Přejít k hlavnímu obsahu
Andy McCoy byl vždycky svůj. Každý hudební projekt, na kterém se podílel, nese jeho nezaměnitelný charakter. | Foto: Mira Tiinanen
Andy McCoy byl vždycky svůj. Každý hudební projekt, na kterém se podílel, nese jeho nezaměnitelný charakter. | Foto: Mira Tiinanen
Petr Adamík -

Andy McCoy připravil neobyčejný výběr coververzí

Někdejší kytarista kultovních finských rockerů Hanoi Rocks o sobě po čase dává zase vědět. Poté, co McCoy v roce 2019 překvapil solidním albem 21st Century Rocks, si tentokrát vzal do parády písně interpretů, kteří jej ovlivnili a provázeli na jeho hudební cestě.

„Tyto písně by měl znát každý. Vybral jsem je ze seznamu šedesáti písní, které by si podle mě zasloužily být většími hity,“ vysvětluje McCoy vznik své nové kolekce. A jelikož byl coby muzikant vždy otevřen různým žánrům, je sbírka čtrnácti skladeb nesoucí název Jukebox Junkie velmi pestrá.

K rozmanitosti přispívá i skutečnost, že McCoy nezpívá všechny skladby sám a pozval si k tomuto i jiné umělce. Hned v první I'm Gonna Roll se vokálu ujímá baskytarista Matthew Janaitis a Andy k tomu „jen“ předvádí své kytarové parádičky. Za mikrofon se však postaví hned v následujícím ska/reggae kousku 54-46 That's My Number z dílny Toots & The Maytals.

McCoy reggae miluje a má jej v krvi, a tak se ho ještě dočkáme v povedeném zpracování I Can Feel The Fire Ronnieho Wooda a Solo In Soho ze stejnojmenného debutu Phila Lynotta. Dobrou volbou byla zpěvačka Sofia Zida, která vyniká v Back To The Wall od australských Divinyls. Skvělý výkon podává i Niki Westerback z Barb-Q-Barbies, jejíž hlas zní v Miss Tennessee.

Punkovou stopu najdeme v Countdown od U.K. Subs a s kytarou se McCoy rozparádí i ve Speddingově Motorbikin. China Girl, hitovka vzniklá ze spolupráce Iggyho Popa s Davidem Bowiem, sedí k Andyho uvolněnému „free“ projevu. Stejně jako countryovka Shot Full Of Love budí dojem, jakoby byla napsána přímo pro něj. To se ostatně McCoyovi povedlo u většiny skladeb, když jim vštípil svůj nenapodobitelný gypsy feeling.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Podobné kompilace si většinou stačí poslechnout jednou a už se k nim člověk nemá potřebu vracet. Jukebox Junkie ale takovým albem není. McCoyovi se povedl výběr skladeb, když zbytečně nesahal po profláknutých kouscích. A jak už bylo řečeno, významnou roli hraje poměrně velký žánrový rozptyl a skutečnost, že si písně přizpůsobil po svém. Andy McCoy byl vždycky svůj a každý hudební projekt, na kterém se podílel, nese jeho nezaměnitelný charakter.

Andy McCoy - Jukebox Junkie

Andy McCoy – Jukebox Junkie

Cleopatra Records, 48 min.

75 %

Tagy Andy McCoy Hanoi Rocks Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY