Přejít k hlavnímu obsahu
Decline | Foto: archiv kapely
Decline | Foto: archiv kapely
Pavel Zelinka -

Albový návrat Decline má suverénní, zasmušile indie rockovou podobu

Původně revivalová, následně indie popová skupina Decline načala po delší pauze svou třetí etapu fungování. Luděk Fiala a spol. se tentokrát věnují indie rocku, který se vymezuje vůči jednoduchému škatulkování a preferuje texty v angličtině. Album Circle Of Dust je suverénní výpovědí zkušených muzikantů, vzpírající se zvyklostem české scény.

Na začátku se chtěla skupina muzikantů rozehrát na všeobecně známém materiálu. „Ambice dělat vlastní muziku tam byla vždycky, jenže kluci se na písničkách The Cure sehráli tak dobře, že to mělo obrovskou klubovou odezvu,“ vzpomínal nedávno v rozhovoru pro portál Novinky.cz na začátky kapely, tehdy Deep Decline, zpěvák Luděk Fiala. Začátky neobyčejně úspěšné. Ještě dnes na veleúspěšné koncerty plné zasmušilých skladeb Roberta Smithe (a trochu Depeche Mode) vzpomíná se slzou v oku velké množství fanoušků.

Potřeba vyjádřit se autorskou muzikou avizovala druhou etapu fungování kapely, která odhodila z názvu Deep a v letech 1998 a 2000 svou hudbu zhmotnila ve dvě alba Podzim a Den se otočí. Neúspěch indie popové etapy s českými texty a podporou velkého vydavatelství kapelu následně zatlačil do pozice sporadicky fungujícího The Cure revivalu, ze kterého kapelu vyvedlo až v roce 2016 EP Reborn. Zde můžeme sledovat počátky třetí etapy fungování, charakterizované příklonem k angličtině a temnějšímu výrazivu. Poslední etapu aktuálně podepírá vydání nového alba Circle Of Dust.

Podobně, jako se z původně děvečky pro všechno stal významným členem kapely, tak se postava Luďka Fiala pohybuje i na domácí hudební scéně. Po Decline působil v indie rockové kapele On Air, stal se členem doprovodné kapely Petra Muka, později se jako autor a producent postavil za jeho poslední album V bludišti dnů, které bylo velmi pozitivně přijato i bez ohledu na Mukův nečekaný a předčasný odchod. I poté působil na více frontách (projekt MikAel nebo na naše poměry odvážná deska Slzy Báry Basikové), takže práce na materiálu, už v roce 2016 ohlašované desky obnovených Decline, se výrazně protáhly. A možná dobře, že tak. Nová deska totiž nabízí v dobrém slova smyslu lety profiltrovaný materiál, mix hudebních i myšlenkových nápadů napříč dekádami. Nothing In Between referuje o hraniční poruše, So Violent popisuje pasivní agresivitu mezi partnery, The Concept of True Self je o tom, že nějaké lepší já než to, které máme, není. Sleepless zase pojednává o neschopnosti a nemožnosti dát do pořádku věci, které člověk natropil. Nová deska zkrátka nabízí melancholické, hořkosladké, ale rozhodně ne odevzdané ohlédnutí se za už ušlou klikatou cestou.

Vodítkem k nové desce Decline je rozhodně osm let staré čtyřskladbové EP Reborn, které po bezstarostném materiálu přelomu tisíciletí přidalo do hudby výraznou porci temnoty. „Je žánrově pestřejší, možná trochu extrémnější, hrajeme si s ostrými kytarami i s elektronickými zvuky, přesto deska zůstává v zásadě písničková,“ charakterizuje Fiala novinku, do které se vepsaly nápady i dalších členů kapely. Například titulní kompozici má na svědomí klávesák Boris Vostrý, který s kapelou vystupoval v jejích raných revivalových dobách. Dnešní Decline pak reprezentují ještě bubeník Jerry Žák, původní bubeník a dnes kytarista Víťa Bareš, a jeho syn Čenda, který obsluhuje baskytaru.

Co vás na desce jako muzikanty zaujme?

Kombinace temné elektroniky a melodicky poměrně přímočarých skladeb může odkazovat třeba k IAMX (nekompromisní Fistful Of Dirt) nebo Client, paleta nálad a žánrových valérů je ale mnohem širší. Třetí Fight To Lose může v nátlakových pasážích připomenout temnými kytarami a protahovaným vokálem Chrise Cornella ze Soundgarden, titulní skladba nebo Below The Horizon pak čtvrtstoletí koketování Depeche Mode s rockovými elementy. Zajímavým elementem je využití vokálu Kláry Nemravové, nejvíce známé z dlouholeté spolupráce s Tata Bojs, v řadě skladeb. Ta mužskou temnotu rozprostírá do mnohem širšího území.

Z desky Circle Of Dust bohužel nevyčuhuje hit, který by k albovému návratu Decline připoutal pozornost. Možná proto, že členové kapely sami o sobě jsou spíše submisivními osobnostmi? Každopádně by bylo škoda celé album odzývat, protože padesátiminutová kolekce je jinak svrchovaně poctivým, zvukově vybroušeným hudebním návratem. Přeji pětici dostatek osvícených posluchačů, protože takového, řemeslně poctivého a poctivě prožitého materiálu, není na domácí scéně nikdy dost.

Decline - Circle Of Dust

Decline  Circle Of Dust

Musicraft; 49:56, 2024

80 %

Tagy Recenze alb Decline Luděk Fiala

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY