Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Alhambra 5P: všestranná akustická kytara

Po celou dobu testu jsem přemýšlel nad tím, co asi znamená oněch 5P v názvu kytary. Na konci testu jsem na to myslím přišel: Poctivé zpracování, Příjemný zvuk, Pohodlná hra, Pěkný design, Příznivá cena.

Jak to vypadá?

Klasická kytara Alhambra 5P je polomasivní konstrukce, což v tomto případě znamená masivní vrchní desku z červeného cedru a luby spolu se zadní deskou z vrstveného indického palisandru. Krk je mahagonový s ebenovým hmatníkem, nesoucím 19 čistě zasazených a začištěných pražců. Zlacené ladící mechaniky jsou klasické, otevřené a fungují bez sebemenších problémů. Kobylka je rovněž z ebenu, nultý a sedlový pražec jsou ze syntetického materiálu, který výrobce blíže nespecifikuje.

Vrchní deska je lakována tenkou vrstvou pololesklého laku, zadní deska, luby a krk jsou lakovány lakem lesklým. Kytara je zdobena skládanou černou lemovkou a velice hezkou, vykládanou rozetou okolo ozvučného otvoru. Vkusné alabastrově bílé "áčko" na vyřezávané hlavici pak dává tušit, s jakouže značkou máme tu čest. Kytara je vyráběna ručně ve Španělsku a řemeslně ani designově jsem na ni nenašel nic k vytknutí. Žádné nedostatky v laku ani jiné estetické chybičky se zde nekonají, naopak je zde znát fortel a více než padesátileté zkušenosti s výrobou klasických kytar.

Na první pohled kytara působí velice solidním dojmem, pojďme tedy na první poslech.


Jak to hraje?

Masivní cedrová deska se projevuje hned od prvního úhozu do strun. Pevný, příjemně kulatý a teplý tón s velkou dynamikou. Rychlá zvuková odezva, plné basové spektrum, ale také bohužel trochu nevýrazné výšky. Což lze přičítat jednak nerozehranosti nástroje a jednak převozním strunám. Ty sice nejevily známky nějaké výrazné "únavy" či oxidace, ale přeci jen takové "savarezky" by kytaře určitě slušely mnohem víc a pocit z nepříliš výrazných výšek by byl rychle pryč. Po pár hodinách hraní se totiž kytara i s "převozkami" přeci jen ve výškách rozjasnila a přibylo na sustainu. Zvuk se tedy nakonec usadil na příjemně sametových basech, měkčích středech a obstojných výškách. Chtěl bych tuhle kytaru slyšet se špičkovými strunami a tak po roce hraní. Potenciál k rozehrání je zde veliký a částečně se projevil i po zmíněných pár hodinách hraní.

Zkoušel jsem kytaru v nejrůznějších formách hry, od klasického pojetí přes hru alá flamenco, rasquedové úhozy i tremola zněla ostře, jasně a jednotlivé údery na struny se od sebe krásně dělí. Alhambra 5P zní ale překvapivě velmi dobře i například v jazzově pojatém stylu hry. Nástroj obecně velice citlivě reaguje na styl hry a mě osobně nejvíce oslovil v klasických kytarových skladbách, kde se tón tvořil velice snadno, byl velmi melodický a příjemný. Hodnocení zvuku je samozřejmě vždy velmi subjektivní a každý hráč hledá a ocení něco jiného (v případě klasických kytar je to ještě individuálnější), ale celkový dojem z nástroje a zvuku je pro mě určitě kladný. A předpokládám, že kvalita zvuku ještě časem poskočí směrem vzhůru.

Závěr

Alhambra 5P je prostě španělka ze Španělska a na jejím provedení i zvuku je to znát. Při ceně lehce pod devatenáct tisíc se jedná o velmi dobrou investici, která vám přinese spoustu radosti z kvalitního nástroje, na který je požitek hrát. Kytara navíc najde široké uplatnění i ve stylech, pro které není primárně určena, ale rozhodně se v nich neztratí.

Tagy Alhambra Alhambra 5P

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY