Acid Row a hosté: 20 minut experimentu v písni Human Machine
Nahrávkou hned tří hudebních těles je bezmála dvacetiminutová skladba Human Machine. Podíleli se na ní domácí stoneroví Acid Row a psychedeličtí Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, ale také polská alternativně folková skupina Bön. Spolupráci na písni zaštítil SoundCzech, který prostřednictvím výzvy Connect Create podporuje zahraniční networking domácích muzikantů.
Více o spolupráci prozradil frontman Acid Row Alex Fonar: „Tenhle projekt vznikl velmi rychle. Grant na vznik nahrávky se zahraničním umělcem jsme měli schválený sice již od března tohoto roku, ale skutečně jsme vše domluvili až na festivalu Soulbönding Trip, kde jsme se všichni potkali a na podzim začalo nahrávání. Skončili jsme náš 66. koncert z tour a hned jsme začali skládat,“ říká Alex, který připouští, že vše s kapelou začal připravovat na poslední chvíli.
„Hlavním katalyzátorem byl zejména termín od SoundCzechu. No a samotné nahrávání proběhlo úplně hladce. U Amáka jsme už pravidelní hosté a mám dojem, že už přesně všichni víme, co chceme, co očekávat a jak spolu navzájem pracovat, což nahrávací proces dost urychluje,” dodává Alex.
Natáčení Human Machine probíhalo jak v Praze ve studiu Golden Hive, tak i v polském městě Opole, kde svoje party nahrála kapela Bön. Úskalí tohoto způsobu nahrávání nastiňuje leader Bön, Johnny Yul: „Bön nahrál svoji vrstvu mezi nahráváním Acid Row a Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip jako živou nahrávku ve Wyjście Awaryjne, což je opolský klub a taky místo, kde Bön pořádá své temné rituály. Protože jsme využívali hlavně ty lidské zdroje zvuku jako jsou různé etno nástroje jako tanpura a podobně, je tahle vrstva spíš na té straně ‚human‘ než ‚machine‘.“
Poslední vrstvu nahrávali ve svém studiu čeští Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip. Jejich uchopení tématu přibližuje motor kapely Olaf Olafsonn: „Potom, co jsme slyšeli fantastický náběry Acid Row a Bön, jsme si řekli, že to pojmeme víc experimentálně, tudíž na desce od nás je jen jedna kytara a to ještě basová. Jinak jsme dodali hlavně synťáky, dechové nástroje a taky zpěv, což u naší tvorby nebývá zvykem.”
Ve výsledku vznikla téměř dvacetiminutová nahrávka, kde se snoubí jak stoner rock, tak temná rituální hudba i ambientní syntezátory. Podobným spolupracím domácích umělců držíme palce, jen houšť!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.