Přejít k hlavnímu obsahu
Big Thief | Foto: Alexa Viscius
Big Thief | Foto: Alexa Viscius
Pavel Zelinka -

Big Thief přednesli svým pátým albem poutavou písničkářskou mozaiku

Zajímavý koncept nahrávání na čtyřech odlišných místech dal pozitivní impulz americké čtveřici Big Thief. Ta barevnou skládankou Dragon New Warm Mountain I Believe In You dává tušit, že by i s třetím albem mohla udělat pořadnou díru do světa.

Životní příběh zpěvačky a skladatelky Adrianne Lenker, hnacího motoru Big Thief, je svým způsobem až šablonovitý. Posluchači je pak jasné, proč skládá takovou muziku, jakou skládá, a že má její tvorba u zaoceánského publika tak velký úspěch. Adrianne pochází z kočovné rodiny jedné křesťanské sekty a nemá vystudovanou klasickou střední školu. Zato se ale může – podobně jako spoluhráči z kapely – pochlubit diplomem z prestižní Berklee College of Music.

První písničky začala Adrianne skládat v osmi letech a své první sólové album Stages of the Sun vydala v roce 2006, tedy ve svých čtrnácti letech. Vznik Big Thief přišel na řadu o dekádu později. Po čtyřech deskách vydaných během pěti let přišel pro tři členy kvarteta čas na upuštění sólové páry. Pátá kolekce, dvojalbum Dragon New Warm Mountain I Believe In You, ale dává jasně na srozuměnou, že teď už je pro všechny znovu prioritou práce pro kapelu.

Základ desky byl položen už během evropského turné v roce 2019 a pohází z hlavy bubeníka Jamese Krivchenii. Ten navrhl, že by se nahrávání nových skladeb mohlo odehrát postupně ve čtyřech studiích rozmístěných různě po Spojených státech. Druhá polovina následujícího roku zastihla Big Thief ve studiích v New Yorku, v Tapanga kaňonu v Kalifornii, na nedaleké Sonorské poušti v Arizoně a nakonec v horách v Coloradu. James tušil, že by rozdílná prostředí mohla Lenker inspirovat k různorodému materiálu, a z výsledku alba je zřejmé, že tato kalkulace bubeníkovi a následně i producentovi alba vyšla. Adrianne napsala celkem 45 písniček, ze kterých se na plochu dvojalba dostaly dvě desítky.

Zatímco na prvních dvou deskách se Big Theif prezentovali jako hlasití nositelé odkazu tvorby Neila Younga nebo The Band, třetí album U.F.O.F. představilo fanouškům poprvé i jejich klidnější, usazenější tvář. Písničky na novém albu jsou plné příběhů o nekonečném cestování, velkých gestech, ekologických tématech a o snaze hledat v životě pevný bod. Hudebně se dočkáme jak hlasité roviny z prvních alb, tak i té jemnější, mířící do folku nebo country. Právě tato hudební směska společně s osobním příběhem zpěvačky jsou neodolatelným lákadlem pro amerického posluchače. A kapela navíc s každou písní cílí do různě rozesetých terčů.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Úvodní Change se výraznými vícehlasy napojuje na folkrockovou notu, aby hned následující Time Escaping s výraznou rytmickou stránkou mířila do intenzivních devadesátek. Třetí Spud Infinity je čistokrevným country s výraznými houslemi hostujícího Mata Davidsona (Twain, The Low Anthem). Titulní skladba se pak nese ve folkrockově atmosférickém duchu, zatímco Little Things může připomenout shoegaze zasněné snažení Lush nebo His Name Is Alive. Druhým zajímavým hostem na desce je dechař Richard Hardy, ostřílený harcovník, kterého posluchači znají z desek Caroline King. Ten svou flétnou skvěle doplňuje jinak nenápadnou skladbu No Reason. Postupně na desce dojde i na urban prvky nebo elektroniku. Přesto drží prim rockově barevně tradicionalistická linie.

Ze zahraničního tisku, který Big Thief opěvuje v superlativech, se zdá, že se musí jednat o nabušené profíky, kteří svým nekompromisním soundem musí dostat konkurenci do kolen. I letošní novinka ukázka, že se naopak jedná o nenápadné písničkáře, kteří řadu rockových odkazů minulých dekád dokážou vkusně, aktuálně zasadit do dnešního kontextu.

Osobně bych si dokázal kolekci představit osekanou o několik přeci jen fádnějších položek (např. Dried Roses nebo 12000 Lines), jinak se ale jedná o album, ze kterého dýchá americká písničkářská historie přirozeně přenesená do dnešních souřadnic. Nebudu tak bezbřeze nadšený jako američtí kolegové, ale i já uznávám, že Big Thief ani na páté řadovce svou vysoce posazenou kvalitativní laťku nesnížili.

Big Thief - Dragon New Warm Mountain I Believe in You

Big Thief - Dragon New Warm Mountain I Believe In You

4AD, 2022, 80:29

75 %

Tagy Big Thief Recenze alb Adrienne Lenker

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY