A Bigger Bang je monstrózní podívaná
Pláž Copasabana nedaleko Ria de Janeiro zažila v roce 2006 nečekanou hudební událost. Pro jeden a půl milionu lidí zde zahráli zdarma The Rolling Stones. Záznam, který až nyní kapela po patnácti letech vydává, má kouzlo nechtěného spontánního okamžiku, čemuž napomohla řada zahraných písní, které kapela v playlistu zřídka má.
Na padesát kamer, umístěných i na palubách jachet nebo vrtulníků, snímalo obří pódium ještě na větších led obrazovkách podél pobřeží. Impozantní a epickou atmosféru si Stones zjevně užívali. Koncert odstartoval riffem Jumpin´Jack Flash Keitha Richardse, který držel v rukách svůj černý Tele Custom jako v roce 1968. Poté se k němu přidala Woodova druhá kytara i rytmika Charlieho Wattse spolu s basovým mágem Darylem Jonesem. Nasazené tempo pokračuje dál. Gibson WS-355 roztančí publikum další hymnou It´s Only Rock´n´Roll, Micawber z roku 1953 s otevřeným G vykouzlí energickou You Got Me Rockin´.
Setlist samozřejmě nezapomíná na největší fláky, které formovaly šedesátá a sedmdesátá léta minulého století. Satisfaction, Honky Tonk Women, Sympathy For The Devil, Brown Sugar, Get Off Of My Cloud jsou nedílnou složkou každého představení Stones. Kapela ale sahala i po jiných kouscích, které během šedesáti let málokdy hrála. This Place Is Empty s Richardsovým vokálem, tolik uvolněným od Jaggerových panovačných výkřiků, je nádherná bluesová balada. Šansoniérská Night Time Is The Right Time či Rain Fall Down, štěkající vypalovačka z Bigger Bang či klasická rock´n´rollovka Rogh Justice jsou klenoty, které naživo možná nikdy nezazní.
Co na desce oceníte jako muzikanti?
Vzrušující kytarové souboje mezi Keithem a Ronem, působivé bubenické sólo před rozzlobenou Midnight Rambler, Jaggerova vykřičená foukací harmonika, samozřejmě pověstná teatrálnost frontmana – The Rolling Stones jsou kapelou, která nepřestává psát svoje dějiny. Svoji pozornost si zaslouží ale i další vynikající muzikanti: Daryl Jones, který žel nikdy nepostoupí na právoplatného řadového člena kapely, klávesák Chucka Leavella, saxofonista Bobby Keys či doprovodné vokály Blondieho Chaplina, Bernarda Fowlera či uhrančivé pěvkyně Lisy Fisher. Způsob, jakým Stouni udržují chemii a napětí mezi sebou, je neskutečný.
The Rolling Stones – A Bigger Bang (Live)
Mercury Studios 1h 53 min.
80 %
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.