Aaron Spears: Základem úspěchu je trpělivost a pokora
Úspěch vám do klína jen tak nespadne. Své o tom ví bubeník Aaron Spears, který začínal v gospelovém souboru. Do jeho hudební kariéry dnes patří nejen angažmá u hvězd jako Usher nebo Alicia Keys, ale také fakt, že jeho fantastický groove a neskutečné breaky inspirují tisíce bubeníků po celém světě. Šanci se s ním osobně potkat budete mít na hudebním svátku Music Festiwall v pražských Modřanech ve dnech 7. až 9. září, kde Aaron plánuje i Master Class.
Americký bubeník Aaron Spears (celým jménem Aaron Darnell Spears) se narodil 26. října 1976 ve Washingtonu a podle svých slov poprvé seděl za bicí soupravou již ve svých čtyřech letech. Podle Aaronovy matky ovšem vytloukal rytmus na nejrůznější předměty už když mu byl jeden rok. Jeho otec hrával na perkuse a zpíval v církevním gospelovém souboru, kde sbíral své první zkušenosti také Aaron. A byl to základ k nezaplacení, i když, jak Aaron vzpomíná, začátky to nebyly zrovna jednoduché: „Matně si vzpomínám, že když mi bylo asi šest nebo sedm let, hrál jsem v kostele na velkou bicí soupravu tím stylem, že jsem seděl někomu na klíně a on hrál na basový buben a šlapal hi-hat, protože já jsem nedosáhl nohama na pedály. Onen dotyčný tedy hrál ‚vespod‘ a já ‚nahoře‘. Což muselo vypadat opravdu cool...“
Hraní v kostele Aarona naučilo mnohem víc než jen gospelovému hraní. Dalo mu obrovský rozhled i co se týče dalších hudebních a herních stylů. V jednom z četných rozhovorů se k tomu vyjádřil: „Díky hraní v církevním souboru jsem se naučil nejen zastávat roli bubeníka v kapele, ale především to, jak být doopravdy členem kapely a co nejlepší podporou doprovázeného umělce. Role sólových zpěváků ve sboru a role backvokalistů či sboristů mě zároveň naučila hodně moc o hudební struktuře a to již ve velmi mladém věku.“
Na střední škole se Aaron stal součástí školní jazzové kapely, kde se v nastoupení cestě ještě více zdokonaloval. Začal objevovat špičkové jazzové bubeníky jako Vinnie Colaiuta, Alex Acuňa, Dennis Chambers, Dave Weckl či Steve Gadd. Na hraní v kostele ale nezanevřel – a právě tam si jej všiml i Cornelius Berkeley, jeden ze zakladatelů skupiny Gideon Band. Tehdy třiadvacetiletý Aaron Spears přijal jeho nabídku a nastoupil do kapely, což posunulo jeho kariéru na zcela jinou úroveň. Nahrál s nimi album, procestoval celé Východní pobřeží, potkal spoustu zajímavých osobností z hudební branže a hlavně nasbíral další cenné zkušenosti.
Nahrávka s Gideon Bandem se později dostala i k uším Valdeze Brantleye, který okamžitě začal zjišťovat, kdože je ten fenomenální chlapík za bicími. Valdez Brantley – ředitel hudební společnosti zastupující i vynikajícího amerického r'n'b zpěváka a tanečníka Ushera, totiž tou dobou sháněl pro Usherovu doprovodnou kapelu Funk Rock Orchestra nového bubeníka. „Zavolali mi a chtěli, abych jim poslal nějakou svou videonahrávku a dostavil se na konkurz. Tam byla asi stovka dalších bubeníků a oni si vybrali mě. A to jako bubeníka na plný úvazek. Já do té doby normálně pracoval, dělal jsem všechno možné, prodával boty, obleky, obsluhoval v kopírovacím centru a večer šel vždycky odehrát gig. Bál jsem se vydat na nestálou dráhu profesionálního hudebníka, a tak jsem si na své první velké turné s Usherem vzal prostě dovolenou. Řekl jsem zaměstnavateli, že budu tak tři měsíce pryč a pak se vrátím – a on kupodivu souhlasil. Odjel jsem s Usherem turné po Evropě a Velké Británii a po jeho skončení se skutečně vrátil ke své práci," vzpomíná Aaron.
Usher byl ovšem s Aaronovou prací natolik spokojen, že si jej vyžádal i na americké turné a to už Aaron musel definitivně opustit své civilní povolání a stát se skutečným profesionálním bubeníkem. Nakonec s Usherem objel skoro celý svět a objevil se i ve slavném televizním pořadu Saturday Night Live. V roce 2005 vystoupil na cenách Grammy Awards jak s Usherem, tak i s „kmotrem soulu“ Jamesem Brownem. Sám Aaron Spears má za sebou také nominaci na cenu Grammy a to za hudební produkci některých skladeb s Usherova alba Confessions.
Výčet hudebních spoluprací je v případě Aarona Spearse velmi rozsáhlý a zahrnuje jak spolupráci studiovou, tak koncertní. Svou hudební stopu nesmazatelně otiskl na nahrávkách či turné např. s Adamem Lambertem, Chaka Khan, Carrie Underwood, Lil Wayne, The Backstreet Boys, Jordin Sparks, Israel Houghtonem či na turné American Idol s Alice Keys.
Aaron Spears je také častým a vítaným hosten na nejrůznějších bubenických festivalech a je rovněž autorem vynikajícího instruktážního 2DVD Beyond The Chops: Groove, Musicality and Technique, kde se věnuje zejména rozvíjení rychlé, ale přitom přesné hry s originálními kombinacemi rukou a nohou. Je firemním hráčem hned několika špičkových značek, jako např. Zildjian, DW, Remo nebo Vic Firth. U posledně jmenované má na svědomí i vlastní signature model paliček a s firmou Zildjian spolupracoval na vývoji vlastní činelové sady, určené výhradně pro gospel a worship music.
Jedním z důvodů, proč je Aaron Spears tak vyhledávaným a uznávaným bubeníkem, je jeho schopnost zaměřit se přesně na to, co daný interpret a jeho písně vyžadují. Schopnost hrát jednoduše, ale přitom rozmanitě a ve správnou chvíli skladbu ozdobit některým ze svých specifických breaků a licků. Díky tomu je Aaron „doma“ snad ve všech stylech včetně country, rocku, soulu, ale třeba i hip-hopu.
Na svých bubenických klinikách, které pořádá po celém světě (a jednu takovou budeme mít možnost spatřit i na zmíněném Music Festiwallu) Aaron zodpovídá spoustu dotazů nejen na techniku hry, ale i například na tajemství jeho obrovského úspěchu. Na to Aaron obvykle odpovídá slovy: „Nijak jsem neplánoval být tím, čím jsem teď. Ani by to nešlo a vše bylo vlastně jen souhrou správného načasování. Ale to ne já, to Bůh měl už všechno dávno připravené. Říkám nejen svým žákům, ale i svým dětem, že je potřeba jen se učit, být trpělivý a pokorný ve všem, co děláte. Pokud něco má být, tak to také bude, na vás je jen být připravený, plně připravený."
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.