Adam Ben Ezra: kontrabásnický masterclass
Adam Ben Ezra je fenomenální, zdaleka nejenom basová superstar z Izraele, která posouvá tento nepříliš sólově tradiční nástroj pomocí efektů, loopovacích a perkusivních technik nebo tance do zcela netušených dimenzí. Protože je na spadnutí jeho třetí deska a zároveň koncert v Praze, je to skvělá příležitost si připomenout jeho dechberoucí masterclass.
Pro mě byl zcela neznámý, přestože si postupně trpělivě buduje muzikantské renomé pomocí neúnavného koncertování, vymazlených klipů nebo hostování například u věhlasných orientálních metalistů Orphaned Land. Navíc jako člověk působí na první pohled trochu nesměle. O to víc překvapující byl ten gejzír pozitivní energie, který vytryskl od začátku jeho workshopu. Všem nám padala brada, když začal na kontrabas smažit flamenco s perkusemi a k tomu zpívat a stepovat. Takhle slovně se to těžko popisuje, a proto bude lepší hned zkraje zhlédnout jedno z jeho mnoha videí na youtube.
Vykládal, jak chtěl být nejdřív kytarista a valit Guns N' Roses, ale moc mu to nešlo, tak na něho zbyla baskytara. Ke kontrabasu se dostal až pak – zaujalo ho klasické rockabilly slapování a dostal nápad, že by do toho mohl zapojit i druhou ruku. Tím se mu otevřel úplně nový svět a začala jeho cesta budování vlastního, charakteristického stylu. Postupně do něho zapracovává všemožné vlivy načerpané při cestování po celém světě i z kořenů vlastní domoviny, takže nám převáděl, jak imituje na kontrabas například zvuk aboriginského didgeridoo, indického tabla nebo mikrotonálního arabského oudu, který ho ovlivnil i ve zpěvu. K tomu přidává rytmické stepování. A když je i to málo, zapojí klarinet nebo syntezátorové pady, ale vždy s ohledem na vlastní písničku, nejsou to žádné samoúčelné exhibice.
Používá speciální pětistrunný kontrabas s přidanou horní strunou (aby mohl hrát i melodie) s demontovatelným krkem! (kvůli jednoduššímu cestování), ozvučený kombinací mikrofonu a snímačů, který prohání mnoha efekty. Názorně ukazoval, jak fungují reverby, pitch shiftery, delaye i zkreslení. Koncertní setup se mu vykrystalizoval do podoby softwarové. Po dlouhém testování si vybral SW modeler a multiefekt TH3 Overloud. Dlouho jsme zůstali u loopingu, protože nám předváděl podle mě nejvyšší možný level živého smyčkování – Ableton live z notebooku spouštěný pomocí futuristických midi controlerů Keith McMillen.
Adam vysvětloval, jak původně používal mnoho hardwarových looperů (nejdéle Boss RC-300), ale pořád neměl dost svobody pro svůj rozlet. Proto se rozhodl jít softwarovou cestou, používá notebook Apple a všechny songy má naprogramované v Abletonu. Na jednu stranu se musí držet připravených multitracků a používat in-ear kvůli synchronizačnímu kliku, na stranu druhou mu po spuštění songu už Ableton řídí všechny změny, pouští, zastavuje a vrství smyčky, zapíná a vypíná efekty, takže se může soustředit čistě jenom na muziku. Přitom si nechává i možnost do toho improvizovaně zasahovat dle momentální situace a chuti od tap tempa přes další možnosti, které mu poskytuje přehršel plně programovatelných footswitchů. Programoval a učil se to osm měsíců, než s tím poprvé vyjel na turné, ale nám to předváděl naprosto suverénně a přirozeně.
Podrobně se diskutoval také jeho YT kanál, kde už nasbíral přes 10 milionů zhlédnutí. Snaží se dělat zajímavé klipy, se kterými mu celou dobu pomáhá jeho spolužák ze základní školy. Ozvláštňují je prostředím a stylizací do určitým témat, jako např. populární seriálový Dexter. Zároveň varoval snílky, ať nečekají ani z takového množství nějaké zásadní příjmy. Asi 1500 dolarů mu vydělalo v podstatě jen jediné jeho video, a to ještě kouzlem nechtěného, kdy ovládací prvky stylizovaného internetového rádia zasahovaly do spodního panelu, takže lidé při přepínaní bezděčně klikali zároveň i na reklamy.
Bylo mi ctí a velkou inspirací se setkat s tak vynikajícím umělcem, který je zároveň skromný a přátelský, sršící radostí z hudby a pozitivním přístupem. Neváhejte případně s návštěvou jeho jedinečné show tuhle neděli 20. října v pražském Jazz Docku, minule bylo vyprodáno!
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.