Baskytarová posilovna #31: České funky v tom nejlepším světle
Jak jednou řekl Thundercat: „There's a fine line between funky and... disaster.“ A Monkey Business jsou vždy „funky“ a nikdy „disaster“! V dnešním díle Baskytarové posilovny si rozebereme jednu z jejich našláplých basových linek, které rozhýbou palce u nohou i nejzarytějšímu netanečníkovi a dají při nácviku zabrat i zkušenějším hráčům.
Vedle J.A.R. a Sexy Dancers je to další projekt multiinstrumentalisty a producenta Romana Holého. Skupina byla založena v roce 1999 a vydala už úctyhodných deset alb. Jedná se o seskupení silných hudebních osobností, které vytváří pestrý hudební podklad pro extravagantní vokály Matěje Ruperta a Terezy Černochové (která v roce 2016 nahradila Tonyu Graves). Ondra Brousek je nejenom fenomenální hráč na klávesy, ale také velmi zkušený skladatel filmové a komerční hudby. Zvukovou koláž dokresluje kreativní funky kytara Oldy Krejčovce. Nekompromisní rytmickou sekci tvoří Pavel Mrázek (baskytara) a Martin Houdek (bicí).
S kapelou mě pojí osobní vazby, potkávali jsme se na mnoha festivalech a akcích. Pavel byl společně s Martinem a Oldou hostem na mém workshopu s tématem Rytmická sekce. Cítím maximální respekt k jejich oddanosti funku a groovu!
Basové linky v muzice Monkey Business tvoří vlastní energickou entitu, ženou skladby vpřed, uvádí publikum v nekontrolovatelný pohyb a jsou vždy dokonale zvládnuté a chytře vymyšlené.
V případě skladby Blue Light Baggie Bingo se jedná o variaci groovu v G moll pentatonice (G, Bb, C, D, F). V notách a tabech naleznete transkripci hlavního motivu a super funky výjezdu v breakdownu. Jedná se o linku, se kterou budou mít co dělat i pokročilí baskytaristé, takže buďte trpěliví a hlavně – buďte funky.
Originál skladby si poslechněte zde:
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.