9 hudebních děl inspirovaných Pánem prstenů
V 95 letech minulý týden zemřel Christopher Tolkien. Bez něho by se avantgardní Ephel Duath, rockoví Marillion nebo blackmetaloví Gorgoroth jmenovali jinak. Staral se totiž o literární odkaz slavného otce Johna Ronalda Reuela. Připravoval mj. výbory Silmarillion, Nedokončené příběhy nebo Húrinovy děti. Co nejzajímavějšího kdo na motivy Pána prstenů složil, představuji v abecedním pořadí níže. Symbolicky jich bude devět jako Prstenových přízraků z Minas Morgul. Metalu je střídmě, filmový soundtrack pomíjím.
1. Black Sabbath – The Wizard
Pán Prstenů k sepsání textu inspiroval také Geezera Butlera, není však vůbec jisté, jestli The Wizard opravdu naráží na Gandalfa. Stejně tak mohlo jít o jiného mága, který kapele dodával, řekněme, „listí z Jižní čtvrtky“.
2. Blind Guardian – Nightfall in Middle-Earth
Metalových kastrátů, kteří si berou do huby Tolkiena, je určitě víc než devatenáct Prstenů moci, ale jen Jedni vládnou všem. Němečtí Blind Guardian Pánu prstenů věnovali strhující koncepční album, které nad vším, co právem vysmívaný speedmetalový Mordor zplodil, ční jako Barad-dûr nad planinou Gorgoroth.
3. Bob Catley – Middle-earth
Zpěvák britské hardrockové kapely Magnum vydal sólové album Middle-Earth, době, kdy šlo do kin Společenstvo prstenu (2001). Reakce na něj byly smíšené. MelodicRock.com a HeavyHarmonies chválili, hnidopichové z metal-archives.com opus vesměs vyhodnotili jako rutinní melodický rock.
4. Camel – Nimrodel/The Procession/The White Rider
Do Tolkienovské látky se pustili také britští progeři kolem Andrewa Latimera. Kapelník o Gandalfovi Šedém, který padl, změnil se v Bílého jezdce a po zničení Prstenu moci odešel do země Valar, ztratil jen pár veršů. Zbytek je rozmáchlá onanie.
5. Led Zeppelin – The Battle of Evermore
„Kníže Míru, jehož pohltilo šero a kráčí nocí sám“, je podle mnohých Frodo Pytlík, který zrovna opustil Společenstvo a vydal se do Mordoru se Samvědem Křepelkou. Jiní naopak v obratech „The drums will shake the castle wall / The Ring Wraiths ride in black“ tuší narážky na Návrat krále a bitvu o Pelennor.
6. Sally Oldfield – Water Bearer
Debut irské písničkářky, mj. sestry Mika a Terryho Oldfieldových, z roku 1978 zhusta cituje elfské písně. Jedna z nich, Mirrors, se toho roku třináct týdnů držela na dvanácté příčce UK Singles Chart.
7. Rush – Rivendell / Necromancer
Nedávno zesnulý bubeník Neal Peart byl posedlí literaturou a také Tolkienem. Jeho dílu věnoval například skladby Rivendell (Roklinka) z alba Fly By A Night a rovněž The Necromancer z Caress of Steel. Opus naráží na oslovení Nekromant, které v Hobitovi používal čaroděj Gandalf pro Saurona, toho času zalezlého v Dol Gulduru.
8. John Sangster
Hyperaktivní australský jazzman na motivy Tolkienova díla složil v 70. letech hned šest alb, ve kterých je minuta dlouhá jak celý běh života země: Hobbit suite (1973), Double Vibe: Hobbit (1977), dvojalbum The Lord of the Rings: A Musical Interpretation, volume 1, 2 and 3 (1975-1977) a konečně Landscapes of Middle-earth (1978).
9. Thrice – The Long Defeat
V textu kalifornské posthardcorové kapely nehledejte žádnou postavu ani místní název. Písničce The Long Defeat podle kytaristy Dustina Kensrueho dala název „Tolkienova myšlenka, o níž hodně mluvil a jíž jsou některé jeho příběhy protkané. Víře, že má smysl usilovat dobro, i když se všechno spikne proti vám.“
Takto může být? Co mi uniklo? Úroveň tohoto článku už můžete zvednout pouze vy, proto pište a urgujte. Těším se.
PS: O Shadows od Sabaton a This Day We Fight od Megadeth samozřejmě vím, jen prostě nestojí za řeč.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.