Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 11.05.2014 - 00:01

Basy Ibanez Portamento SR: bezpražce s piezo systémem AeroSilk

Japonský Ibanez se opět po čase hlásí s novinkou v podobě bezpražcové série baskytar s označením Portamento SR. Novými zástupci této kategorie jsou nástroje SRF700BBF a SRF705BBF, jenž se liší pouze počtem strun (čtyř a pětistrunný model).

Průchozí krk je v obou případech vyroben z pěti kusů javoru a tvrdé bubingy, což napomáhá stabilitě a sustainu. Palisandrový hmatník s přehlednými orientačními značkami na horní hraně má délku odpovídající 30-ti pražcům - nejvyšší notou je při klasickém ladění Cis. Korpus tvoří dvě mahagonová křídla přilepená k průchozímu krku. Design a tvar nástroje je zcela ve znamení dnes už tradičních a prověřených křivek modelové řady SR. Delší horní roh těla spolu s malou hlavou a uspořádáním strojků 2+2 nebo 2+3 snižují riziko přepadávání nástroje na hlavu na minimum.

Spoj krku s korpusem je ergonomicky skvěle tvarován, takže přístup i do nejvyšších poloh je téměř bezproblémový. Masivní speciální kobylka, ladicí strojky i čepičky potenciometrů jsou pochromovány (odstín Cosmo Black), zdířka na jack je umístěna ve vyfrézované šachtě na desce korpusu. Basy jsou osazeny dvojicí velmi kvalitních pasivních split coil bezbrumových snímačů Bartolini Mk-1 a navíc ještě piezo snímači v kobylce. Piezo systém AeroSilk disponuje kromě klasického ovládání také možností individuálního nastavení hlasitosti každé struny. To se nachází na zadní straně korpusu v podobě zapuštěných křížových minišroubů. Elektronika sestává z šesti potenciometrů - tři s většími knoby slouží k ovládání hlasitosti jednotlivých magnetických snímačů a pieza, spodní řada tří menších potů je určena pro nastavení basů a výšek u Bartolini a pro tónovou clonu piezo snímačů.

Bezpražcové baskytary Ibanez SR Portamento budou dodávány ve vkusném a elegantním matném odstínu Brown Burst Flat a už z továrny jsou osazeny flatwound strunami Daddario. Podle ohlasů na muzikantských internetových diskuzích se nová řada Ibanez Portamento skutečně povedla - kromě zvuku je vyzdvihován především výborně hratelný krk, účelný a jednoduchý design a nový piezo systém. Pokud na některý z těchto nástrojů narazíte, tak doporučuji vyzkoušet, a to nejen jazzovým hráčům a zvukovým experimentátorům.

Tagy Ibanez Ibanez Portamento SR
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY