Přejít k hlavnímu obsahu
Nebojte se adaptovat známé melodie a inspirovat se u jiných nástrojů. Rozšíříte si obzory a třeba objevíte novou techniku nebo hráčský přístup. | Foto: Lorenzo Spoleti (Unsplash)
Nebojte se adaptovat známé melodie a inspirovat se u jiných nástrojů. Rozšíříte si obzory a třeba objevíte novou techniku nebo hráčský přístup. | Foto: Lorenzo Spoleti (Unsplash)
mbx -

Baskytarová posilovna #67: notoricky známé melodie

Pokud máte pocit, že jste se zasekli, že moc nevíte, kam dál, nebo vás prostě přestalo bavit jenom „hoblovat“ basu a hrát základní tóny s kopákem, je čas se poohlédnout někde jinde. Ano, všichni už víme, že basa tvrdí muziku a jakou má funkci v kapele. Nicméně, neměli bychom se omezovat jenom na funkci a efektivitu. Někdy prostě potřebujeme křídla a dotek krásy. Tak proč si třeba nezahrát na basu notoricky známá hlavní melodická témata ze skladeb Pro Elišku (Ludwig van Beethoven), valčík Na krásném modrém Dunaji (Johann Strauss ml.) nebo Ve sluji Krále hor (Edvard Grieg) v úpravě pro čtyřstrunnou baskytaru?

Pojďme si nejdřív každou skladbičku stručně představit.

Pro Elišku (Für Elise) je krátká skladba pro klavír, kterou v roce 1810 složil velikán klasické hudby a legendami opředený Ludwig van Beethoven. Zajímavostí je, že její part objevil až v roce 1865 německý muzikolog Ludwig Nohl. No, a od té doby se jí nedá uniknout. 

Na krásném modrém Dunaji (An der schönen blauen Donau) je jeden z nejznámějších valčíků vůbec. Byl zkomponován na přelomu let 1866 a 1867 skladatelem Johannem Straussem mladším.

Scénická skladba Ve sluji Krále hor od norského skladatele Edvarda Griega pochází sice z roku 1875, ale její ústřední melodické téma je po mnoho let silnou součástí pop kultury. Málokdo sice dokáže jmenovat autora, ale jeho chromaticky satirická melodie dokáže u posluchačů vyvolat reakci okamžitě. Mohli bychom dokonce říct, že se jedná o 147 let starý meme.

Prostudujte si hráčské postupy každé melodie. Velmi často zaslechnete dvojhmaty (to znamená hraní dvou tónů najednou) – imitaci akordické hry na baskytaře, kdy si z akordu vyberete dva signifikantní tóny a tvoříte s nimi melodickou linku.

Jedná se o transkripce ze sbírky Classical Themes for Electric Bass od Marka Phillipse.

TIP: Zkuste si melodie buď oposlouchat, nebo se je naučit podle not v houslovém klíči. Pro začátek jsou ideální flétnové transkripce, odkud se vám bude melodické téma díky jednoduchému notovému zápisu a interpretačním značkám nejsnadněji převádět na baskytaru.

Tagy baskytarova posilovna klasická hudba ludwig van beethoven johann strauss ml. edvard grieg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY