Přejít k hlavnímu obsahu
Vendula Šmoldasová, Zeuritia při streamu | Zdroj: #nechodven
Vendula Šmoldasová, Zeuritia při streamu | Zdroj: #nechodven
Ricardo Delfino -

Anketa: Online streamy, fenomén doby koronavirové

Málokterý obor je tak trénovaný ve flexibilitě jako kulturní produkce. Vyhlášením nouzového stavu vládou ČR se 12. března zastavil veškerý společenský život včetně živé produkce umění všeho druhu. Ze dne na den všechny kluby, kulturní centra a festivaly přišly o možnost provozovat svou činnost a začalo období rušení a překládání koncertů a festivalů. Ve stínu okolností ale okamžitě začaly vznikat platformy, které vysílají online přenosy kulturního obsahu na sociální sítě. V anketě jsme se několika provozovatelů napříč žánry a formáty ptali na jejich východiska, motivaci, další plány i na co byste se jako muzikanti při tomto způsobu koncertování měli připravit.

KnakTV – Teplický hudební klub KNAK s bohatou historií koncertů českých a zahraničních kapel jako všechny další nezůstal následků opatření vlády ČR ušetřen. Tak vznikla online platforma KnakTV. Na otázky odpovídal provozovatel Petr Samek.

Žižkovská noc – Jedním z prvních festivalů zasažených opatřeními vlády byl desátý ročník multižánrového festivalu klubové scény Žižkovská noc, který se měl konat 26.-28. března. Festival se organizátorům v krátkém čase podařilo přesunout na termín 8.-10. října tohoto roku. Za ŽN odpovídal ředitel festivalu Marek Dočekal.

Nechoďven.cz – Pražský klub U Staré Paní se z klubu změnil na streamingové studio iniciativy #nechoďven. Přestože se profilují jako jazzový stream, úterky věnují “Úterním úletům”, kde se jazzu a příbuzným žánrům záměrně vyhýbají. V nich se představili třeba Už jsme doma, Lenka Dusilová či Vladivojna La Chia. Za iniciativu odpovídali David Hysek a Lukáš Prchal z Bathroom Production.

Hradecký slunovrat – Hudební a kulturní festival Hradecký slunovrat se koná od roku 2014 v unikátních prostorách Státního zámku v Hradci nad Moravicí. Krom akce samotné pořadatelé napříč kalendářem organizují debaty, výstavy, koncerty a část svého obsahu přenesli do virtuálního světa. Za festival odpovídal ředitel festivalu Václav Müller.

Kultura do domu – Pražský hudební klub Rock Café ve svých prostorách přivítal za svou historii snad všechny české kapely. Tentokrát je uvádí v prázdném sále a jejich koncerty živě přenáší online. Za klub odpovídal produkční Šimon Blaschko.

Přípravy na ŽN stream Báry Zmekové v pražském klubu Punctum

Jaká byla vaše cesta k online streamům? Jak dlouho trvalo poskládat tým?

KnakTV Jsem původem zvukař. Už když jsem klub rozjížděl, tak jsem chtěl, aby v něm zároveň fungovalo nahrávací studio. A dneska vlastně mít studio, kde zpracováváš jen zvuk je trošku utopie. Ten obraz k tomu je důležitej. Studio jsme vybudovali před rokem a postupně jsme k tomu chtěli přidávat obraz. Ten prostor klubu umí být univerzální, dá se tam tvořit, postavit krátkodobý ateliér, promítat na pozadí, dá se udělat cokoliv. Chtěl jsem tu myšlenku multifunkčního prostoru postupně zrealizovat. A teď s tímhle průserem to byl takovej kopanec, že byl správný čas to rozjet. Tak vznikla KnakTV a 29.3. jsme dělali první stream. Na poskládání týmu je nejvtipnější, že se během dvou týdnů lidi, který vlastně neměli žádný zkušenosti s videem. Okamžitě skočili na nejrůznější tutoriály, manuály a jakoukoliv situaci, která přijde, řešíme za provozu, pořád se učíme. V týmu je můj dlouholetý zvukař Tanci Bukowski, coby režie Víťa Chocholouš z kapely Doctor Victor, osvětlovač Slávek Vojnar, Martin a Matouš Stehlíkovi od kamer. A já jsem tam vlastně jako ten s vizí toho výsledku. To jsou všechno kámoši, se kterýma se znám z kapel a co mi pomáhaj s klubem. 

Žižkovská nocJako jedna z prvních festivalových akcí jsme pocítili dopady opatření, tak byla cesta live streamů vlastně jediná forma, jak dostat kulturu ven k lidem. Vymysleli jsme tedy koncept Žižkov je Live. Přišlo nám důležité udělat takovou trizuru a začali jsme vysílat 28.3., což by byl vlastně závěrečný den ŽN podle původních plánů. Vysílali jsme symbolicky ze srdce Žižkova, z klubu Punctum. Ta akce stojí celkově na myšlenkách a na obsahu, nikoli na formě. Proto i streamujeme různě žánrové nemainstreamové kapely z našich oblíbených klubů, které jsou teď zavřené a chceme aspoň takhle symbolicky ty kluby podpořit. Ale neděláme streamy jen my, protože prosazujeme kooperaci namísto konkurence, tak některé zaštiťují naši partneři kurátoři jako Mood Booking, Heartnoize promotion nebo Fullmoon zine. My jsme vlastně pokračovali v naší festivalové činnosti. Vašek Kokeš vymyslel grafiku. Já se starám nadále o dramaturgii a naše dramaturgyně pro doprovodný nehudební program Petra Mikolášová vymýšlí témata diskuzí. Co se týče kapel, tak nikomu nic nevyčítám, situace je vážná a naprosto chápu, že některé kapely to pozvání odmítnou a zároveň si vážím kapel, které přes naše důsledné hygienické opatření přijdou i tak zahrát. 

Nechoďven.czToto bylo rychlé a logické vyústění situace. Naší hlavní činností bylo organizování akcí, booking, technické zajištění eventů a mj. i zvučení koncertů v klubu U Staré Paní. Náš hlavní streamingový partner POZITIV s.r.o. zaznamenal též nemalý propad, neb jednou z jeho hlavních činností je streamování konferencí, které byly po celém světě v dosavadní formě zrušeny. Pár telefonátů a s Lukášem a Jakubem Sýkorou z Pozitivu a vymysleli jsme projekt, který doufáme umožní jak umělcům tak technickým složkám důstojně přežít toto nelehké období. V klubu U Staré Paní jsme s provozovateli Vladimírem a Malvínou Pošvicovými koketovali s myšlenkou streamingu koncertů už v době před koronavirem, takže je náš návrh ani moc nepřekvapil a okamžitě poskytli prostory a vybavení klubu a to bezúplatně. Také se ozvali přátelé a partneři z oboru, kterým se naše myšlenka zalíbila a okamžitě poskytli technické vybavení či práci svých kolegů. Mj. společnost AudioLight service, Petr Pelíšek nebo Honza Středa, který se od počátku stará o zvukovou složku přenosů #nechodven. Jakub se obratem pustil do výroby webových stránek a Lukáš začal obvolávat umělce či jejich manažery. Současný tým tvoří Jakub a Žaneta z Pozitivu, Honza Středa se svým vybavením jako zvukař a my dva na místě. Vzhledem k situaci jsou někteří občas zastoupeni jinými svými kolegy, či pracují vzdáleně z domova. Jako další kameraman a kolega se k nám přidal Pepa Horák, který přes den pracuje jako dobrovolník pro Červený kříž a točí pro ně spoty na sociální sítě a po večerech s námi bývá v klubu za kamerou a s fotoaparátem. Také se operativně chopil správy instagramového účtu @nechodven.

Hradecký slunovratNa Hradeckém Slunovratu máme něco, co se jmenuje Salón Mechtilde podle Mechtilde Lichnovské, výjimečné osobnosti, feministky 20. století, který v rámci HS shrnuje veškerý nehudební program, tedy diskuze, výstavy, přednášky a další. Této osobnosti jsme věnovali i jeden ze streamů, který dělal zrovna Michal Berg, který technicky zajišťuje všechny streamy. Takže jsme tento obsah přenesli do onlinového prostoru. První stream byl s historikem Martinem Pavlíčkem z Univerzity Palackého. My jsme se spíše než na ty koncerty začali soustředit na obsah ze Salónu Mechtilde. Už jsme zvyklí mít nějakou interakci s naší komunitou v průběhu roku i mimo dobu festivalu.

Kultura do domuUž od začátku jsme věděli, že nechceme jen zavřít klub na petlici, nic nedělat a čekat, zároveň jsme se hned shodli na tom, že nechceme vybírat peníze, aniž bychom nabízeli nějakou protihodnotu. Proto jsme poměrně záhy rozjeli předprodej piva, které bude k vyzvednutí hned, jak otevřeme, dalším krokem pak byly právě zmiňované live streamy. Variant jsme řešili už od začátku několik, priorita ale byla dělat streamy po své ose. Proto když nás oslovil Robin Suchánek, se kterým jsme spolupracovali již v minulosti, že by společně s jeho kamarádem Davidem Schöblem také rádi rozjeli streamy, během chvíle byl projekt Kultura do domu hotový. David se stará o streamy a kameramany, Robin o PR, my zajišťujeme techniky a vybavení a společně s Robinem se staráme také o dramaturgii.

Ministerstvo kultury zveřejnilo 9. 4. prohlášení o schválení balíčku opatření podpory pro zachování kultury s celkovým objemem peněz programu 1,07 mld. Kč. Hlavním cílem balíčku je zachování profesionální infrastruktury kultury a jednou ze součástí programu je i část věnovaná podpoře zpřístupňování kultury skrze digitální média za využití multimediálních platforem s celkovým objemem 30 mil. Kč.

Režie KnakTV v klubu KNAK Teplice

Jaké máte plány s platformou, až opadnou restrikce vlády na pořádání akcí?

KnakTV Až to opadne, tak bych chtěl zachovat tu funkci klubu, že můžeme streamovat, udělat záznam koncertu nebo studio session s postprodukčním výstupem. Pro kapelu je záznam živého vystoupení důležitej pro budoucí vyjednávání s pořadateli a promotéry. 

Žižkovská noc Zvažujeme udržení podcastů, protože podcasty jsou něco, co fungovalo velice dobře i před touhle krizí. Ten formát mají lidi rádi, takovej blog pro líný. Streamy si teď můžeme dovolit vysílat vzhledem k tomu, že jsou naše joby aktuálně v prdeli. Podcasty si můžeme dovolit udržovat, i když budeme pak zase plně vytížení. Časem spíš budem pokračovat v nahrávání koncertů než ve streamech jako takových. Trochu mi totiž přijde, že jediná přidaná hodnota už teď několik týdnů probíhajícího trendu přenosů je, že je to tady a teď. Takže bych byl rád, abychom se mohli vrátit do klubů a aby kapely tyhle nasbírané zkušenosti spíš přenesly do kvalitních záznamů z koncertů, klipů a studio sessions s kvalitní postprodukcí a zachoval se fenomén tady a teď na live koncertech. Streamy koncertů ale byly vlastně i před touhle krizí. Například klub Vagon vysílá koncerty živě už x let. 

Nechoďven.cz Myslím, že tato otázka je předčasná. Osobně vám na ni nedokážu odpovědět. Máme nějaké představy a záměry. Určitě bychom chtěli v nějaké formě platformu udržet nadále, případně ji propojit s běžnými koncerty, ale zatím ani nevíme, co se bude dít příští týden, jestli se vůbec doposud plánované koncerty uskuteční.

Hradecký slunovratMyslím si, že ano. Teď v pondělí jsme měli kupříkladu stream s Alexandrou Alvarovou, autorkou knihy Průmysl lži, a takhle jsme s ní mohli udělat přenos z Vancouveru, což by vzhledem ke vzdálenosti i aktuální situaci s uzavřenými hranicemi šlo jen těžko. Určitě bych cca jednou měsíčně podobné přenosy se zajímavými osobnostmi. Konkrétně tady u toho tématu je osvěta aktuálně více než na místě vzhledem k zvýšení intenzity fake news z čínské a ruské strany. Pozoruji, že i spousta soudných lidí v karanténním náporu sdílí naprosté nesmysly. 

Kultura do domu Tím, že vše vzniká poměrně narychlo, tak žádné konkrétní plány do budoucna nejsou. Shodli jsme se, že bychom rádi v nějaké formě pokračovali, jak by to ale mohlo vypadat, to napoví vývoj celé epidemie a vládních opatření.

Způsobů, jak svá živá vystoupení můžete streamovat online, je v dnešním online prostoru hned několik. Krom platforem Facebook, Instagram nebo YouTube můžete streamovat svá vystoupení na Twitch, TikTok nebo Patreon. Návodům, jak na zmíněných platformách postupovat, se věnovalo několik zahraničních serverů. Gigmit.com, Musicradar.com nebo Sweetwater.com.

Ředitel Hradeckého slunovratu Václav Müller při streamu

Na co by se muzikanti měli dle vás před živým vysíláním připravit?

KnakTVMěli by popřemýšlet, ať už nad live streamem nebo záznamem studio session, jaký výstup z toho vlastně chtějí, na co ho použijí. 

Žižkovská nocKapela by si měla uvědomit, že tam chybí publikum, že tam bude chybět ta přímá reakce. A taky si uvědomit, že jsou před kamerou. Nebejt prkenný nebo zbytečně moc afektovaný, bejt prostě svoji. Třeba Viah si připravili brutálně skvělou choreografii upravenou pro práci s kamerami, tak jsme si mohli pohrát se záběry a světly. Naopak pro zachycení intimity jsme u Báry Zmekové nebo Amelie Siba postupovali jinak. Prostě každému žánru sluší jiné pojetí, projekce, uchopení toho vystoupení. Taky se zamyslet nad tím jestli ten stream chtít vůbec dělat.

Nechoďven.cz Při naší produkci dodržujeme striktní bezpečnostní opatření. Až na výjimky je maximální počet účinkujících 5, ve štábu také (celkem tedy 10 osob). Všichni musí vždy používat roušku. Pouze dechaři a zpěváci během produkce nemusí. Umělci s podezřením na infekci bohužel nejsou vítáni. Musíme chránit nejen sebe, ale i všechny, s nimiž se setkáváme. Zpěvové mikrofony a všechny dotykové plochy nástrojů dezinfikujeme před koncertem i po něm.

Kultura do domuOproti klasickému chodu je těch změn opravdu hodně  jsou otevřené jen části klubu nezbytné pro realizaci streamu, které jsou navíc vždy po natáčení dezinfikovány, místo piv jsou pro umělce rozmístěny dezinfekce, zároveň každému včetně klubových techniků měříme teplotu. Velká výzva je pro kapely i hraní před prázdným sálem, kde stojí jen pár techniků s kamerami, zatím se s tím ale všichni zdárně vypořádali.

I Love You Honey Bunny při streamu Kultura do domu z Rock Café Prague

Na co se můžeme těšit a naladit?

KnakTV 28.4. legenda Natural nebo Vojtaano (7.5.). Na našem Facebooku si můžou diváci zpětně pustit záznam třeba Justina Lavashe nebo Xaviera Baumaxy. Vysíláme každý večer.

Žižkovská noc Většinu koncertů děláme v Punctu, protože je to pro nás srdeční prostor a ten klub je naprosto nezávislej, takže opravdu žije jen z těch akcí, tak mu chcem takhle zajistit podporu. Máme rozplánované akce do konce května. 25.4 PEX & Shunka Crew. Dále vystoupí i Post-hudba, A Dull Set, Aiko, ILÆY a proběhnou showcasy od Scream For Fame nebo Kids & Heroes.  

Nechoďven.cz Z budoucího programu můžeme prozradit jména jako Epoque Quartet, Petra Ernyeiová, Vladimír Merta, Charlie Slavík nebo David Pomahač. Vzniká to ale postupně.

Hradecký slunovrat 24.4. Jiří Kůs o nanotechnologiích, 27.4. Milan Tesař z Radia Proglas bude povídat o 25 letech svého působení na hudební scéně, a další.

Kultura do domuČeká nás stream toho nejlepšího ze Slam Poetry (4.5.). 27.5. proběhne vystoupení EBM legendy Vanessa, připravujeme debatu s Ladislavem Heryánem nebo Jaroslavem Kmentou a hromadu dalšího.

Komu tím prospějete?

KnakTV – Zasláním finanční podpory na číslo bankovního účtu během přenosu podpoříte umělce „smrdícího koronou“, jak uvádí popisek v rohu obrazovky.

Žižkovská noc – Vybrané příspěvky přes ŽN jsou věnovány organizaci Jako doma, která pomáhá ženám bez domova.

Nechoďven.cz – Diváci mají možnost dobrovolně přispět na takový koncert do „virtuálního klobouku“ přes PayPal nebo GoOut. Podpoří tím nejen umělce, ale i nadaci ŽIVOT 90 a přispějí na náklady spojené se streamingem.

Hradecký slunovrat – Vybrané příspěvky putují na různá místa většinou přímo spojená s tématem přenosu (hospicy, charitní sbírky apod.).

Kultura do domu – Formou předprodeje přes GoOut diváci přispějí kapelám a produkčnímu týmu, který se podobně jako další ocitl ze dne na den bez příjmů.

I přes těžkou situaci a tvrdé restrikce vlády si podnikavci z kulturního segmentu našli cestu a další unikátní projekty přibývají. Dnes proběhne například premiéra projektu Art Parking v Praze. Formát autokina jak z amerických filmů, ale s živými koncerty. Dnes večer se motoristé zaparkovaní před pódiem mohou těšit například na Moniku Načevu.

Jaké zkušenosti se streamováním máte vy, který klub to podle vás dělá nejlíp? Nebo preferujete online koncerty přímo z domova a striktně jen po vlastní ose? Podělte se s námi v komentářích.

Tagy streaming koronavirus anketa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevř…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY