si tuto skladbu vybraly výše zmíněné kapely a zařadily ji na své EP St Vallentine Massacre, které vydaly pod hlavičkou Headgirl. Nezaměnitelný Lemmyho chraplák a ležérní, frackovitý pěvecký projev Kim McAuliffe vnesl do skladby neskutečnou energii a náboj a není divu, že skladba Please Don´t Touch bývá často označována jako "pure dirty rock n´roll". EP s touto skladbou se ve Velké Británii vyšplhalo na 5. místo v UK Singles Chart, což bylo nejvyšší umístění jakého kdy dosáhl singl Motörhead nebo Girlschool.



A který duet je pro vás ten výjimečný či nějakým způsobem nezapomenutelný? Podělte se o něj s námi v komentářích.

Tagy top duety

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY