Přejít k hlavnímu obsahu
Foto: Balbex
Foto: Balbex
Stanley -

Balbex Nylon German Hickory: paličky s feelingem

Tuzemský výrobce paliček Balbex si za dvacet let své existence vydobyl mezi bubeníky slušné renomé. Z bohaté nabídky této firmy jsem si vybral k testu dva modely s nylonovou špičkou.

Předmětem testu tedy budou dva páry paliček – konkrétně: Balbex HIG5A Nylon German Hickory a Balbex HIG7A Nylon German Hickory. Oba páry disponují nylonovou špičkou nebo chcete-li hlavičkou a oba jsou vyrobeny z prvotřídního hikoru čili ořešáku. Oba modely jsou taktéž shodně opatřeny originální zpevňující a protiskluzovou povrchovou úpravou Double Grip. Vybral jsem si dva nejčastěji používané modely 5A a 7A, které jsou svými parametry určeny spíše pro lehčí hraní.

Model Balbex HIG5A má rozměry 14,4 x 407 mm a špičku vejčitého tvaru. Jak už jsem naznačil, paličky tohoto typu se hodí spíše pro lehčí a citlivější hru a s tím jsem také k paličkám přistupoval. U silnějšího modelu 5A přichází v úvahu i příležitostné razantnější a techničtější hraní a díky nylonové špičce je zde snadnější práce s feelingem. Nylonová špička je rovněž výborná na práci s činelem, kde díky své tvarové stálosti a do určité míry nezničitelnosti dává stále stejný zvuk oproti špičce dřevěné, která v závislosti na opotřebení může během hry poskytovat i dost odlišný zvuk. Na druhou stranu nevýhodou nylonu může být pro někoho poněkud ostřejší a někdy až příliš konkrétní zvuk.

Model 5A má mírně posunuté těžiště směrem k úchopové straně paličky, díky čemuž nabízí velmi dobrou kontrolu nad paličkou a tím i snadnou práci s dynamikou hry.


Co se týče povrchové úpravy Double Grip tak ta na omak i pohled působí velmi přirozeně a téměř neznatelně, což je podle mého soudu jedině dobře. Vzhledem k faktu, že se mi při hře ruce příliš nepotí, nemohl jsem dostatečně docenit protiskluzovou povahu této povrchové úpravy a zaměřil se spíše na její zpevňující vlastnosti. Hikor je sám o sobě houževnaté a velmi odolné dřevo a obecně se nijak extrémně neštípe. Spíše se v něm při razantnějším hraní tvoří drobné "kousance", které mohou dospět až ke zlomení paličky. Nevím nakolik v tom hrál roli pečlivý výběr dřeva a nakolik speciální povrchová úprava, ale při citlivějším hraní, ke kterému je tento typ paliček určen především, bylo opotřebení minimální a teprve podstatně razantnější údery přes ráfek způsobily známé "kousance" do dřeva.

Model Balbex HIG7A má rozměry 13,5 x 395mm a je rovněž osazen špičkou vejčitého tvaru. Parametry tohoto modelu jej jednoznačně předurčují pro jemnější, nuanční hraní např. v některých odnožích jazzu či akustické hudby. Velmi dobrá a citlivá reakce paliček jak na blánách, tak na činelech to jen potvrzuje. Možná by paličkám slušel trochu jiný tvar špičky, neboť ten vejčitý působí v poměru k subtilnímu tělu paličky lehce humpolácky, ale při hře se naopak větší úderová plocha někdy hodí.

Co se opotřebování paličky týče, je zde situace zhruba stejná jako u předchozího modelu, tedy že při citlivém hraní paličky vydrží opravdu dlouho.

Oba modely tedy prošly testem na výbornou, jsou skvěle zpracované, perfektně rovné a jejich životnost je rovněž nadprůměrná. Nylonové špičky výborně drží na těle paliček, což je dáno speciální lepící technologií, kterou firma Balbex využívá. Na závěr testu jsem se rozhodl vyzkoušet co paličky skutečně vydrží a podrobil je nekompromisně razantnímu hraní. Ač bylo tak trochu mým záměrem paličky úplně zlikvidovat u modelu 5A se mi to nepodařilo vůbec a u modelu 7A jsem nakonec zlomil jen jednu paličku. A nutno dodat, že nylonové hlavičky zůstaly u všech paliček po celou dobu skálopevně na svém místě.

Cena u obou testovaných párů je shodná a činí necelé dvě stovky. Což je vzhledem k jejich kvalitě částka nejen adekvátní, ale i více než příznivá.

Tagy paličky bicí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY